rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Legionowo, Turcja i 100 nagród

Czas czytania:4 minut/y, 56 sekund/y

Legionowo

Kuczyński wygrał w Legionowie

W Legionowie rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego “Jak to dawniej w Legionach bywało… 2009”. Oto protokół jury z pełną listą nagrodzonych

Protokół rozstrzygnięcia I Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny “Jak to dawniej w Legionach bywało… 2009”

Jury Konkursu po przejrzeniu w dniu 23 lipca 2009 r. 56 prac nadesłanych przez 23 autorów, postanowiło przyznać następujące nagrody:

W kategorii: Dorośli
I miejsce –  statuetka „Złoty Balon” Paweł Kuczyński – „Wojska balonowe”
II miejsce – statuetka „Srebrny Balon” Jacek Frąckiewicz – „Naprzód”
III miejsce – statuetka „Brązowy Balon” Sławomir Łuczyński – „Balony”

W kategorii: Dzieci i młodzież do lat 16 prac nie zgłoszono

Dyplomy honorowe:
1. Wiesław Lipecki – „Wojska balonowe”,
2. Maciej Trzepałka – “Legionowo wczoraj i dziś”,
3. Witold Mysyrowicz – bez tytułu
Wyróżnienie honorowe portalu Sadurski.com – Waldemar Rukść.
2009-07-23. Legionowo

Jurorzy Nasreddin Hodja 2009

Portal Sadurski.com zna jurorów 29th International Nasreddin Hodja Cartoon Contest 2009 w Istambule, którzy w pierwszej połowie sierpnia ocenią konkursowe prace

Konkursowe prace tegorocznej, 29. edycji międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Nasreddin Hodja, oceniać będą w Stambule:
• Delcho Mihajlov (Macedonia)
Szczepan Sadurski (Polska)
• Alberto Da Costa – Amorim (Brazylia)
• Ivan Hanousek (Czechy)
• Omar Zevallos Velarde (Peru)
oraz pięciu lub sześciu rysowników tureckich, wśród których na pewno będzie Metin Peker, szef stowarzyszenia rysowników tureckich.

Rysowników zagranicznych odbierać będzie na lotnisku przedstawiciel agencji turystycznej, po czym będą oni oddzielnie przewożeni do Hotelu Kalyon nad brzegiem Morza Marmara. Ten hotel będzie ich miejscem noclegowym przez kilka kolejnych dni. Oprócz udziału w jury, organizatorzy przewidzieli dla przybyłych do Turcji jurorów szereg atrakcji, a jeden z dni prawdopodobnie będzie dniem “wolnym”. Koszty podróży i tygodniowego pobytu jurorów pokrywają organizatorzy.

W sierpniu na Sadurski.com zdjęcia oraz ciekawostki związane z konkursem i pobytem w Stambule.

•  •  •
Stolica Turcji Stambuł (Istanbul), to największe miasto Turcji i jedno z największych miast świata. To rozwinięty ośrodek przemysłowy, wytwarzający około 1/4 produkcji kraju. Ciekawostka: to jedyne miasto świata, położone równocześnie na… dwóch kontynentach. W Stambule w 1855 roku zmarł Adam Mickiewicz.
2009-07-25. Legionowo

Sto nagród Łuczyńskiego

Rysownik Sławomir Łuczyński zdobył właśnie setną nagrodę w swojej karierze. Czy trafi do Księgi Rekordów Guinnessa?

44 nagród w konkursach krajowych i 56 w konkursach rysunku satyrycznego odbywających się za granicą – łącznie 100 nagród. Takim osiągnięciem może pochwalić się Sławomir Łuczyński, który wczoraj zdobył swoją setną nagrodę w ogólnopolskim konkursie w Legionowie. Łowca nagród z Pabianic jest pierwszym polskim rysownikiem z takim konkursowym dorobkiem, a może nawet pierwszym na świecie. Portal Sadurski.com gratuluje Łuczyńskiemu i życzy kolejnych stu nagród.
2009-07-24

Polska bez Bohdanowicza

Nie będzie już rysunków Juliana Bohdanowicza w dzienniku Polska, ponieważ…

Trwa kryzys na rynku prasowym, spadają nakłady gazet i czasopism. Dlatego wydawcy tną koszty, m.in. redukując etaty i oszczędzając na honorariach. Jedną z gazet redukujących koszty jest “Polska”, która niedawno z powodów ekonomicznych podjęła decyzję o zaprzestaniu publikacji cotygodniowego rysunku Juliana Bohdanowicza, gdyż nie była w stanie płacić dotychczasowej stawki za rysunek.

