Polskie ślady na Marsie
Czy wiesz, że na mapie planety Mars znajduje się kilka znajomych polskim sercom miejsc?
Planeta najbliższa Ziemi jest coraz bardziej znana ludzkości. Już wiemy, że na Marsie występuje woda; wciąż trwają kolejne badania, abyśmy za jakiś czas mogli świadomie ruszyć na tę planetę.
Powierzchnia Marsa usiana jest kraterami. Swojego czasu nadano tym kraterom nazwy. Kilka z nich jest świetnie znana Polakom. W 1976 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna podjęła decyzję, aby trzem marsjańskim kraterom nadać nazwy polskich miast. Na mapie Marsa pojawiły się: Grójec, Puńsk, Rypin. Trzy lata później, w 1979 roku do wspomnianych już trzech nazw miast, dołączyły Puławy. Kolejny marsjański krater nosi imię polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej-Curie.
Średnica krateru Puńsk (nazwa miasta w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim) ma 11,6 kilometra. Krater Grójec (nazwa miasta w woj. mazowieckim) ma średnicę 39. kilometrów. Krater Rypin (nazwa miasta w województwa kujawsko-pomorskim) ma średnicę 18,4 kilometra. Największym ze wspomnianych miast oraz kraterów, jest krater Puławy (miasto w woj. lubelskim, ok. 50 tys. mieszkańców) ma średnicę 51,5 km.
Nie sądźmy jednak, że Polska jest w specjalny sposób wyróżniona, jeśli chodzi o nazwy kraterów na Marsie. Kraterów jest tu dużo i noszą nazwy miast znajdujących się w wielu państwach. Zarówno francuskich, niemieckich, węgierskich czy amerykańskich, jak i takich egzotycznych państw, jak Burkina Faso, Republika Kongo, Wyspy Cooka czy Samoa.
Na ilustracji: krater Huygens, foto: Wikipedia