Karykaturzysta na event – którego wybrać?

karykatury na żywo wesele karykaturzysta event atrakcje weselne Rzeszów Łódź

Najlepszy karykaturzysta na event

Jakiego karykaturzystę zaprosić na event?

Imprezy są różne. Eventy organizowane przez specjalizujące się w tym firmy eventowe dla kilku tysięcy uczestników albo malutkie imprezy rodzinne. I wszystko, co jest pomiędzy dwoma wspomnianymi. Kiedy można rozważyć zaproszenie karykaturzysty, który będzie atrakcją takiej imprezy? Na pewno wtedy gdy stwierdzimy, że to dobry pomysł, do tego jest to ekonomiczne uzasadnione. Na skromne urodziny czy wieczór panieński gdzie ma być kilkanaście osób, w dodatku jeśli karykaturzysta musi dojechać np. kilkaset kilometrów, łączna kwota będzie raczej duża. Choć zdarzało się, że niżej podpisany  przejeżdżał 300 kilometrów, rysował 20 osób i wracał. Ale to były imprezy firmowe, gdzie wydanie np. tysiąca złotych + vat nie było problemem.

Duża czy mała impreza?

Generalnie lepiej pomyśleć o zaproszeniu karykaturzysty, gdy w imprezie ma uczestniczyć co najmniej kilkadziesiąt osób. Powiedzmy, od 50-ciu wzwyż. Koszt dojazdu będzie taki sam jak w przypadku imprezy 20-osobowej i rozbije się na ilość wykonanych karykatur. Podziel łączną kwotę, jaka będzie do zapłacenia przez liczbę uczestników. W niektórych przypadkach wyjdzie 15-20 złotych za osobę i jest to bardzo rozsądna (nawet atrakcyjna) stawka, czasem wyjdzie nawet 50 albo więcej złotych za osobę. Wtedy zaczynamy myśleć, czy pomysł zaproszenia karykaturzysty jest dobry.

Może lokalny plastyk?

Pierwszym, co przychodzi do głowy, jest ograniczenie kosztu czyli zaproszenie karykaturzysty mieszkającego bliżej planowanej imprezy. Działającego lokalnie plastyka, bo zawód karykaturzysty eventowego jest szalenie rzadką profesją. Plus taki, że będzie mniej do zapłaty, za to minusów cała masa.

Czy faktycznie w pobliżu mieszka ktoś, kogo można nazwać karykaturzystą? A jeśli nawet kogoś  takiego znajdziemy, czy jego talent spełni oczekiwania potencjalnego klienta? Nawet jeśli będzie okazyjnie tanio, a przykłady plastyka są mizernej jakości artystycznej – raczej nie wzniesie się na wyżyny swego talentu podczas imprezy, na którą go zaprosisz. Powstaną jakoś tam (może nawet nieudolnie) narysowane twarze, niezbyt podobne do uczestników imprezy. Będzie niezadowolenie gości imprezy, choć zapewne będą robić dobrą minę („Piękne obrazki ten pan rysuje”). Przed gośćmi będzie wstyd. Dlatego jak najdalej od amatorów. Chyba że jedyne co cię interesuje, to wydać jak najmniej pieniędzy.

Jakość artystyczna czyli talent

Powiedzmy sobie szczerze, to powinno być najważniejsze. Oczywiście w połączeniu z rozsądną ceną. Bo jak artysta ma rewelacyjny talent, ale jest niesłychanie drogi – raczej niewielu klientów skusi się, aby go zaprosić. Z drugiej strony – utalentowany młokos, ale nie umiejący jeszcze rysować, bardzo zainteresowany choćby niedużym zarobkiem, do tego okazyjnie (podejrzanie) niska stawka. Trzeba być ostrożnym, chyba że to osoba przez kogoś polecona, naprawdę sprawdzona.

karykatury na żywo wesele karykaturzysta event atrakcje

Najlepszy karykaturzysta na takie podobizny potrzebuje tylko 100 sekund!

Kiedy zaprosić

Niektórzy ze zdziwieniem stwierdzają, że na planowaną za kilka dni imprezę, rozchwytywany karykaturzysta eventowy termin ma już zajęty. Nie bądź zaskoczony, tak po prostu jest. Nie podejrzewaj, że każdy profesjonalny  karykaturzysta eventowy wciąż się nudzi i czeka akurat na twoją propozycję! Dlatego jeśli chcesz mieć pewność, że na event przybędzie ten karykaturzysta, którego koniecznie chcesz zaprosić – pomyśl o tym na pół roku przed imprezą, a nawet wcześniej.

