Marmaris Riwiera Turecka atrakcje wakacje Turcja

Miasto Marmaris, Riwiera Turecka

Czas czytania:1 minut/y, 42 sekund/y

Zapraszamy na wycieczkę nad Riwierę Turecką, do miasta Marmaris

Ten kurort i miasto portowe zostało założone w VII wieku przed naszą erą. Obecnie zamieszkuje je 30 tys. ludzi. Do niedawna w sezonie najwięcej było tu turystów z Rosji i Wielkiej Brytanii, także z Holandii i Polski. Być może to się ostatnio zmieniło. W wakacje turyści oblegają uliczki starówki z licznymi restauracjami. Na “ulicy barów” zgromadzonych jest większość dyskotek tego miasta. Jest też dzielnica handlowa, a w pobliżu promenady biegnącej wzdłuż plaży, jest wiele restauracji, klubów i dyskotek. Idąc plażą, można dotrzeć do sąsiedniej miejscowości, Içmeler, uchodzącej za “sypialnię” miasta Marmaris.

Z tutejszego portu można wsiąść na prom i dopłynąć do pobliskiej, greckiej wyspy Rodos.

Historia tego miejsca sięga prawdopodobnie już VI wieku przed naszą erą. W Marmaris jest zamek, zbudowany w 1044 przez Jonów, odnowiony za czasów Aleksandra Macedońskiego i rozbudowany w połowie XVI wieku przez sułtana osmańskiego Sulejmana Wspaniałego. Zniszczony podczas I wojny światowej, pod koniec XX wieku został odrestaurowany. Obecnie jest tu muzeum.

Ciekawostka. Miastem partnerskim Marmaris jest Włocławek.

Zobacz też: 
> Miasta Riwiery Tureckiej

Wesoły Wieżowiec w Marmaris

Podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec z papieru, odwiedził kilkaset miejsc na całym świecie. Również miasto Marmaris. Zdjęcie zrobił  Aziz Yavuzdogan, turecki karykaturzysta, członek Partii Dobrego Humoru.

Marmaris Turcja Wesoły Wieżowiec
Wesoły Wieżowiec w Marmaris

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

szrot autozłom kasacja złomowanie samochodu Poprzedni post Autozłom na polskich drogach?
hot dog fast food ciekawostki Następny post Hot Dog – historia słynnej potrawy fast food