rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Karykatury Opole, Brzeg, Grudziądz, Zielona Góra

Czas czytania:6 minut/y, 57 sekund/y

Opolska satyra niechciana

Komu i dlaczego nie podoba się lokalna satyra rysunkowa, której tematem są sprawy związane z Opolem?

“Opolskie kwitnące absurdy śmieszące” – to tytuł wystawy rysunku satyrycznego opolskiego artysty Cezarego Marka, która miała być zaprezentowana w lutym, w galerii “Na Cyplu” mieszczącej się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Na krótko przed wernisażem wystawę jednak odwołano. Oficjalnie – bo doszło do nieporozumienia, gdyż miała być pokazana całą twórczość artysty, nie tylko rysunki satyryczne. Nieoficjalnie – bo rysunki w sposób zbyt dosłowny krytykują lokalną władzę.

– W swoich pracach staram się mówić o tym, co nurtuje lokalną społeczność, co mnie nurtuje – twierdzi autor, który swoimi rysunkami satyrycznymi postanowił obnażać absurdy opolskiej rzeczywistości.

Wkrótce Opolanie wystawę jednak zobaczyli. Została otwarta 1 kwietnia, w korytarzu Radia Opole (ul. Strzelców Bytomskich 8) i ma charakter stały. A to oznacza, że wisi cały czas (w godzinach: 8.00-17.00), oceniając lokalne sprawy opolskie.

Cezary Marek jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1993), a rysunek satyryczny jest jedną z dziedzin, którymi się zajmuje w swojej twórczości. Mieszka i tworzy w Opolu. Jego wystawy mogli oglądać mieszkańcy m.in. Nysy, Niemodlina, Olesna, Oławy, Kędzierzyna-Koźla, Raciborza.

Opole, jeśli chodzi o satyrę, jest być może jedynym takim miejscem w Polsce, na co mamy dwa kolejne przykłady. Pewna placówka kulturalna niemal w ostatniej chwili zrezygnowała z pokazania wystawy rysunku satyrycznego Szczepana Sadurskiego, już zapowiedzianej przez media. W 1999 r. opolska nieoczekiwanie gazeta odmówiła publikacji reklamy trzeciego numeru ogólnopolskiego czasopisma satyrycznego “Kościotrup”, z Andrzejem Lepperem na okładce, choć w wielu innych gazetach regionalnych ta sama reklama ukazała się w druku.
2010-06-30

Andrzej Czyczyło – wystawa w Brzegu

2 lipca 2010 r. w Brzegu odbędzie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Andrzeja Czyczyły z Opola

Wernisaż odbędzie się o godz. 17.00 w Galerii BCK w Ratuszu. Wystawa potrwa do końca sierpnia. Po zakończeniu wystawy wszystkie prace zostaną wylicytowane na rzecz powodzian.

Andrzej Czyczyło (ur. 1952 r.) mieszka w Opolu, zajmuje się scenografią, grafiką i rysunkiem satyrycznym. Jest redaktorem graficznym Nowej Trybuny Opolskiej, dla której regularnie wykonuje rysunki.
2010-06-27

Jujka w lokalu wyborczym

W lokalu wyborczym w Gdańsku osoby uczestniczące w wyborach prezydenckich, oglądały wystawę rysunków Zbigniewa Jujki. Nikt nie protestował

20 czerwca 2010 r. odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. W jednym z lokali wyborczych w centrum Gdańska na głosujących czekała niespodzianka. Chodzi o lokal wyborczy w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Korzennej, w którym trwała akurat wystawa rysunków satyrycznych Zbigniewa Jujki, zorganizowana z okazji Festiwalu Dobrego Humoru.

Tę ciekawostkę znaleźliśmy w “Dzienniku Bałtyckim”, cytujemy wypowiedź publicysty Tadeusza Szkutnika, jednego z przyjaciół Jujki:

– W zeszłą niedzielę byłem w Ratuszu Staromiejskim, by zagłosować w wyborach prezydenckich. Głosowanie odbywało się akurat w sali, w której trwała wystawa Zbyszka i ściany były obwieszone jego rysunkami. W śmieszniejszym lokalu wyborczym w życiu nie byłem. Tylko boję się, czy w takich warunkach wyniki są ważne?

