Ciekawostki o Mszanie Dolnej

ulica Kolbego Mszana Dolna ciekawostki atrakcje

Mszana Dolna ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, co zobaczyć

Mszana Dolna

1) Mszana Dolna, to 8-tysięczne miasto w kotlinie górskiej, nad rzeką Mszanką. Znajduje się w woj. małopolskim, w powiecie limanowskim. Jest siedzibą gminy Mszana Dolna. Stąd do Krakowa jest 50 km i tyle samo do Zakopanego.

2) Mszana Dolna jest uważana za stolicę Zagórzan (górali zagórzańskich). To grupa etnograficzna zamieszkująca część Beskidu Wyspowego i północną stronę Gorców, pasma górskiego.

3) Od 2009 roku patronem Mszany Dolnej jest Michał Archanioł, uważany za pogromcę szatana.

4) Z Mszany Dolnej rozpoczyna się kilka pieszych szlaków turystycznych. W mieście jest baza noclegowa i infrastruktura turystyczna.

Mszana Dolna ciekawostki z historii

5) Prawa miejskie Mszana Dolna uzyskała około 1346 roku (za czasów króla Kazimierza Wielkiego). Nazywała się wtedy Kinsbark. Miała je przez ok. pół wieku. Ponownie prawa miejskie uzyskała w 1952 roku.

6) W 1884 otwarto w Mszanie Dolnej stację kolejową. Miejscowość leżała na trasie linii kolejowej nr 104 – górskiej linii kolejowej, łączącej Chabówkę z Nowym Sączem.

7) W czasie II wojny światowej życie straciło 1/3 mieszkańców Mszany Dolnej.

kościół Mszana Dolna ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół Michała Archanioła. Mszana Dolna ciekawostki. Foto: Swohmeck / cc by-sa 2.5

Mszana Dolna zabytki, ciekawe miejsca

8) Neogotycki Kościół św. Michała Archanioła (ul. Jana Pawła II 3) zbudowano w latach 1891-1901, w miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego.

9) Przy ul. Zakopiańskiej znajdował się cmentarz żydowski, powstały w XVIII wieku. Do dziś zachowało się tu ok. 20 nagrobków; najstarsze z XIX wieku.

10) Park Miejski im. Krasińskich, to dawny XVIII-wieczny dworski park. Stoją tu zabudowania dawnego dworu Krasińskich. Po wojnie była tu szkoła rolnicza, a obecnie jest Młodzieżowy Zakład Wychowawczy.

11) W parku stoi duży pomnik, upamiętniający 1108. mieszkańców Mszany Dolnej, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

Mszana Dolna ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: ulica M.Kolbego w Mszanie Dolnej. Foto: Wuhazet / cc by-sa 3.0

Zobacz też:
> Niedzica
> Nowy Sącz