Z czego słynie Ozimek w woj. opolskim. 12 ciekawostek

most Ozimek ciekawostki atrakcje zabytki

Ozimek ciekawostki i najważniejsze fakty o mieście. Zabytki, co zobaczyć

Ozimek na Opolszczyźnie

1) Ozimek, to ok. 10-tysięczne miasto w woj. opolskim, w powiecie opolskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Ozimek i leży nad rzeką Mała Panew, dopływem Odry. Z Ozimka do Opola jest 21 kilometrów.

2) Ozimek uzyskał prawa miejskie w 1962 roku.

Ozimek ciekawostki z historii

3) Historia miejscowości zaczyna się po drugiej wojnie śląskiej (1744-1745). Wówczas król pruski Fryderyk II Wielki zlecił odbudowę i zasiedlenie Sląska oraz znalezienie miejsc, gdzie można wybudować huty żelaza. Jednym z takich miejsc był młyn nad rzeką Małapane, który kupiono od gospodarza o nazwisku Ozimek. W 1754 r. uruchomiono tu hutę, a 9 lat później produkowano w niej kule armatnie, granaty i kartacze. Powstały tu również osiedla robotnicze, sprowadzono pracowników z Saksonii i Brandenburgii.

4) Podczas II wojny światowej Niemcy przy hucie Małapanew 2 zorganizowali obozy, w których pracowali jeńcy z Polski, Czechosłowacji i Anglii.

Ozimek zabytki, co zobaczyć

5) Na rzece Mała Panew w 1825-1827 r. wybudowano wiszący, żelazny most łukowy (patrz: zdjęcie na samej górze). To najstarszy tego typu most w Europie kontynentalnej i jeden z najstarszych na świecie. Ma 6,6 m szerokości, 1,5 m długości i ok. 55 ton wagi. Został wykonany w Hucie Pałapanew w Ozimku. Obecnie most służy do ruchu pieszego i jest zabytkiem, którym szczycą się mieszkańcy. Znajduje się nawet w herbie miasta.

W latach 2009-2010 przeprowadzono jego gruntowną renowację i teraz na 22 tony nośności. O zmroku jest pięknie podświetlony. Informacje na temat mostu i jego historii znajdują się na tablicach ustawionych obok niego.

Muzeum Hutnictwa Ozimek ciekawostki atrakcje zabytki
Ozimek ciekawostki: Muzeum Hutnictwa

6) Blisko mostu zlokalizowane jest Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi, które działa od 2012 roku. Jest czynne w godz. 10-14, a w niedziele w godz. 13-17. Grupy zorganizowane mogą je zwiedzać z przewodnikiem, po wcześniejszych uzgodnieniach.

kościół ewangelicki Ozimek ciekawostki atrakcje zabytki
Kościół ewangelicki w Ozimku na Opolszczyźnie

7) W latach 1819-1821 zbudowano w Ozimku neoklasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski, który obecnie jest zabytkiem. Zaprojektował go słynny niemiecki architekt Karl Friedrich von Schinkel (1781-1841). Wieżę kościoła zbudowano w latach 1858-1859. Adres: ul. Częstochowska 8. Dodajmy, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość mieszkańców miasta była ewangelikami.

8) Na skwerze w centrum miasta od 2006 r. stoi pomnik „Pamięci żołnierzy walczących na wszystkich frontach o pokój między narodami”. Zdobi go cytat z Pieśni XII Jana Kochanowskiego.

pomnik w Ozimku woj. opolskie
Pomnik patriotyczny na skwerze w Ozimku, woj. opolskie

Ozimek ciekawostki

9) Obok kościoła ewangelickiego w XVIII wieku powstał cmentarz ewangelicki. W 1765 r. został tu pochowany m.in. Johan Georg Rehdanz, budowniczy i pierwszy zarządzający tutejszą hutą. Po II wojnie światowej cmentarz ulegał coraz większej dewastacji. Obecnie grzebani są tu katolicy, pozostały nieliczne nagrobki Ewangelików.

10) KS Małapanew Ozimek, to klub sportowy założony w 1946 roku. Spośród jego sekcji największe sukcesy odnosiła sekcja piłki nożnej. W latach 1975-1980 piłkarze klubu grali w rozgrywkach II ligi. Stadion znajduje się przy ul. Sportowej.

11) W 1754 r. złożono Hutę Pałapanew. Działa przy ul. Kolejowej do dziś i jest najstarszym tego typu zakładem w Polsce.

12) Na ścianie muzeum od 2022 r. znajduje się tablica poświęcona Aleksandrowi von Humboldtowi (1769-1859) – niemieckiemu uczonemu, geografowi, podróżnikowi. W 1792 r. odwiedził hutę w Ozimku.

Ozimek ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Chrzanów
> Głuchołazy
> Ciekawostki o Bydgoszczy