Fascynujące ciekawostki o owadach
Owady ciekawostki i najważniejsze informacje, które powinieneś poznać. Najbardziej fascynujące fakty o owadach
Owady ciekawostki i informacje
1) Owady stanowią 80 % wszystkich zwierząt świata. Według naukowców może występować nawet 30 milionów gatunków owadów.
2) Owady, to stworzenia zmiennocieplne. Wolą żyć w cieplejszym klimacie, dlatego jest ich najwięcej w strefie równikowej.
3) Zaledwie 1% owadów żyjących na świecie, może zaszkodzić zdrowiu człowieka.
4) Największy owad na świecie, to Weta rodzaju Deinacrida. Wliczając czułki i odnóża, długość tego owada może przekraczać 30 centymetrów. Niektóre okazy ważą nawet 70 gram.
5) Najmniejszy owad świata, to chrząszcz zwany skrycikiem najmniejszym. Jest równie mniejszy niż ziarnko maku mieszka w dżunglach Ameryki Południowej.
6) Mimo, że gatunków owadów jest dużo, stanowią aż połowę gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Do przyczyn takiego zjawiska zaliczamy zanieczyszczenia, zmniejszanie siedlisk naturalnych wskutek zmian klimatycznych oraz naturalnych wrogów danych gatunków. Jednak na liczbę owadów najbardziej wpływa aktywność ludzka.
7) W starożytności Grecy i Rzymianie jadali różne owady, jednak po upadku antycznych cywilizacji, społeczeństwa średniowieczne zrezygnowały z takiej diety.
8) Owady przeżywają upadki na ziemię, ponieważ dzięki małej wadze lądują z dużo mniejszą siłą.
9) Miano najstarszej ewolucyjnie grupy owadów przypada owadom z rzędu Mecoptera (polska nazwa: wojsiłki). Owady te mają wydłużony aparat gębowy, a pod względem budowy ciała przypominają skorpiony.
Owady w Polsce i na świecie
10) Nawet na mroźnej Antarktydzie żyją owady. Bezskrzydłe muchówki Belgica żyją w zachodniej część Antarktyki oraz na otaczających ją wyspach. Ta mucha na mrozie zamarza, wysycha, jest narażona na bryzgi słonej wody, ale mimo niesprzyjających warunków, ten gatunek przeżywa.
11) W Grenlandii również zadomowiły się owady. Stwierdzono, że mieszka tam 750 gatunków, głównie w cieplejszych obszarach tej wyspy.
12) W Polsce najliczniejszą grupę owadów stanowią motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki.
Mrówki
13) Przeciętna mrówka robotnica zasypia około 250 razy na dobę i śpi przez ponad minutę. Oszacowano, że w ciągu doby w sumie śpi ok. 2 godziny 40 minut. Mimo tego, zawsze 80 % mrowiska jest aktywne.
14) Istnieje ponad 12 tysięcy gatunków mrówek.
15) Paraponera clavata, zwana mrówką pociskową, to gatunek mrówki z Ameryki Południowej. Jak już ogryzie, to silny ból trwa przez co najmniej 24 godziny.
Pszczoły
16) W mitologii egipskiej pszczoły uznawane były za łzy boga Ra, natomiast w Koranie określa się je jako owady święte.
17) Pszczoły żyją na wszystkich kontynentach świata, z wyjątkiem Antarktydy.
18) Aby wyprodukować 1 kg miodu, pszczoła musi usiąść 4 miliony razy na kwiatach.
19) Pszczoły miodne komunikują się między sobą, jeśli znajdą interesujący obszar do zapylenia. Jeśli znajduje się on bliżej niż 10 metrów od gniazda, pszczoła zatacza kółka. Jeśli znajduje się dalej pszczoła w powietrzu „tańczy” inaczej, kreśląc w powietrzu ósemki czy półksiężyce.
> Ciekawostki o miodzie i pszczołach
Szerszenie
20) Szerszenie z natury nie chcą atakować ludzi, jednak lepiej zejść im z drogi. Pojedynczy szerszeń może zabić tylko w przypadku, jeśli człowiek jest uczulony na jego jad. W innych przypadkach jego użądlenie jest po prostu nieprzyjemne.
21) Szerszenie pełnią ważną rolę w ekosystemie. Zabijają chore i słabe owady, niszczą szkodniki upraw i zapobiegają roznoszeniu chorób.
22) Użądlenia szerszenia Hornet co roku zabijają w Japonii kilkadziesiąt ludzi mających alergię.
Komary
23) Komar pierwsze dni swojego życia spędza w wodzie, w stawach lub na terenach podmokłych.
24) Jedynie samice komara piją krew. Przenoszą przy okazji różne wirusy, co jest ogromnym problemem w Afryce i krajach tropikalnych. Tam sporo ludzi umiera przez choroby, jakie przeniosła do ich ciała komarzyca.
25) Komary są bardziej aktywne podczas pełni księżyca.
Muchy
26) Mucha domowa żyje zaledwie 14 dni.
Motyle
27) Najbardziej zaawansowanymi ewolucyjnie owadami są motyle. Często są kolorowe, fruwają z gracją, wiec należą do najbardziej lubianych owadów.
28) Ćmy, to motyle nocne. Stwierdzono, że nie potrafią latać, kiedy nachodzi trzęsienie ziemi.
Kolejne ciekawostki o owadach
29) Ważka może lecieć z prędkością nawet 58 km/h. Żaden inny owad nie byłby w stanie jej dogonić.
30) Pchła może skoczyć na odległość nawet 150 razy dłuższą niż długość jej ciała.
31) Biedronka siedmiokropka potrafi zjeść 240 mszyc w ciągu jednego dnia.
32) Biedronka żyje od 2 do 3 lat.
33) Dźwięki cykad mogą osiągać nawet 120 decybeli głośności.
34) Modliszka jako jedyny owad na świecie potrafi obrócić głowę wokół szyi o 360 stopni.
35) Trzmiele są aktywne nawet w temperaturach 8-10 stopni Celsjusza, natomiast pszczoły zaczynają pracę, gdy jest co najmniej 15 stopni Celsjusza.
36) Stonka ziemniaczana pierwotnie występowała w Ameryce Północnej, jednak przez masową uprawę ziemniaka przywędrowała na inne obszary. Naturalnym wrogiem stonki jest bażant, który zjada larwy stonki.
37) Zabójcze robale, inna nazwa: Kissing Bugs (Całujące robaki) mają taką nazwę, gdyż najczęściej kąsają okolice ust. Żywią się krwią zwierząt i ludzi.
38) Tak zwane stonogi mają od 20 do 300 nóg, w zależności od gatunku. Żywią się innymi owadami i pająkami. Ich ukąszenia są też niebezpieczne dla ludzi cierpiących na alergię.
Owady ciekawostki o owadach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kleszcze
> Mol spożywczy – mklik
> Dżdżownice