Ciekawostki o Osetii. Z wizytą na Kaukazie
Osetia ciekawostki i najważniejsze informacje o Osetii. Osetia Północna i Osetia Południowa
Osetia na Kaukazie
1) Osetia, to historyczka kraina na Kaukazie, zamieszkana przez Osetyjczyków.
2) Dodajmy, że góry Kaukaz dzielą Europę i Azję. Od zachodu jest Morze Czarne, od Wschodu Morze Kaspijskie. Na obszarze Kaukazu od wielu lat panuje napięcie pomiędzy tutejszymi ludami. Są tu m.in. Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Dagestan, Czeczenia i Abchazja. Wzajemne animozje są na rękę Rosji, która położona jest na północ od Kaukazu. Moskwie byłoby nie na rękę, gdyby na tym terenie wyrosło silne państwo, niesprzyjające Rosji. Dlatego w latach 90-ych dwukrotnie najechała na Czeczenię, po czym osadziła tu pokorny sobie rząd. Dlatego też gdy Gruzja ogłosiła, że chce przystąpić do NATO, w 2008 r. została najechana przez wojska rosyjskie.
3) Osetia podzielona jest na dwie części: Osetię Północną i Osetię Południową.
Osetia Północna ciekawostki
4) Osetia Północna (zwana Alanią) ma blisko 8 tys. km² powierzchni i 700 tys. mieszkańców.
5) Wchodzi w skład Rosji jako Republika Północnej Osetii.
6) Najwięcej tu jest wyznawców prawosławia. 2/3 mieszkańców, to ludność wiejska.
7) 2/3 mieszkańców, to Osetyjczycy, a blisko 1/4 to Rosjanie. Żyją tu również Ingusze, Ormianie, Ukraińcy, Czeczeni i inne ludy.
8) Językiem urzędowym jest rosyjski i osetyjski.
9) Największymi miastami Osetii Północnej są: Władykaukaz (ponad 300 tys. mieszkańców), Biesłan (35 tys.) i Ałagir (20 tys.).
Osetia Południowa ciekawostki
10) Osetia Południowa ma 3900 km² powierzchni i mieszka tu 70 tys. ludzi.
11) Odłączyła się od Gruzji po inwazji wojsk rosyjskich na Gruzję w 2008 roku i w 1991 r. jednostronnie ogłosiła niepodległość. Państwo nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, poza Rosją i kilkoma niedużymi krajami.
12) Obecnie walutą jest rubel rosyjski. Językiem urzędowym jest język osetyjski i gruziński.
13) W Gruzji od 1006 r. Osetia Południowa nazywana jest regionem Cchinwali.
14) Największym miastem Osetii Południowej jest Cchinwali. Mieszka tu 30 tys. ludzi, a prawa miejskie uzyskało w 1922 roku. Miasto leży nad rzeką Didi Liachwi (Wielka Liachwa). W latach 1934–1961 nazywało się Staliniri (od nazwiska Stalina).
15) Stosunki Gruzji i Osetii Południowej od dawna są skomplikowane. W latach 1990-1992 trwał tu konflikt zbrojny. Po prowokacji, gruzińskie rakiety spadły na Osetię Południową i wkrótce Rosja zaatakowała Gruzję.
Osetia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: gdzieś w Osetii Północnej
Zobacz też:
> Tbilisi ciekawostki
> Odessa ciekawostki