rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Karykatury: Warszawa, Szczecin, Włochy

Czas czytania:7 minut/y, 49 sekund/y

Ile zarabia rysownik satyryczny?

Dzisiejszy “Dziennik” opublikował listę płac polskiej kultury i sztuki. Wśród kilkudziesięciu pozycji znalazła się też jedna informacja związana z zarobkiem rysownika satyrycznego

W dzisiejszym (sobotnio-niedzielnym wydaniu) “Dziennik” opublikował “Listę płac polskiej kultury i sztuki”. Cała kolumna zawiera podobno sprawdzone czyli rzeczywiste stawki, ułożone wg. wysokości honorarium – począwszy od 0 (zero złotych), na kilkuset tysiącach złotych skończywszy.

Są informacje związane z płacami dziennikarzy i felietonistów, aktorów i osób występujących telewizji, zespołów muzycznych i kompozytorów, fotografów i plastyków. Znalazła się też jedna informacja związana z rysunkiem satyrycznym. Cytujemy:

50 tys. zł – znany rysownik satyryczny za kampanię reklamową.
2008-02-02

Karykatura Harrego Pottera to skandal

Na pytanie: Czyja karykatura oburzyłaby cię najbardziej? – 1 procent ankietowanych wskazało polskiego prezydenta. Aż 44 procent osób oburzyłaby karykatura… Harry’ego Pottera

Dokładnie 2 lata temu, między 7 a 14 lutego 2006, serwis IDG.pl przeprowadził sondę. Na pytanie: Czyja karykatura oburzyłaby cię najbardziej? – 44,71 proc. osób opowiedziało, że karykatura Harry’ego Pottera. 30,05 procent – że karykatura Jezusa, 11,64 % – że karykatura papieża. Ankietowanych oburzyłaby także karykatura Michaela Jacksona (2,89 proc.) oraz Prezydenta RP (1,08 proc.). Nie miało zdania lub nie wymieniło nikogo 1/10 wszystkich respondentów.

W ankiecie wzięło udział 17.659 osób, jednak raczej trudno uwierzyć, że jej wyniki są wiarygodne i odzwierciedlają to, co na ten temat sądzi polskie społeczeństwo. Prawdopodobnie na Harry’ego Potter’a głosowano dla zabawy. Gdyby wierzyć w internetowe ankiety przedwyborcze na tzw. poważnych portalach regionalnych, w wyborach 2006 roku zdecydowanym zwycięzcą w Białymstoku byłby Krzysztof Kononowicz, gwiazda YouTube. Tymczasem dostał niecałe 2 procent głosów.
2008-02-13

Pół wieku Sawki

Rysownik Henryk Sawka, któremu kilka dni temu Teatr Polski w Szczecinie zorganizował benefis “25 lat za piórkiem”, właśnie obchodzi okrągłe, 50. urodziny

Henryk Sawka na swojej stronie www nie chwali się dokładną datą swych narodzin, ale Wikipedia jest od niego lepiej zorientowana, wiec podaje datę 9 luty 1958 jako jego dzień narodzin.

Urodził się w Gryfinie w 1958 roku, jest absolwentem Filologii Polskiej w Szczecinie. Podczas studiów pisał teksty kabaretowe i wykonywał je na scenie. W pewnym momencie zainteresował się rysunkiem satyrycznym. Jego pierwszy rysunek opublikował tygodnik ITD w 1985 roku, potem była niezliczona ilość publikacji. Obecnie drukuje we Wprost (współpraca od 1991 roku), Polityce, szeregu gazet regionalnych i czasopism. Mieszka w Szczecinie.

Kilka dni temu, na początku lutego 2008, w Teatrze Polskim w Szczecinie miał miejsce benefis Sawki “25 lat za piórkiem”. Twórcom benefisu można wybaczyć drobną pomyłkę w obliczeniach, jedno jest pewne: Sawka wkracza w drugie półwiecze swego życia. Sto lat!
2008-02-09

Graniak i Kuczyński – wystawa w Warszawie

Świat satyry” to tytuł wystawy rysunku satyrycznego Andrzeja Graniaka i Pawła Kuczyńskiego, otwartej 3 lutego 2008 w Domu Kultury “Zacisze” w Warszawie

3 lutego (niedziela) o godz. 17.00 w Galerii Domu Kultury “Zacisze” otwarto wystawę rysunku satyrycznego Andrzeja Graniaka i Pawła Kuczyńskiego. Wernisaż, na którym byli obaj artyści, połączono z recitalem Kuby Sienkiewicza (śpiew, gitara) i Tomasza Grochowalskiego (kontrabas) czyli zespołu Elektryczne Gitary. Zespół nieprzypadkowy, bo jak wiemy, wiele piosenek Kuby Sienkiewicza ma charakter satyryczny.

