świątynia Man Mo Temple Hong Kong atrakcje zabytki Hongkong

Świątynia Man Mo, Hongkong

Czas czytania:1 minut/y, 21 sekund/y

Taoistyczna świątynia Man Mo Temple znajduje się na Hollywood Road, w dzielnicy w Sheung Wan w Hongkongu. Stoi w sąsiedztwie współczesnych bloków mieszkalnych

Została wzniesiona ku czci bogów: Man (bóg literatury) i Mo (bóg wojny), dlatego jej wnętrze podzielone jest na dwie części. Wnętrze w którym dominuje kolor czerwony, jest przyciemnione. Wszędzie czuć zapach palących się tu kadzideł. Zapalają je wierni, którzy tu przybywają i modlą się. Poskręcane kadzidła zwisają także z sufitu. Wewnątrz stoją rzeźbione, XIX-wieczne fotele.

świątynia Man Mo Temple Hong Kong atrakcje zabytki Hongkong
Świątynia Man Mo Temple, Sheung Wan, Hollywood Road, Hong Kong

Świątynia Man Mo Temple jest zdobiona ceramicznymi figurkami, rzeźbami z granitu i drewna, gipsowymi listwami i malowidłami ściennymi. Została wybudowana w latach 1847-1862, jest więc jedną z najstarszych świątyń Hongkongu. Jest też największą świątynią Man Mo w Hongkongu.

W 1908 roku świątynia została oficjalnie przekazana dla Grupy Szpitali Tung Wah. Jest zabytkiem. Można ją odwiedzać w godz. 8-18.

Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Tian Tan Budda, Hong Kong
> 10 atrakcji, które musisz zobaczyć w Hongkongu
> Kowloon Walled City

O Hongkongu

Hongkong – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, znajdujący się nad Morzem Południowochińskim, w Delcie Rzeki Perłowej. W latach 1842–1997 posiadłość brytyjska. Jedno z największych centrów finansowych i portów morskich świata, z rekordową liczbą wieżowców. W rankingach miast Hongkong jest najdroższym miejscem na świecie pod względem kosztów wynajmu.

Angielska nazwa terytorium miała pierwotnie formę Hongkong, w 1926 roku zmieniono ją na obowiązującą do dziś Hong Kong. Niektóre instytucje, jak Hongkong Post czy The Hongkong and Shanghai Banking Corporation, używają jednak nadal starej pisowni.

szminka ciekawostki szminki kosmetyki kobiety uroda Poprzedni post Szminka – niezwykłe ciekawostki o szmince
soczewica ciekawostki Następny post Soczewica – nie tylko dla wegetarian