Bohdanowicz w rozmowie z portalem Sadurski.com podkreśla, że zakończenie współpracy odbyło się w sposób kulturalny, żadna ze stron nie ma do siebie o to pretensji. Polska drukowała rysunki Bohdanowicza przez półtora roku, odkąd weszła na rynek prasowy. Nadal dla “Polski” rysują: Henryk Sawka, Andrzej Mleczko, Andrzej Lichota i Janusz Stefaniak.

Trvá krize novin i časopisů, klesají jim náklady i tržby. Vydavatel z ekonomických důvodů přestal publikovat každotýdenní vtip Bohdanowicze, když nebyl ve stavu platit autorovi dosavadní honoráře za obrázek. Karikaturista v rozhovoru s portálem Sadurského uvedl, že ukončení spolupráce proběhlo kulturně. Polska tiskla jeho vtipy přes půldruhého roku, od chvíle, kdy začala vychá-zet. Nadále pro list kreslí cartoonisti: H. Sawka, A. Mleczko, A. Lichota a Janusz Stefaniak.
Ivan Hanousek, e-GAG
2009-07-16

Wystawa Łuczyńskiego na Słowacji

Sławomir Łuczyński wrócił właśnie ze Słowacji, gdzie w ramach cyklu Spišsky Salon Kresleneho Humoru otwarto pokazano wystawę jego rysunków satyrycznych

10 lipca 2009 r. o godz. 15.00 w sali koncertowej Reduta, w miejscowości Spiska Nowa Wieś (Spišská Nová Ves) otwarto wystawę indywidualną rysunków Sławomira Łuczyńskiego. To kolejna wystawa, w ramach cyklu wystaw pod wspólną nazwą Spišsky Salon Kresleneho Humoru. Wystawę można będzie oglądać do 31 lipca, w godzinach 10.00 – 17.00.

Organizację wystawy wspomógł Polski Instytut w Bratysławie, który wydał katalog ekspozycji. Jesienią wystawa zawita do Bratysławy.
2009-07-12

Kożusznik w NaTynku

16 lipca w tarnogórskiej galerii NaTynku zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego Janusza Kożusznika. Odbędzie się też występ kabaretowy Grzegorza Stasiaka

16 lipca 2009 r., o godzinie 20.00 rozpocznie się wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Janusza Kożusznika oraz występ kabaretowy Grzegorza Stasiaka. Impreza odbędzie się w Tarnowskich Górach, w Klubie 22 przy ul. Czarnohuckiej 22. Portal Sadurski.com zaprasza wszystkich zainteresowanych, wstęp wolny.

•  •  •
Janusz Kożusznik urodził się w 1951 roku w Bytomiu. Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilkanaście lat pracował jako projektant zakładów przeróbki węgla kamiennego i brunatnego w kraju i za granicą. Jako rysownik debiutował rysunkiem prasowym w 1999 roku. Rysował dla takich czasopism, jak: Charaktery, Puls Biznesu, Trybuna Śląska, Wieczór, Dziennik Zachodni, Rytmus Zivota, Życie na Gorąco. Jest autorem okładek książek i podręczników, z których część ilustrował także swoimi rysunkami.

•  •  •
Grzegorz Stasiak – śląski aktor i kabareciarz urodzony w Rudzie Śląskiej. W latach 2000-2002 był członkiem Kabaretu Śląskiego, w 2002 roku założył Kabaret Mieszany. Brał udział w “Telefonie Szczęścia” emitowanym przez lokalną telewizję Elsat oraz w programie “Na Wesoło i po śląsku”, prowadzonym na falach Radia Piekary. W Radiu eM prowadzi program “Obrazki śląskie” natomiast w Radiu Vanessa prowadzi “Biesiadę Śląską”. Publikuje felietony pisane w gwarze śląskiej na łamach “Wieści Gliwickich”. Jest laureatem konkursu “Po naszymu, czyli po śląsku” i zwycięzcą “Maratonu uśmiechu”. Prowadził wraz z Małgorzatą Mandryk program “Nauka Jazdy”, emitowany przez sieć kanałów TVN. Filmografia: “Byzuch” jako Proboszcz (2008), “Kant-Pol” jako Grzegorz (2006), “Barbórka” jako Górnik pod windą (2005), “Msza” jako Sztajger (2005), “Jak przed wojną” jako Gerard (2004), “Angelus” jako Ewald (2001), “Święta wojna” jako Alojz (1999-2006).
2009-07-10

Legionowo i nie tylko – archiwalne informacje z portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Złota Szpilka, plener karykaturzystów
latarnia morska Kołobrzeg ciekawostki atrakcje zabytki Następny post Papkinada w Kołobrzegu, rysownicy satyryczni w reklamie