Ciekawostki o Mogilnie, woj. kujawsko-pomorskie
Mogilno ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, co zobaczyć w Mogilnie. Z czego słynie to miasto
Mogilno
1) Mogilno, to 12-tysięczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim. Jest tu siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Mogilno. Przez miasto przepływa rzeka Panna, a wokół miasta są nieduże kompleksy leśne.
2) Nazwa miasto pochodzi od słowa “mogiła”. Kiedyś to słowo oznaczało: wzgórze, wzniesienie.
3) Miasto symbolicznie dzieli linia kolejowa nr 353. Po zachodniej stronie stoją domki jednorodzinne, po wschodniej blokowiska i domy wielorodzinne.
Mogilno ciekawostki z historii
4) Miejscowość istniała już w IX wieku. X-wieczna osada była jedną z najważniejszych osad wczesnośredniowiecznej Polski.
5) Pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Mogilna pochodzi z 1282 roku, a prawa miejskie uzyskało w 1389 roku. Było wtedy własnością opata benedyktynów.
Mogilno zabytki, co zobaczyć
6) Kompleks klasztorny benedyktynów powstał w XI wieku, a jego fundatorem prawdopodobnie był książę Kazimierz Odnowiciel. W 1773 majątek benedyktynów został przejęty przez władze pruskie, a w 1833 klasztor zamknięto. Potem były w nim: szpital, szkoła i przytułek, a podczas II wojny światowej obóz jeniecki, więzienie i szpital. W skład kompleksu wchodzi kościół św. Jana Apostoła. Adres: ul. Benedyktyńska 24.
7) Na dziedzińcu klasztoru jest najstarsza studnia w Polsce. Istniała już w XI wieku czyli ok. tysiąc lat temu.
8) Późnogotycki kościół farny św. Jakuba stoi skarpie, nad Jeziorem Mogileńskim. Został zbudowany w 1511 r., w miejscu wcześniejszej świątyni. Dzwonnicę stojącą obok wzniesiono w XVII wieku. W 1937 obok kościoła wybudowano grotę, poświęconą Matce Bożej z Lourdes.
9) Budynek ratusza będący siedzibą władz miasta, wybudowano w XIX wieku. Z tego okresu są też niektóre kamienice w centrum Mogilna oraz budynek dworca kolejowego otwarty w 1872 roku.
10) Jezioro Mogileńskie położone jest częściowo na terenie miasta i jest jednym z jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jego powierzchnia przekracza 70 hektarów.
11) Park Miejski znajduje się w pobliżu Jeziora Mogileńskiego. W 2011 r. zbudowano tu amfiteatr.
12) Muzeum Ziemi Mogileńskiej otwarto w 2003 roku i ma siedzibę w Chabsku, miejscowości w powiecie mogileńskim. Są w nim eksponaty o charakterze historycznym, archeologicznym i etnograficznym. Jest otwarte z wyjątkiem poniedziałków.
Mogilno ciekawostki
13) Falsyfikat Mogileński, to dokument królewski z 1155 roku, opisujący nadania dla klasztoru benedyktynów w Mogilnie.
14) Przez miasto przebiega szereg szlaków turystycznych, w tym Szlak Piastowski, z Poznania do Kalisza. Szlak został spopularyzowany w latach 60-ych. Dodajmy, że w 1966 r. było obchodzone 1000-lecie Państwa Polskiego.
15) Od 2012 r. działa w Mogilnie nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Jest tu m.in. pływalnia oraz Stadion Olimpijski im. Michała Olszewskiego, na którym mecze rozgrywają piłkarze klubu Pogoń Mogilno, istniejącego od 1923 roku.
16) W Parku Miejskim w Mogilnie od 1998 r. stoi pomnik księdza Piotra Wawrzyniaka, społecznika i patrioty. Od 1964 r. stoi też Pomnik Bohaterom walk o polskość i wolność ziemi mogileńskiej. Obok niego znajduje się też tablica upamiętniająca papieża Jana Pawła II.
17) Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło, to impreza odbywająca się w Mogilnie od kilku lat.
Mogilno ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Brodnica
> Brześć Kujawski