rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Karykatura w sądzie, Eryki rozdane

Czas czytania:4 minut/y, 12 sekund/y

Teatr w Teatrze i inne informacje satyryczne

Teatr – wernisaż i nagrodzeni

W warszawskim Teatrze Rampa otwarto wystawę rysunku satyrycznego “Teatr”. Oto lista nagrodzonych i zdjęcia z wernisażu

W niedzielę, 15 listopada 2009 r. w Teatrze Rampa (Warszawa, ul. Kołowa 20) wręczono nagrody Ogólnopolskiego Konkursu na Karykaturę i Rysunek Satyryczny “Teatr”. Wręczono  statuetki Eryk – nagrody przyznawane dorocznie przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury. Nieco wcześniej miał miejsce spektakl “Oskary, Oskary… czyli piosenki ze statuetką”, po którym odbył się też wernisaż wystawy “teatralnej”.

Tylu artystów rysunku satyrycznego i karykatury w jednym miejscu rzadko można spotkać. Udało się to przy okazji tej właśnie imprezy. Byli twórcy z Warszawy, ale także ci, którzy przyjechali tu z różnych stron Polski. Nie będziemy jednak wymieniać nazwisk artystów, gdyż któreś moglibyśmy niechcący pominąć. Wieczór, będący okazją do ciekawych spotkań i rozmów o sztuce oraz rysunku satyrycznym, był dla uczestników wyjątkowo miły.

Werdykt jury
Na konkurs wpłynęło 121 prac 35 autorów. Jury w składzie: Maciej Pietrzyk (SPAK), Michał Bojara (Rampa), Marek W. Chmurzyński (Muzeum Karykatury), Marek Konecki (SPAK), Andrzej Precigs (ZASP) zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 83 prace 32 autorów.

• Grand Prix: Zbigniew Kołaczek.
• II nagroda: Małgorzata Lazarek.
• III nagroda: Zenon Porzucek.
• Nagroda specjalna: Faustyna Fauni.
• Dyplomy honorowe: Adrian Frankowski, Tadeusz Krotos, Paweł Kuczyński.
• Wyróżnienia honorowe: Bartłomiej Belniak, Henryk Cebula, Adam Koguciuk, Dariusz Łabędzki, Marian Matocha, Witold Mysyrowicz, Grzegorz Pietkiewicz, Adre Pijet, Maciej Trzepałka.

Poza konkursem na wystawie pokazano też prace kilkunastu rysowników, w tym recenzje teatralne Andrzeja Mleczko. Wystawie towarzyszy elegancko wydany, kolorowy katalog formatu A4.
2009-11-16. Teatr

Eryki rozdane

Wręczono doroczne nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W tym roku statuetki zwane Erykami trafiły do…

Podczas wernisażu wystawy rysunku satyrycznego “Teatr” w warszawskim Teatrze Rampa – tu news odbyło się także wręczenie Eryków. To nagrody stowarzyszenia karykaturzystów nazwane Erykami – na część pierwszego prezesa stowarzyszenia, Eryka Lipińskiego (1908-1991).

Tym razem Eryki przypadły:
• Jerzemu Flisakowi (1930-2008) – pośmiertnie, za całokształt twórczości (nagroda trafiła w ręce Marka W.Chmurzyńskiego, dyrektora Muzeum Karykatury, który przekaże ją rodzinie rysownika).
• Dariuszowi Łabędzkiemu i kierowanej przez niego Fundacji Satyry Europejskiej „Koziołki”, za organizację międzynarodowego festiwalu w Poznaniu.

Tak zwane “Małe Eryki” przyznano:
• Muzeum Archeologicznemu w Biskupinie – za organizację plenerów rysunku satyrycznego.
• Ryszardowi Błażyńskiemu – za wieloletnią organizację międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny w Zielonej Górze i Kożuchowie.
2009-11-20. Teatr

Cebula w Galerii Mistrzów Canson

Prace Henryka Cebuli znalazły się na wystawie w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. To wystawa artystów, którzy pracują na materiałach firmy Canson

Henryk Cebula, znany w Polsce głównie jako twórca rysunków satyrycznych, znalazł się wśród znanych artystów malarzy, grafików i fotografików na prestiżowej wystawie w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, którzy pracują na materiałach firmy CANSON.

