Atrakcje Podlasia i ciekawostki
Podlasie ciekawostki i informacje o Podlasiu. Z historii Podlasia, podlaskie miasta. Z czego słynie województwo podlaskie
Podlasie – informacje
1) Podlasie, to historyczna kraina w północno-wschodniej Polsce. Większość Podlasia znajduje się na terenie obecnego województwa podlaskiego.
2) Historyczną stolicą jest Drohiczyn, obecnie 2-tysięczne miasto w woj. podlaskim, w powiecie siemiatyckim, które założono w XV wieku.
Podlasie ciekawostki z historii
3) Pierwsze znane grody na terenie Podlasie powstały w końcu IX i w X wieku. Znajdowały się w obecnych miejscowościach: Zbucz, Klukowicze i Zajączki. Na podstawie wykopalisk uznano, że na te tereny przybyli osiedleńcy z terenu Mazowsza. W X wieku Podlasie znajdowało się w granicach ówczesnego państwa polskiego, rządzonego przez pierwszych Piastów.
4) Jako ziemie peryferyjne królestwa, Podlasie było słabo rozwinięte gospodarczo, dlatego podstało tu niewiele budowli gotyckich i romańskich. W Mielniku wybudowano gotycki kościół, w Białymstoku zamek (później przekształcony w barokowy pałac), w Supraślu cerkiew. Od początku XVII w. dominowała na Podlasiu architektura baroku (zbudowano szereg kościołów), a w okresie zaborów zbudowano szereg cerkwi prawosławnych. Do początku XX wieku dominowały to budowle drewniane.
5) Pierwsze odznaczenie państwowe ustanowił król August II Mocny w 1705 r. na zamku w Tykocinie. W 1748 r. w Białymstoku powstał pierwszy stały teatr w Polsce, o nazwie Komedialnia. 1769 roku na zgromadzeniu w Drohiczynie szlachta podlaska przystąpiła do konfederacji barskiej. Wkrótce konfederaci stoczyli z Rosjanami m.in. bitwę pod Białymstokiem.
6) W 1931 r. największymi miastami Podlasia były (w kolejności od największego pod względem ludności): Białystok, Brześć nad Bugiem, Biała Podlaska, Międzyrzec, Augustów i Kobryń.
7) W roku 1939 Podlasie podzielili miedzy siebie Związek Radziecki i Niemcy (ci drudzy zajęli południe, z Białą Podlaską).
Podlasie ciekawostki
7) Na Podlasiu urodzili się m.in. Stanisław August Poniatowski, Julian Ursyn Niemcewicz i Romuald Traugutt.
8) Na terenie Podlasia znajdują się m.in.: Puszcza Augustowska, Wigierski, Narwiański, Białowieski i Biebrzański Park Narodowy.
9) Mała podlaska wieś Kruszyniany (województwo podlaskie, w powiat sokólski, gmina Krynki) została założona w XVII wieku. Król Jan III Sobieski w 1679 r. pozwolił osiedlić się tu Tatarom, którzy walczyli u bok Polaków w wojnie z Turkami. Obecnie stoi tu drewniany meczet z końca XVIII wieku, jest cmentarz muzułmański – mizar, na którym najstarsze nagrobki pochodzą z końca XVIII wieku.
10) Miasta Podlasia – m.in.: Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz, Ciechanowiec, Drohiczyn, Goniądz, Hajnówka, Kleszczele, Kosów Lacki, Knyszyn, Łapy, Łosice, Mońki, Mordy, Rajgród, Siemiatycze, Sokołów Podlaski, Suraż, Szepietowo, Tykocin, Węgrów, Wysokie Mazowieckie.
Ciekawostki o miastach Podlasia
Augustów
11) Augustów oraz istniejącą tu restaurację Albators rozsławił w całej Polsce piosenkarz Janusz Laskowski (ur. 1946). Podczas wakacji w 1965 r. przeżył tu nieszczęśliwą miłość, po czym stworzył hit “Dziewczyna z Albatrosa”. Piosenkę do dziś nuci wielu Polaków. Restauracja Albatros została otwarta w 1962 roku i było to wówczas najnowocześniejszy obiekt tego typu na Suwalszczyźnie. Ten lokal gastronomiczny wciąż działa.
> Tu więcej
Białystok
12) Białystok jest największym skupiskiem wyznawców prawosławia w Polsce (30% mieszkańców miasta wyznaje prawosławie). Jest tu 12 parafii prawosławnych. Wśród nich – największa świątynia prawosławna: Cerkiew Świętego Ducha.
Supraśl
15) Na początku XVI w. w Supraślu zbudowano prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. Znajduje się przy ul. Klasztornej 1 i jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Został zamknięty w 1915 r., zburzony w 1944 r. i odbudowany w 1984 roku. Na terenie zabudowań monasteru jest Muzeum Ikon, a w nim ok. 1,2 tys ikon i innych eksponatów. Na stałej ekspozycji można oglądać część eksponatów. Najstarsze ikony pochodzą z XVIII wieku.
Tykocin
16) Pomnik Stefana Czarnieckiego z buławą w ręce, symbol Tykocina, powstał w 1763 roku, a według innych źródeł miedzy 1755 a 1760 r. Jest więc (prawdopodobnie) drugim po Kolumnie Zygmunta w Warszawie najstarszym świeckim pomnikiem w Polsce. Pomnik został wzniesiony z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego, prawnuka Stefana Czarnieckiego, powstał z piaskowca szydłowieckiego. Autorem jest francuski rzeźbiarz Delone.
Podlasie ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com