Karykatury sportowców i nie tylko
Karykatury sportowców, wystawy karykatury
Polscy sportowcy w karykaturze
Wystawa w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie do końca maja 2015 r.
Do końca maja w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4) można oglądać wystawę karykatur, których autorem jest słowacki karykaturzysta Jozef Hrušovský (ur. 1956).
Opublikował blisko 3 tys. karykatur sportowców, a w jego archiwum znajduje się 20 tys. karykatur słowackich i zagranicznych sportowców. Jego rysunki publikowano w Austrii, w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Rosji, Szwajcarii i innych krajach. W Słowacji publikował m.in. w tytułach: Pravda, Tip, Štart, Roľnické noviny, Hlas ľudu, Roháč, Kocúrkovo, ŠportExpres.
2015-05-14
Atlantycka Tęcza Karykatury
Ryszard Druch (USA) i jego współpraca ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury
Pod nazwą „Atlantycka Tęcza Karykatury” kryje się współpraca Ryszarda Drucha – artysty i karykaturzysty mieszkającego od lat w Trenton (New Jersey, USA). W swoim e-newsletterze Sufler nr 383 z 3 czerwca 2015 r. informuje on o zacieśnieniu współpracy z polskimi karykaturzystami. A dokładniej między Druch Studio Gallery a Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury (SPAK), z siedzibą w Warszawie.
W dniach 6-30 listopada 2015 r. w Skulski Gallery, mieszczącej się w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, czynna będzie wystawa rysunków satyrycznych Zygmunta Zaradkiewicza (karykaturzysty, do niedawna dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie) oraz Ryszarda Drucha. Również w listopadzie, w Druch Studio Gallery (Trenton, New Jersey) planowana jest wystawa indywidualna malarstwa satyrycznego Stanisława Łuczyńskiego z Pabianic – karykaturzysty, wiceprezesa SPAK.
Od 2016 roku Druch Studio Gallery rozpocznie prezentację serii wystaw współczesnej polskiej karykatury. Będzie ona miała miejsce zarówno w swojej siedzibie, jak i innych miejscach w USA. Będą prezentowane m.in. wystawy Jakuba Wiejackiego i Pawła Kuczyńskiego.
Ryszard Druch już wcześniej organizował podobne prezentacje karykaturzystów z Polski. W roku 2008 miały miejsce dwie wystawy indywidualne mieszkającej we Francji Małgorzaty Gnyś (odbyły się w Skulski Gallery w Clark, NJ, oraz w Druch Studio Gallery w Trenton, NJ). Podczas pleneru „Artystyczna Rossa’2012” w Sparcie, NJ, w październiku 2012 r. odbyła się ekspozycja Szczepana Sadurskiego z Warszawy, na którą przyjechał autor.
2015-06-03
Karykatury Maniuka w Niemodlinie
“Gwiazdy polskiej estrady” Arkadiusza Maniuka – wystawa potrwa do 9 czerwca 2015 r.
15 maja w Ośrodku Kultury w Niemodlinie otwarto wystawę karykatur Arkadiusza Maniuka zatytułowaną “Gwiazdy polskiej estrady”. Wystawa nieprzypadkowo została otwarta w dniu Koncertu Laureatów XI Ogólnopolskiego Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej “Oceany 2015”. Jest to organizowana od 2005 r. doroczna impreza popularyzacja twórczość polskiej poetki Agnieszki Osieckiej.
2015-05-21
Burzenin 2015 – wyniki konkursu
Werdykt jury III Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Satyrycznego “Burzenin 2015 – kraina mlekiem i miodem płynąca”
17 maja 2015 r. w Stowarzyszeniu IKAR (Widawa, ul. Pomorska 2) odbyły się obrady jury III Ogólnopolskiego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Burzenin 2015 – kraina miodem i mlekiem płynąca”. Jury postanowiło przyznać nasypujące nagrody:
I miejsce – Jakub Wiejacki (Łódź)
II miejsce – Waldemar Rukść (Olecko)
III miejsce – Dariusz Pietrzak (Murowana Goślina)
Ponadto jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia specjalne:
– Michał Graczyk (Nysa),
– Mirosław Hajnos (Mirocin Dolny),
– Robert Mirowski (Warszawa),
– Krzysztof Suski (Lubań Śląski),
– Maciej Trzepałka (Zabrze).