Nie wiemy, czy podczas drugiej tury wyborów prezydenckich, 4 lipca, w lokalu wyborczym nadal można będzie podziwiać wystawę rysunków Jujki. Czy i w jaki sposób rysunki wpłynęły na decyzje głosujących w tym lokalu wyborczym – też nie wiadomo.
2010-06-26

Łuczyński najdowcipniejszy

Rysunek Sławomira Łuczyńskiego internauci uznali za najdowcipniejszy rysunek w plebiscycie Festiwalu Dobrego Humoru 2010

W maju informowaliśmy o rozpoczęciu internetowego plebiscytu na najzabawniejszy rysunek roku. W plebiscycie można było głosować po jednym rysunku z 10. autorów, których prace zostaną zaprezentowane na zbiorowej wystawie podczas tegorocznego XI Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

Najwięcej głosów otrzymał rysunek Sławomira Łuczyńskiego, na który oddano 3418 głosów. Drugim w kolejności rysunkiem był rysunek Zbigniewa Kołaczka, trzecim Pawła Kuczyńskiego. Poniżej pełne zestawienie wyników głosowania.

1. Sławomir Łuczyński – 3418 głosów
2. Zbigniew Kołaczek – 3171 głosów
3. Paweł Kuczyński – 1085 głosów
4. Grzegorz Szumowski – 816 głosów
5. Witold Mysyrowicz – 798 głosów
6. Julian Bohdanowicz – 750 głosów
7. Janusz Stefaniak – 621 głosów
8. Zbigniew Jujka – 512 głosów
9. Mariusz Stawarski – 501 głosów
10. Henryk Sawka – 486 głosów.

Informujemy przy okazji, że dziś, 25 czerwca o godz. 16 w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się finisaż wystawy rysunków Zbigniewa Jujki. Wstęp wolny.

Godzinę wcześniej, o godz. 15-ej, również w Nadbałtyckim Centrum Kultury, jak co roku podczas Festiwalu Dobrego Humoru, będzie obradował Okrągły Stół Satyryków. Organizatorzy zapowiadają, że będą tam m.in. rysownicy Henryk Sawka i Zbigniew Jujka oraz aktorka Zofia Czerwińska.
2010-06-25

Archeologia – katalog

Odnotowujemy udział polskich rysowników w konkursie 21 Olense Kartoenale (Belgia)

Do Polski dotarł elegancki katalog z 21-ej edycji konkursu Olense Kartoenale, Belgia. Album jest w twardej oprawie, a tematem tegorocznego konkursu była “Archeologia”.

W katalogu zamieszczono rysunek Pawła Kuczyńskiego, natomiast w wystawie udział wzięli również: Henryk Cebula, Karolina Ciernicka, Andrzej Graniak, Tadeusz Krotos, Tomasz Niewiadomski i Jerzy Stępniak.
2010-06-25

Szumowski w Zielonej Górze

W dniach 3 lipca – 22 sierpnia 2010 r. w Zielonej Górze można będzie oglądać wystawę rysunku satyrycznego Grzegorza Szumowskiego

3 lipca (sobota) o godz. 15.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy Grzegorza Szumowskiego “Kartony – rysunek satyryczny”. Współorganizatorzy wystawy, to: Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”, Galeria Krzywe Zwierciadło i Galeria Twórców “Galera”, a kuratorem wystawy jest Igor Myszkiewicz.

Na wystawę składa się ok. 50 prac; wiele z nich było nagrodzonych w krajowych i międzynarodowych konkursach. Są też karykatury osobistości ze świata polityki, muzyki, filmu, sportu, m.in. Billa Clintona, Jacka Nicholsona, Rowana Atkinsona Toma Jonesa, Dariusza Michalczewskiego.

Wstęp na wernisaż jest wolny, natomiast w kolejnych dniach wystawa jest biletowana (bilet normalny: 6 zł, ulgowy: 3 zł).

