Podlasie ciekawostki informacje historia podlaskie

Atrakcje Podlasia i ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 24 sekund/y

Podlasie ciekawostki i informacje o Podlasiu. Z historii Podlasia, podlaskie miasta. Z czego słynie województwo podlaskie

Podlasie – informacje

1) Podlasie, to historyczna kraina w północno-wschodniej Polsce. Większość Podlasia znajduje się na terenie obecnego województwa podlaskiego.

2) Historyczną stolicą jest Drohiczyn, obecnie 2-tysięczne miasto w woj. podlaskim, w powiecie siemiatyckim, które założono w XV wieku.

Podlasie ciekawostki z historii

3) Pierwsze znane grody na terenie Podlasie powstały w końcu IX i w X wieku. Znajdowały się w obecnych miejscowościach: Zbucz, Klukowicze i Zajączki. Na podstawie wykopalisk uznano, że na te tereny przybyli osiedleńcy z terenu Mazowsza. W X wieku Podlasie znajdowało się w granicach ówczesnego państwa polskiego, rządzonego przez pierwszych Piastów.

4) Jako ziemie peryferyjne królestwa, Podlasie było słabo rozwinięte gospodarczo, dlatego podstało tu niewiele budowli gotyckich i romańskich. W Mielniku wybudowano gotycki kościół, w Białymstoku zamek (później przekształcony w barokowy pałac), w Supraślu cerkiew. Od początku XVII w. dominowała na Podlasiu architektura baroku (zbudowano szereg kościołów), a w okresie zaborów zbudowano szereg cerkwi prawosławnych. Do początku XX wieku dominowały to budowle drewniane.

5) Pierwsze odznaczenie państwowe ustanowił król August II Mocny w 1705 r. na zamku w Tykocinie. W 1748 r. w Białymstoku powstał pierwszy stały teatr w Polsce, o nazwie Komedialnia. 1769 roku na zgromadzeniu w Drohiczynie szlachta podlaska przystąpiła do konfederacji barskiej. Wkrótce konfederaci stoczyli z Rosjanami m.in. bitwę pod Białymstokiem.

6) W 1931 r. największymi miastami Podlasia były (w kolejności od największego pod względem ludności): Białystok, Brześć nad Bugiem, Biała Podlaska, Międzyrzec, Augustów i Kobryń.

7) W roku 1939 Podlasie podzielili miedzy siebie Związek Radziecki i Niemcy (ci drudzy zajęli południe, z Białą Podlaską).

Podlasie ciekawostki

7) Na Podlasiu urodzili się m.in. Stanisław August Poniatowski, Julian Ursyn Niemcewicz i Romuald Traugutt.

8) Na terenie Podlasia znajdują się m.in.: Puszcza Augustowska, Wigierski, Narwiański, Białowieski i Biebrzański Park Narodowy.

9) Mała podlaska wieś Kruszyniany (województwo podlaskie, w powiat sokólski, gmina Krynki) została założona w XVII wieku. Król Jan III Sobieski w 1679 r. pozwolił osiedlić się tu Tatarom, którzy walczyli u bok Polaków w wojnie z Turkami. Obecnie stoi tu drewniany meczet z końca XVIII wieku, jest cmentarz muzułmański – mizar, na którym najstarsze nagrobki pochodzą z końca XVIII wieku.

10) Miasta Podlasia – m.in.: Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Brańsk, Choroszcz, Ciechanowiec, Drohiczyn, Goniądz, Hajnówka, Kleszczele, Kosów Lacki, Knyszyn, Łapy, Łosice, Mońki, Mordy, Rajgród, Siemiatycze, Sokołów Podlaski, Suraż, Szepietowo, Tykocin, Węgrów, Wysokie Mazowieckie.

restauracja Albatros Augustów ciekawostki atrakcje
Restauracja Albatros w Augustowie

Ciekawostki o miastach Podlasia

Augustów

11) Augustów oraz istniejącą tu restaurację Albators rozsławił w całej Polsce piosenkarz Janusz Laskowski (ur. 1946). Podczas wakacji w 1965 r. przeżył tu nieszczęśliwą miłość, po czym stworzył hit “Dziewczyna z Albatrosa”. Piosenkę do dziś nuci wielu Polaków. Restauracja Albatros została otwarta w 1962 roku i było to wówczas najnowocześniejszy obiekt tego typu na Suwalszczyźnie. Ten lokal gastronomiczny wciąż działa.
> Tu więcej

bazylika Piłsudski Białystok ciekawostki atrakcje zabytki
Białystok. Bazylika i pomnik Józefa Piłsudskiego w centrum miasta

Białystok

12) Białystok jest największym skupiskiem wyznawców prawosławia w Polsce (30% mieszkańców miasta wyznaje prawosławie). Jest tu 12 parafii prawosławnych. Wśród nich – największa świątynia prawosławna: Cerkiew Świętego Ducha.

> Tu więcej

Supraśl ciekawostki atrakcje monaster cerkiew
Supraśl, odbudowany w ostatnich latach monaster

Supraśl

15) Na początku XVI w. w Supraślu zbudowano prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa. Znajduje się przy ul. Klasztornej 1 i jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Został zamknięty w 1915 r., zburzony w 1944 r. i odbudowany w 1984 roku. Na terenie zabudowań monasteru jest Muzeum Ikon, a w nim ok. 1,2 tys ikon i innych eksponatów. Na stałej ekspozycji można oglądać część eksponatów. Najstarsze ikony pochodzą z XVIII wieku.

> Tu więcej

hetman Stefan Czarniecki pomnik Tykocin województwo podlaskie atrakcje zabytki
Figura hetmana Stefana Czarnieckiego w centrum Tykocina

Tykocin

16) Pomnik Stefana Czarnieckiego z buławą w ręce, symbol Tykocina, powstał w 1763 roku, a według innych źródeł miedzy 1755 a 1760 r. Jest więc (prawdopodobnie) drugim po Kolumnie Zygmunta w Warszawie najstarszym świeckim pomnikiem w Polsce. Pomnik został wzniesiony z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego, prawnuka Stefana Czarnieckiego, powstał z piaskowca szydłowieckiego. Autorem jest francuski rzeźbiarz Delone.

> Tu więcej

Podlasie ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Zambrów
> Grajewo
> Kolno

ranking kredytów gotówkowych Poprzedni post Ranking kredytów gotówkowych – 3 wskazówki
Katrina cyklony ciekawostki cyklon tropikalny Następny post Ciekawostki o cyklonach