Platforma B2B

Platforma B2B – co to jest?

Czas czytania:3 minut/y, 1 sekund/y

Coraz więcej przedsiębiorców zainteresowanych jest handlem internetowym, gdyż jest to skuteczny i wydajny sposób sprzedaży różnego rodzaju produktów, a także usług. Szacuje się, że od 2020 roku sprzedaż online w e-commerce B2B wzrosła o ponad 18%. Badania zrealizowane przez Forrester Consulting potwierdzają, że nawet 52% klientów biznesowych będzie realizować większość transakcji przez internet. Pandemia jeszcze mocniej wpłynęła na transformację cyfrową, dzięki czemu dla większości firm sprzedaż online jest najważniejszym kanałem dystrybucji swoich produktów i usług.

Temat: Platforma B2B – platformy B2B w Polsce

Platforma B2B jest specjalnym systemem internetowym, który ułatwia przedsiębiorcom działającym w modelu Business to Business szybciej i sprawniej komunikować się z kontrahentami oraz znacznie lepiej zarządzać procesami związanymi z logistyką, marketingiem i sprzedażą. Coraz więcej firm B2B uważa, że tradycyjna forma zapisywania kontrahentów oraz zamówień w Excelu, nie daje już takich samych efektów, jak jeszcze kilka lat temu. Dlatego też większość przedsiębiorstw decyduje się na to, aby wykorzystać nowoczesne platformy B2B do realizowania wielokanałowej sprzedaży i pozyskiwania klientów.

Te innowacyjne platformy umożliwiają przede wszystkim zwiększenie sprzedaży poprzez internet oraz są idealnym uzupełnieniem tradycyjnej sprzedaży stacjonarnej. W takim systemie zamieszczone zostają wszelkie zapytania ofertowe, a także lista produktów i usług, które sprzedajemy, dzięki czemu znacznie łatwiejsze jest zarządzanie firmą i oszczędzamy w ten sposób dużo cennego czasu.

Najważniejsze korzyści z korzystania z platformy B2B, to:

  • możliwość integracji z oprogramowaniem magazynowym,
  • możliwość integracji z programem handlowo-księgowym,
  • doskonała kontrola procesów zakupowych,
  • jedno miejsce, w którym zbierane są wszystkie zapytania ofertowe,
  • łatwa integracja z kanałami sprzedażowymi, takimi jak Facebook Ads Czy Google Ads,
  • szybka obsługa reklamacji oraz całego procesu reklamacyjnego,
  • tworzenie różnych grup klientów i różnych grup produktów,
  • dokładne ustawianie celów dla handlowców,
  • optymalizacja sklepu online pod kątem wyszukiwarek,
  • bezproblemowe zarządzanie metodami płatności,
  • szybka aktualizacja produktów na sprzedaż.

Platforma B2B – ile kosztuje?

Koszty uruchomienia nowoczesnej platformy B2B, która będzie spełniać co najmniej 90% wymagań klienta, wynoszą około 25 – 50 tys zł. Cały system uruchamiany jest w przedziale czasowym od 2 do 8 tygodni. Dużo tutaj zależy od takich czynników jak:

  1. projektowanie wizualne platformy,
  2. parametryzacja systemu przed uruchomieniem,
  3. ewentualna migracja oraz zakres migracji wszelkich danych, które pochodzą ze starszego oprogramowania,
  4. dodatkowe integracje z oprogramowaniem systemu CRM, ERP, PIM, WMS i inne.

Po uruchomieniu platformy B2B niezbędne jest jej utrzymanie i rozwój systemu. Koszt profesjonalnego wsparcia kształtuje się w granicach około 1000 zł miesięcznie. Jest to więc znacznie mniej niż zatrudnienie na pełny etat specjalisty, który będzie pracował nad utrzymaniem i rozwojem oprogramowania.

Platformy B2B – jak zwiększyć sprzedaż?

Sukcesem każdej inwestycji jest osiągnięcie konkretnego celu. Dlatego tak ważne jest to, aby na początek dokładnie zastanowić się nad tym, jaki cel chcemy osiągnąć, wykorzystując platformę B2B. Może to być pozyskiwanie nowych leadów, zaprezentowanie oferty w internecie albo zwiększenie sprzedaży do aktualnych klientów.

Platforma B2B pozwala dokładnie mierzyć wszystkie realizowane cele przez kontrahentów, dzięki czemu dokładnie wiemy, z którego miejsca generowany jest ruch i w jaki sposób dokonywana jest konwersja. Nie można również osiągnąć sukcesu, jeśli nie ustalimy bayer persony, czyli profilu idealnego klienta.

Trzeba również wyróżnić się na rynku spośród konkurencji, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przedstawienie unikalnej wartości, w której klienci nie znajdą nigdzie indziej. Nie można przy tym zapomnieć o stałym monitorowaniu i zarządzaniu cenami, które uzależnione są od zachowań konsumentów, a także zmian, jakie zachodzą na rynku.

Do zwiększenia sprzedaży przyczynia się także marketing internetowy, którego zadaniem jest nie tylko sprzedaż, ale przede wszystkim edukacja klienta, budowanie zaufania, rozbijanie obiekcji czy przedstawienie korzyści. Potrzebny będzie również lejek sprzedażowy, dzięki któremu będziemy pozyskiwać leady, czyli tak zwanych potencjalnych klientów.

Na koniec niezbędne jest zarządzanie pozyskanymi klientami, oferowanie rabatów, odpowiadanie na pytania i proponowanie up-sellingu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Platforma B2B.

Polska hazard polski rynek hazardowy Poprzedni post Branża hazardu online w Polsce: funkcje i zasady
dowcipne memy środa dowcipy na środę humor śmieszne obrazki żarty Następny post Najlepsze dowcipy na środę