•  •  •
Grzegorz Szumowski jako rysownik debiutował w roku 1972 na łamach tygodnika “Przekrój”. Publikował w wielu tytułach prasowych (m.in. Karuzela, Szpilki, Polityka, Antena, Sukces). Projektował lalki do satyrycznych programów telewizyjnych Marcina Wolskiego, Jerzego Kryszaka i Andrzeja Zaorskiego. Uczestnik wielu wystaw w Polsce i na świecie, zdobywca szeregu nagród.
2010-06-25

Za nami Satyrykon 2010

W Sadurski.com podsumowanie Satyrykonu 2010 w Legnicy. Ale wystawy jeszcze trwają i można je oglądać

W dniach 17-19 czerwca 2010 r. w Legnicy odbyła się kolejna edycja Satyrykonu, a najważniejsze punkty programu związane z otwarciem pokonkursowej miały miejsce w dniach 18-19 czerwca. Program był bogaty, a rozpoczęła go wycieczka do Lubiąża, do zespołu klasztornego Cystersów. Ogrom tej budowli jest imponujący. Dla porównania, obiekt ten jest dwa i pół razy większy niż zamek na Wawelu.

Oficjalne otwarcie rozpoczął korowód uliczny ulicami Legnicy. Sprzed hotelu Qubus, przy dźwiękach dziewczęcej orkiestry dotarł on do miejsca, gdzie na deptaku przy pomniku Satyrykonu, Marek Pacuła z krakowskiej Piwnicy pod Baranami dokonał uroczystego odsłonięcia tablic poświęconych artystom i twórcom satyry – Wiesławowi Dymnemu i Piotrowi Skrzyneckiemu.

Uroczystym przecięciem wstęgi, prezydent miasta Legnicy oficjalnie otworzył wystawę. Dla przypomnienia, jej tematem przewodnim był „grzech”. Wręczenie nagród uświetnił występ artystów „Piwnicy pod Baranami”.

Ciekawymi punktami programu było otwarcie wystawy „Satyra Bułgarska – świat trwa, ponieważ się śmieje” oraz wystaw indywidualnych Valentina Georgiewa (“Dźwięk w oku”), Karla Meersmanna (“VIP, bardzo ważne obrazy”) i Agaty Dudek (“Metamorfozy”). Odbyła się również wycieczka na Legnickie Pole, a w sobotę wieczorem miała miejsce integracyjna impreza na zamku w Grodźcu, gdzie jadła i piwa było ile dusza zapragnie…
Tekst dla Sadurski.com: Sławomir Lizoń

TRWAJĄCE OBECNIE WYSTAWY
• Pokonkursowa, główna wystawa Satyrykonu w Muzeum Miedzi, będzie czynna do 5 września, w godz. 11-17, oprócz poniedziałków i wtorków. W tym samym miejscu i w tym samym czasie można oglądać wystawę „VIP – Bardzo Ważne Obrazy”, autorstwa Karla Meersmana.

• W Galerii Ring (Rynek 12-14) trwa wystawa „Świat trwa, ponieważ się śmieje” – zbiorowa wystawa z festiwalu rysunkowego w bułgarskim Gabrowie.  Będzie ona czynna do 15 lipca, w godz. 11-18 (oprócz poniedziałków)

• W Galerii Satyrykonu (Rynek 36) do 5 lipca, w godz. 11-20 można oglądać wystawę „Dźwięk w oku” Valentina Georgiewa.

• W hallu Starego Ratusza trwa wystawa „Metamorfozy” Agaty Dudek, laureatki Grand Prix Satyrykonu 2009. Wystawa będzie czynna do 30 lipca, w godz. 10-18.
2010-06-22

Graniak o miłości

Do 27 czerwca 2010 r. w Grudziądzu można oglądać wystawę rysunku satyrycznego Andrzeja Graniaka

W salach Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi (Grudziądz, ul. Spichrzowa 17) 15 maja otwarto wystawę rysunku satyrycznego Andrzeja Graniaka „Miłość, jak ci na imię?”. Tematyki rysunków nie trzeba specjalnie przedstawiać, gdyż tytuł wystawy mówi sam za siebie.

Wystawa potrwa do 27 czerwca.

Autor, ur. w 1966 roku w Słupsku, jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Zadebiutował na łamach „Karuzeli” w 1989 roku, publikował w wielu tytułach prasowych. Przez jakiś czas był redaktorem graficznym tygodnika NIE. Obecny prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
2010-06-21

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Karykatury Zielona Góra, Ustronie Morskie, Żyrardów
rysowanie karykatur karykaturzysta na event karykatury Następny post Wybory, rysownicy i karykaturzyści