Konstancin-Jeziorna koło Warszawy
Konstancin-Jeziorna ciekawostki i najważniejsze informacje
Konstancin-Jeziorna informacje
1) Konstancin-Jeziorna, to ok. 20-tysięczne miasto nad rzeką Jeziorką. Położone jest ok. 20 km na południe od centrum Warszawy. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Konstancin-Jeziorna.
2) Miasto powstało w 1969 roku, w wyniku połączenia dwóch miast: Skolimów-Konstancin, Jeziorna oraz kilku wsi.
3) Wieś Jeziorna powstała w XIII lub XIV wieku. Nazwa Konstancin nawiązuje do hrabiny Konstancji z Potulickich Skórzewskiej.
4) Wiele osób nie wie, jak poprawnie odmieniać nazwę. Należy mówić: Konstancina-Jeziorny, w Konstancinie-Jeziornie.
Konstancin-Jeziorna co zobaczyć
5) W mieście znajduje się Park Zdrojowy im. hr. Witolda Skórzewskiego. Są tu m.in.: Tężnia solankowa, Centrum Hydroterapii (od 2016 r.) i Amfiteatr (powstał na początku XXI wieku). Park powstał na przełomie XIX i XX wieku, w stylu angielskim. Miał być atrakcją działającego tu uzdrowiska. Rewitalizację parku przeprowadzono w latach 2010-2012. Od 1898 r. do parku kursowała z Warszawy kolejka wilanowska (Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa).
6) Tężnia solankowa powstała w latach 1974-1979, a więc w czasach PRL-u. Ma 40 metrów długości i 6 m szerokości. Jest czynna od kwietnia do października, a wstęp jest płatny.
7) W 1937 r. osobę Witolda hr. Skórzewskiego, założyciela Konstancina-Jeziorny upamiętniono, stawiając w parku specjalny głaz. W 1997 r. postawiono też kolumnę, dla uczczenia stulecia założenia letniska.
8) Przy ul. Żeromskiego stoi zabytkowa wieża ciśnień (patrz foto na samej górze).
9) Na terenie miasta rośnie kilkadziesiąt drzew – pomników przyrody. Jednym z nich jest dąb Mieszko, rosnący przy ulicy Leśnej.
10) Neogotycki Kościół Świętego Józefa Oblubieńca NMP zbudowano na początku XX wieku. Stoi na osiedlu Mirków. Drugim neogotyckim kościołem w Konstancinie-Jeziornej jest Kościół Wniebowzięcia NMP. Stoi przy ul. Józefa Piłsudskiego 54.
11) W Konstancinie-Jeziornej jest kilka muzeów, m.in. Muzeum – Dom Stefana Żeromskiego, Muzeum Papiernictwa i Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści.
Konstancin-Jeziorna ciekawostki
12) Warszawskie Zakłady Papiernicze w Konstancinie-Jeziornej były w czasach PRL-u jednym z największych producentów papieru w Polsce. Historia zakładu sięga XVIII wieku. Był to pierwszy na Mazowszu i jeden z najstarszych w Polsce zakładów papierniczych. Główny kompleks stojący przy ul. Mirkowskiej wyburzono w 2013 roku. Rok wcześniej zakończono produkcję. Budynek tzw. górnej papierni na początku XXI w. odbudowano w pierwotnym układzie architektonicznym. Od 2002 r. znajduje się w nim centrum handlowe Stara Papiernia.
13) Na początku XXI wieku Konstancin-Jeziorna stał się modnym miejscem wśród warszawskiej elity. Budowano osiedla domów jednorodzinnych, a ceny nieruchomości szybko rosły. Jednak dawne wille często nie są remontowane.
14) W herbie miasta jest wizerunek starego dębu i płynąca niżej rzeka Jeziorka. Aktualny herb i flaga funkcjonują od 2005 roku.
15) Konstancin-Jeziorna ma autobusowe połączenia ZTM (Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie) z Warszawą, Piasecznem i Górą Kalwarią. Kursują autobusy PKS, można też wypożyczyć rowery.
16) Na terenie Konstancina-Jeziornej jest 10,5-kilometrowej długości ścieżka spacerowa Śladami Stefana Żeromskiego. Ścieżka przechodzi obok willi „Świt”, w której mieszkał pisarz Stefan Żeromski (ul. Żeromskiego 4). Jest też ścieżka Do Skolimowa o długości 7,5 km.
Duch z komisariatu policji
17) Jednopiętrowy budynek ceglany z początku XX wieku, stojący przy ul. Niecałej 19 w Konstancinie-Jeziornej jest uznawany za nawiedzony przez duchy. Po II wojnie światowej aż do 2000 r. był komisariatem policji. Policjanci pełniący dyżury na nocnej służbie słyszeli dziwne odgłosy dochodzące z pierwszego piętra i odgłosy czyichś kroków, choć nikt nie schodził ze schodów. Zdarzało się, że klamka poruszała się i drzwi same się otwierały. Jeden z policjantów widział raz postać mężczyzny w dawnym mundurze, która po chwili znikła. Popularność budynku sprawiła, że stał się lokalną atrakcją turystyczną. Podobno czasami można dostrzec w oknie balkonu jakiś postać. Były problemy ze sprzedażą budynku, wreszcie w 2014 r. został sprzedany. Nadal jednak stoi opuszczony.
Konstancin-Jeziorna ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: wieża ciśnień