Wyróżnienia otrzymają także:
– Bartłomiej Belniak (Gorlice),
– Henryk Cebula (Przeworsk),
– Sylwia Grzelakowska (Jarosław).
Wystawę można będzie oglądać do 9 czerwca.
2015-05-20
Karykaturzyści o totalitaryzmie
Rozdanie nagród i wystawa w Kherson na Ukrainie. Wśród uczestników trzej Polacy
Aleksey Kustovsky (Ukraina) – pierwsze miejsce, Pluis Praat (Holandia) – drugie i Marina Bondarenko (Rosja) – trzecie – to laureaci piątej edycji międzynarodowego konkursu karykatury, organizowanego na Ukrainie, którego tematem była “Propaganfa totalitaryzmu”. Dyplomami nagrodzono: Doru Axinte (Rumunia), Henryka Cebulę (Polska), Nikolay Arnaudov (Bułgaria), Carlo Maino (Włochy), Pavel Dorokhin (Białoruś), Zbigniew Niewęgłowskiego (Polska), Valery Tarasenko (Russia), Sergey Sychenko (Izrael), Alexander Kostenko (Ukraina), Oguz Gurel (Turcja), Mikhail Shlafer i Andrey Levchenko (obaj z Ukrainy).
Dyplomy czasopisma “Vysko of Ukraine” otrzymali: Raul Zuleta (Kolumbia), Luka Lagator (Czarnogóra) oraz Alexander Dubovsky, Valery Chmyrev, Nikolay Kapusta, Oleg Smal (wszyscy z Ukrainy).
Wystawę otwarto 1 kwietnia 2015 r. i potrwa do 24. kwietnia.
2015-04-09
Ołdak – wystawa w Żyrardowie
19 kwietnia 2015 r. wernisaż wystawy Leszka Ołdaka w Galerii “Resursa”
“Aluzje, dygresja i szuflady” – to tytuł wystawy karykatury Leszka Ołdaka. Wystawa, będąca nagrodą specjalną V ogólnopolskiego konkursu satyrycznego “Technika i wynalazki”, zostanie otwarta 19 kwietnia (w niedzielę) o godz. 17:00 w Galerii “Resursa” (Żyrardów, ul. 1 maja 45).
Informacje od organizatora:
Galeria ,,Resursa” po raz kolejny prezentuje indywidualną wystawę ,,klasyka” polskiego rysunku satyrycznego i ilustracji, jakim jest urodzony w 1942 roku w Zamościu Leszek Ołdak. Ten znakomity grafik, plakacista, rysownik, ilustrator i scenograf jako karykaturzysta debiutował w 1974 roku w “Szpilkach”. Współpracował z takimi tytułami, jak: “Ty i ja”, “ITD.”, “Radar”, “Przegląd Techniczny”, “Trybuna Opolska”, “Wprost” i “Gazeta Wyborcza”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Stworzył rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl przypominający stare drzeworyty. Choć mówi o czasach nam współczesnych, akcja jego prac osadzona jest w okresie średniowiecza, co dodatkowo wzmacnia ekspresję przekazu. Od wielu lat mieszka i pracuje w Opolu.
“Leszek Ołdak jest tym artystą, który idealnie pasuje do wyobrażeń dr Jekylla i mister Hyde’a. Podczas gdy jego zewnętrzne fizis zapowiada posiadanie etatu np. dyrektora od wodociągów, wewnątrz walczą żywioły: Tępić Głupotę, Ujarzmić Nonsens, Sekować Zadęcia. Pod nobliwą, budzącą zaufanie powłoką zewnętrzną drzemie diabełek ciągnący z nas, pełnych próżności i buty, niezgorszego łacha” – tak scharakteryzował artystę Zdzisław Smektała.
“Aluzje, dygresje i szuflady” Leszka Ołdaka to czwarta indywidualna wystawa prezentująca dorobek wybitnych twórców polskiego rysunku satyrycznego i ilustracji w żyrardowskiej galerii. Dotychczas zaprezentowano wystawy: “Zestaw powiększony” Pawła Kuczyńskiego (2012), “Prace domowe IV” Janusza Stannego (2013) i “Metafory i kolory” Jacka Frąckiewicza (2014).