Tym niemniej niewykluczone, że na krótko przed terminem imprezy, jakiś karykaturzysta (profesjonalista lub amator), termin ma wciąż wolny. Pamiętaj jednak, że jeśli to sobota lub znana data w kalendarzu – najlepsi karykaturzyści eventowi takie terminy mają zajęte od dawna. Ale warto pytać, może…

Jakie karykatury?

O jakości artystycznej i talencie już wspomniałem, zresztą każdemu podoba się coś innego. W tym punkcie chciałem napisać o sprawności manualnej karykaturzysty. Bo jeden rysuje skrupulatnie, może nawet dosyć efektownie, ale 15-20 minut pozowania to dla wielu osób zbyt wiele czasu. Szczególne, że obok trwa impreza i każdy chciałby jak najszybciej do niej wrócić. Dla niektórych nawet minuta pozowania (szczególnie jeśli po drinkach), to nieprawdopodobnie długo, a co dopiero kilkanaście minut.

Poza tym niektórzy goście imprezy mogą się denerwować, stojąc w kolejce niczym w PRL-u i czekając np. godzinę na swoją kolej. Masakra – to rozbije nawet najlepiej zapowiadającą się imprezę. Osobiście uważam, że dla fachowca 5 minut na zrobienie karykatury na żywo podczas eventu, to wystarczająco dużo czasu, aby zrobić sympatyczną podobiznę. Jeśli nie chcesz, aby karykaturzysta rysował aż do świtu, ludzie czekali w kolejce i jak najwięcej osób wróciło do domu ze swoją karykaturą – zatrudnij takiego, który rysuje nie tylko dosyć efektownie, ale i szybko. Niektórzy karykaturzyści (ale o rzadkość) potrafią to połączyć.

Ile to kosztuje?

Jeśli masz dużo wolnego czasu – możesz wysyłać zapytania od kilku karykaturzystów. Jeśli mniej, podpowiem: amator czy profesjonalista, stawki są podobne. I liczone niemal zawsze od ilości godzin pracy. 4, 5, czasem więcej godzin. A jeśli koniecznie chcesz jedną czy dwie godziny – nie wnikając szczegóły dlaczego – i tak zapłacisz podobną kwotę, jak za np. 4 godziny. Więc lepiej tak nie „oszczędzać”.

A teraz niespodzianka: stawki nie zawsze są adekwatne do rzeczywistych umiejętności oraz klasy artysty. Dlatego przemyśl wszystko co przeczytałeś powyżej. Od twojego wyboru zależy to, co odpowiesz, gdy za jakiś czas ktoś spyta: Czy warto zaprosić karykaturzystę na imprezę?

Najlepszy karykaturzysta czyli jaki?

Dla przeciętnego człowieka karykaturzysta to karykaturzysta, a karykatura to karykatura. Ale przecież nie kupujemy samochodu, bo to samochód. Kupujemy markę, solidność i szukamy jak najkorzystniejszej ceny. Są karykaturzyści uliczni, pracujący stacjonarnie (każdy chyba takiego widział np. w Zakopanem). Są też karykaturzyści eventowi, którzy rysują na imprezach, a nie na ulicy, do tego mobilni czyli dojeżdżający tam, gdzie są potrzebni. Ci, którzy rysują karykatury zawodowo, a przynajmniej niektórzy, prowadzą działalność gospodarczą i wystawiają faktury. Niektórzy zdobywają nagrody, uczestniczą w wystawach, są znani ze swojej działalności. Przeciętny człowiek szybko zorientuje się, z jakim karykaturzystą ma do czynienia, z kim warto współpracować.

Podsumowanie

1. Najlepiej jest zaprosić karykaturzystę, jeśli na imprezie będzie co najmniej kilkadziesiąt osób.
2. Nie zatrudniaj kogokolwiek, kto w Internecie przedstawia się jako karykaturzysta. Obejrzyj przykłady jego prac (koniecznie narysowanych na żywo, na imprezie). Znajdź w sieci informacje na jego temat. Upewnij się, że to TEN.
3. Wybierz jak najlepszego karykaturzystę, szczególnie jeśli ma rozsądne stawki, a termin ma wciąż wolny.
4. O zaproszeniu karykaturzysty pomyśl możliwie wcześnie przed imprezą. Będzie większa szansa, że możesz wybrać jednego z najlepszych w kraju.

Szczepan Sadurski satyryk karykaturzysta


Najlepszy karykaturzysta na event – tekst: Szczepan Sadurski

W ostatnich 10 latach narysował ponad 40.000 karykatur na ponad 500 imprezach w Polsce oraz w innych krajach Europy, w USA i Australii. W Nowym Jorku nazwany „jednym z najszybszych karykaturzystów świata”. Od lat popularyzator sztuki karykatury, szef Karykatury.com – Karykaturzyści, których znasz z prasy i TV.