Galeria Domu Kultury “Zacisze”, Warszawa (dzielnica Targówek), ul. Blokowa 1.
Wystawa będzie czynna do 3 marca, wstęp wolny.
Portal Sadurski.com zaprasza.

Andrzej Graniak urodził się w 1966 r. w Słupsku. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Jako rysownik prasowy debiutował w 1989 r. w “Karuzeli”. Publikował w wielu tytułach prasowych. Od kilku lat jest redaktorem graficznym tygodnika “Nie”, od dwóch lat prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Laureat licznych nagród w konkursach rysunku satyrycznego w Polsce i za granicą.

Paweł Kuczyński urodził się w 1976 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Grafiki), gdzie w 2001 r. zdobył dyplom w zakresie rysunku. Obecnie mieszka w Policach (zachodniopomorskie), swoim rodzinnym mieście. Rysunkiem satyrycznym zajmuje się od 2004 roku. Laureat licznych nagród w konkursach rysunku satyrycznego w Polsce i za granicą.

• Kuba Sienkiewicz (właściwie: Jakub Sienkiewicz) jest z wykształcenia lekarzem neurologiem, od 1995 posiada tytuł doktora nauk medycznych. Jest także muzykiem, autorem tekstów, liderem zespołu Elektryczne Gitary.

• Tomasz Grochowalski to gitarzysta basowy, grający także na kontrabasie. Od 1988 do 1992 grał w zespole Closterkeller na gitarze basowej, grywał też w innych grupach. W 1991 zagrał kilkanaście koncertów z grupą T.Love. Od 1992 jest związany jest z grupą Elektryczne Gitary, która nagrała z nim wszystkie swoje płyty.
2008-02-03

Marek Konecki na Trakcie

Wystawę rysunków Marka Koneckiego można oglądać w warszawskiej Galerii na Trakcie od 26 stycznia 2008

Skała, lód, śnieg – struktury, faktury. RYSUNEK – to tytuł wystawy grafiki Marka Koneckiego, którą można będzie oglądać w Galerii na Trakcie (Warszawa, ul. Kobryńska 20). Wystawa będzie czynna w dniach 26 stycznia – 29 lutego 2008 roku. Rysunki prezentowane na wystawie powstały w latach 1990-91.

Marek Konecki, rocznik 1949, z wykształcenia doktor nauk fizykochemicznych, z zamiłowania karykaturzysta, miłośnik gór i wspinaczki górskiej. Znany jest m.in. z rysunków satyrycznych. Publikował m.in. w Rzeczpospolitej, czasopiśmie Góry i Alpnizm.

Rzecz w słowach kilku (teksty Marka Koneckiego)
• Zdarza się, że w ścianach gór spotykałem rysy pozostawionych ludzkich twarzy. Znajomych i tych nieznanych.
• Wierzę, że lustra tektoniczne ogniskują ciepło dobrych spotkań, odbijają lęki i strachy.
• Stawiam kamień na papierze. Światło przeszłych dni oświetla go. Podnoszę kamień z kartki. Na papierze zostaje ślad przebytych dróg.
• Twoje stopy, mapy pokonanych pól lodowych.
• Ruch przez niepokój. Góry istnieją nieruchomym niepokojem.
2008-01-25

Parada karykatur we Włoszech

Karnawał we włoskim miasteczku Viareggio to m.in. parady wielkich karykatur, przedstawiających polityków. Tradycja takich parad sięga 1873 roku

Włoskie miasteczko Viareggio (Toskania), jak nakazuje tradycja, zorganizowało pierwszą tegoroczną paradę karykatur. Postacie z wielkim głowami znanych polityków włoskich i światowych (m.in G.Bush, S.Berlusconi, H.Clinton, R.Prodi) przemaszerowały ulicami tego miasteczka,  ku uciesze  mieszkańców i turystów.

Kolejne parady karykatur odbędą się tu przez 4 kolejne weekendy.

Takie barwne parady z udziałem karykatur organizowane są w Viareggio od 1873 roku, kiedy to jego mieszkańcy podczas karnawału ośmieszyli lokalnego poborcę podatkowego, pokazując kukłę z jego zabawną twarzą.
2008-01-24

Kazo Kanala – wystawa w Warszawie

Od 12 stycznia 2008 w Domu Kultury “Działdowska” w Warszawie można będzie oglądać wystawę słowackiego rysownika Kazo Kanala, prezesa Słowackiej Unii Karykaturzystów SUK

Kilkadziesiąt prac Kazo Kanala znajdzie się na wystawie w Galerii Młynek Domu Kultury Działdowska (Warszawa, ul. Działdowska 6). Wystawa potrwa między 12 stycznia a 5 lutego 2008 i można ją będzie oglądać od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-21 i w soboty w godzinach 10-18. Na wystawę zaprasza Instytut Słowacki w Warszawie oraz Dom Kultury “Działdowska”.