Artysta o swojej wystawie:
ALUZJE, DYGRESJE I SZUFLADY. Dlaczego taki tytuł? Pomysł pojawił się w momencie, gdy zacząłem analizować charakter mojej wystawy, i gdy Organizator zwrócił się do mnie z prośbą o określenie jej tytułu. Pomyślałem sobie wówczas, że moja przygoda rysunkowa, związana głównie z grafiką prasową, zaczęła się od prac wykonywanych „do szuflady”. Prace te, aluzyjne i dygresyjne z uwagi na charakter rysunku prasowego, powstawały w mojej głowie pod wpływem różnych impulsów. Z tych szuflad z czasem wyciągałem swoje prace i kierowałem je w różnych kierunkach. Uzbierała się spora ilość realizacji, których część mogę teraz Państwu zaprezentować.
Studiowałem na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej i byłem zafascynowany polskim plakatem i polską ilustracją książkową. Na swój prywatny użytek tworzyłem własne wersje plakatów, okładek ulubionych tytułów prasowych. Lądowały one oczywiście w szufladzie z napisem ”PRYWATNE – OGÓLNEGO STOSOWANIA”.
Był rok 1969. W tym roku zanotowałem swój debiut prasowy. Pojawiłem się w redakcji miesięcznika „Ty i ja”, dziś miesięcznika niemal „kultowego”, przedstawiając swoje projekty okładek. Ku mojej radości kilka z nich zostało przyjętych do realizacji. Szuflada z napisem „OKŁADKI CZASOPISM” zaczęła się zapełniać. Pojawiły się „ITD.”, „Jazz”, „Polska”, „Szpilki” – moje ulubione czasopisma. Zainteresowałem się też rysunkiem satyrycznym.
W roku 1974 zadebiutowałem na łamach „Szpilek” rysunkiem poświęconym polskiej ekranizacji „Potopu”. Pojawiła się szuflada „SZPILKI”, a gdzieś „w tyle głowy” marzyło mi się ilustrowanie książek…
2015-04-09
W międzyczasie, za namową kolegów ze studiów, wpadłem do szuflady z napisem „SCENOGRAFIA”. Początkowo pracowałem jako scenograf filmowy, a po przeniesieniu się z rodziną z Łodzi do Opola, rozpocząłem także przygodę ze scenografią teatralną. Czułem jednak, że najważniejszym impulsem pozostają dla mnie formy graficzne.
Moje marzenia o ilustrowaniu książek spełniły się w latach osiemdziesiątych (ubiegłego stulecia) w postaci współpracy z Wydawnictwem „Nasza Księgarnia”, a także udziałami w Ogólnopolskich Plenerach Ilustratorów. Zetknięcie się z najznakomitszymi Twórcami Polskiej Ilustracji było dla mnie niezapomnianą szkołą myślenia o kształcie i roli ilustracji. Zaowocowało to także w moim późniejszym, opolskim okresie realizacjami tworzonymi na potrzeby różnych wydawnictw.
Opole to dla mnie nie tylko obecne miejsce zamieszkania. To także miasto, w którym zaznaczyłem swą obecność wydawnictwami teatralnymi: projektami graficznymi programów teatralnych, plakatami muzycznymi i teatralnymi, projektowanymi dla opolskich instytucji kulturalnych. To także miasto, w którym na łamach miejscowej prasy cotygodniowo prezentowałem swe autorskie rubryki rysunku satyrycznego. W Opolu też, w 1994 roku, otworzyłem kolejną szufladę z napisem „KONKURSY RYSUNKU SATYRYCZNEGO”.
Z czasem okaże się, że posługując się szufladami, człowiek mimowolnie zostaje „zaszufladkowany”. Wydaje mi się, że do tej, ostatniej z przeze mnie wspomnianych , zostałem przypisany najmocniej . Nie przez przypadek przecież prezentuję teraz swoje prace w Galerii „Resursa”, jako laureat ostatniej „Manufaktury Satyry” w Żyrardowie.
Zapraszam do obejrzenia wystawy moich prac.
Leszek Ołdak