W wystawie tej wzięli udział m.in. prof. Stanisław Wejman z ASP Kraków, prof. Adam Romaniuk z ASP Katowice, prof. Henryk Ożóg ASP Kraków, pastelista Marek Grabowski, Eugeniusz Geno Małkowski oraz fotograficy: Marek Gardulski, Wojciech Plewiński, Wacław Wantuch. Do wystawy został też zaproszony artysta młodszego pokolenia, Nikodem Cabała – twórca ilustracji i komiksów.
2009-11-27

Mleczko w reklamie TV

Tym razem nie jego rysunki, ale osobiście Andrzej Mleczko, wystąpił w reklamie. Chodzi o emitowaną obecnie telewizyjną reklamę firmy Knorr

Z twórczości Andrzeja Mleczko chętnie korzystają klienci różnych agencji reklamowych. Ale tym razem po raz pierwszy możemy w oglądać Andrzeja Mleczkę, występującego w telewizyjnych spotach reklamowych firmy Knorr.

Kampanię telewizyjną uzupełnia kampania prasowa. Na tych reklamach znajdują się kubki oraz hasło: Zbierz wyjątkową kolekcję kubków z rysunkami Andrzeja Mleczki.
2009-11-17

Rysownicy satyryczni podsumowali 2 lata rządu

Henryka Sawka w TVN24 i Szczepan Sadurski w Superstacji podsumowali 2 lata rządu Donalda Tuska

Nie tylko publicyści, politycy i socjolodzy byli proszeni przez media o próbę podsumowania mijających 2 lat rządu PO-PSL, pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. Do podobnych podsumowań media, w tym stacje telewizyjne, coraz chętniej zapraszają także rysujących satyryków, bo ci zwykle mają oryginalne spojrzenie na różne tematy.

W niedzielę, 15 listopada Henryk Sawka narysował w studio TVN24 rysunek satyryczny nawiązujący do mijającego właśnie do 2-lecia obecnego rządu. Dzień wcześniej to wydarzenie w podobny sposób skomentował Szczepan Sadurski, w materiale emitowanym przez telewizję Superstacja.
2009-11-15

Karykatura premiera Słowacji w sądzie

33 tys. Euro żąda w sądzie słowacki premier Robert Fico od dziennika Sme, który opublikował jego karykaturę

W lipcu premier Robert Vico odwołał spotkania, jako powód podając “ostry ból odcinka szyjnego kręgosłupa”. Ten fakt skomentował najpopularniejszy słowacki dziennik Sme, publikując rysunek satyryczny autora o pseudonimie Shooty. Jest na nim lekarz oglądający kliszę, który mówi do premiera: – Nie myliłem się. Dolegliwość pana kręgosłupa, to typowy ból fantomowy.

Premier poczuł się aż tak urażony, że wystąpił do sądu o przeproszenie i wypłatę odszkodowania przez dziennik, w kwocie 33 tysięcy Euro (w przeliczeniu na złotówki: 140 tys. złotych). Twierdzi, że rysunek ośmieszył stan zdrowia urzędnika państwowego.

W słowackich mediach trwa dyskusja, a fachowcy uważają, że oskarżenie premiera jest absurdalne. Tym niemniej podobne procesy sądowe kończyły się dotychczas na Słowacji wygraną polityków. Trzy lata temu obecny Minister Sprawiedliwości i prezes Sądu Najwyższego podał do sądu dziennik Prawda, który opublikował teksty i karykatury, które jego obraziły. Wygrał 100 tys. Euro.
2009-11-14

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Prasa polska, rysownicy prasowy i karykaturzyści
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Mleczko, Karpik, Teatr i reklama