KAZO KANALA – plastyk, karykaturzysta, ilustrator, organizator wystaw. Urodził się w 1946 roku w Šahach. Studiował architekturę w Bratysławie. Jest autorem projektów plastycznych do 36 filmów animowanych (Wodnik Rybka, Figlarz Łupinka, Papierowa Kika, Pod zieloną górką…)
• Publikował w dziennikach: Smena, Expres, w tygodniku humorystycznym Roháč i wielu innych.
• Jest założycielem i prezesem Słowackiej Unii Karykaturzystów, prezesem FECO – Slovakia oraz członkiem honorowym Brazylijskiego Stowarzyszenia Karykaturzystów.
• Od roku 1993 zorganizował wystawy rysunku satyrycznego członków SUK w następujących miastach: Ayr, Ankara, Berlin, Bukareszt, Praga, Londyn, Oostende, Osaka, Istambuł, Warszawa, Wiedeń, Sofia, Varna, Braile, Ostrava, Calarasi, Znojmo, Seul, Tarnów, Gabrovo, Constanc, Pazarždik, Brugg, Recife, Teresinie, Saint Just le Martel, Moskwa, Esslingen, Lipsko, Kraków, Spiska Nowa Wieś, Nitra, Kremnica, Komarno,

Kornel Földvári na temat Kazo Kanala:
• Bojowo najeżona broda, przenikliwe spojrzenie, bohaterska postawa – widzimy go niemal na mostku kapitańskim jednej ze smoczych łodzi dawnych wikingów. Ale obchodzący jubileusz Kazo Kanala (ur. 15.08.1946 r.) dzieli z nimi nie tylko marzenie o nieznanych dalach. Nie tylko za siebie, ale przede wszystkim w imieniu swoich kolegów zatyka w różnych miejscach świata flagę słowackiej karykatury – bez walki i topora wojennego, jedynie z radosną linią i wyzwalającym śmiechem. Również za cenę czasu, który mógłby poświęcić na własną twórczość, tylko w tym roku o jakości naszego humoru przekonał Wiedeń, Regensburg i dwukrotnie Pragę. Po śladach organizowanych przez niego wystaw można by było narysować szczegółową mapę świata od Tokio przez Warszawę aż po Recife.

Kanala to kunsztowny rysownik, jego klasycznie czysta linia jest cichą reminiscencją architektury, którą niegdyś studiował. Za jego ironicznym gestem kryje się wrażliwy, pełen humanistycznych odczuć człowiek. Większość jego rysunków operuje mową symboli, które nie przestają nas zaskakiwać oczywistością, z jaką przenikają pod powierzchnię faktów i w zetknięciu z narastającym potępieniem człowieka i społeczeństwa nieraz balansują na krawędzi surrealizmu. Nadciśnienie obaw i apokaliptycznych przeczuć w sposób nieuchronny prowadzi do ekspresyjnego stenograficznego zapisu z kilku gorączkowo poprzeplatanych i faliście powyginanych krzywych.

Ten rysujący filozof nie przestaje polować na nonsensy życia. Odnajduje je w gorączkowych zmaganiach współczesnego człowieka, ale również w zupełnie realnych sytuacjach, w przypadkowej konfrontacji elementów, które same w sobie wcale nie są śmieszne. I, paradoksalnie, poszukuje jednocześnie cudownej formuły harmonii, którą przekonująco wyraziłby dysharmonię świata. Jeszcze wielu takich rysunków, drogi Kazo. Prawdopodobnie wyrażę tu życzenia również całych zastępów pozostałych gratulantów – klasycznym “Ad multos annos!”.
2008-01-08

Karykatura Owsiaka na licytacji WOŚP

Karykaturę Jurka Owsiaka sprzedano podczas 16 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Dzierżoniowie za 750 złotych

Pod koniec 2007 roku przedstawiciel WOŚP z Dzierżoniowa (Dolny Śląsk) zwrócił się do serwisu karykatury.com z prośbą o udostępnienie skanu jednej z karykatur. To karykatura Jurka Owsiaka, autorstwa Arkadiusza Maniuka.

Przesłany e-mailem plik posłużył do wykonania cyfrowego obrazka z fragmentem Rynku Dzierżoniowa. Znalazł się na nim napis: “Pozdrawiam Dzierżoniów – Sie ma Jurek Owsiak, 13.01.2008 Rynek”.

Karykatura w drodze licytacji została sprzedana za 750 złotych. To jedna z niezliczonej liczby wpłat, które wzbogaciły kwotę zebraną w tym roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Jurek, Sie ma!
2008-01-22

Twoj Dobry Humor pismo satyryczne Wydawnictwo Superpress Szczepan Sadurski Poprzedni post Twój Dobry Humor – pismo satyryczne
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Rysunkowa reklama banku, praca albo karykatura