polskie wybrzeże miasta ciekawostki atrakcje miejscowości Morze Bałtyckie plaża

Mniej znane miejscowości nad Bałtykiem

Czas czytania:11 minut/y, 0 sekund/y

Polskie wybrzeże miejscowości

Polskie wybrzeże Bałtyku, to nie tylko znane miejscowości turystyczne. To także nieduże miasta i wsie. Poznaj mniejsze (do 3 tys. mieszkańców) i mniej znane miejscowości nad Morzem Bałtyckim. Ich atrakcje i miejsca, które można zobaczyć

Mielno

Mielno, to 3-tysięczne miasto w powiecie koszalińskim. Rozciąga się od Bałtyku po północny i zachodni brzeg Jeziora Jamno. Podczas pobytu tutaj warto wybrać się na Leśną Pętlę Przygód i Tajemnic. Na trasie podziwiać można krajobraz wydmowy, a także zobaczyć dawne grodziska i bunkry. Do zabytków należy przede wszystkim gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego.

Jedną z atrakcji jest rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Jamno. Warto wybrać się do Wioski Żywej Archeologii, położonej na terenie otoczonego fosą grodziska słowiańskiego, gdzie organizowane są warsztaty i pokazy dotyczące kultury dawnych Słowian. Dla rodzin z dziećmi można polecić wizytę w wesołym miasteczku Family Park oraz w parku linowym Tukan.

krajobraz Mielno atrakcje ciekawostki
Mielno widziane z lotu ptaka. Foto: Petrb / cc by-sa 4.0

Dziwnów

7-tysięczne miasto w powiecie kamieńskim, którego część mieści się na wyspie Wolin, a część na mierzei. Obie części miasta łączy ciekawy w swej konstrukcji zwodzony most. Wśród atrakcji warto wymienić Aleję Gwiazd Sportu oraz Park Miniatur i Kolejek, prezentujący repliki pociągów i polskich latarni morskich.

W Morskim Centrum Nauki można się zapoznać z historią dziwnowskich rybaków oraz z pracą oceanologów, a nawet przeprowadzić własne doświadczenia na modelach edukacyjnych. Do atrakcji w Dziwnowie należy również rejs statkiem wycieczkowym po Bałtyku i po jeziorze Martwa Dziwna. Miasto słynie też z pięknej promenady.

> Dziwnów ciekawostki

port most zwodzony w Dziwnowie ciekawostki
Polskie wybrzeże miejscowości: Dziwnów. Most zwodzony w porcie

Ustronie Morskie

Ponad 2-tysięczna wieś w powiecie kołobrzeskim. Ustronie Morskie położone jest na Wybrzeżu Słowińskim, nad Zatoką Pomorską. Jedną z tutejszych atrakcji jest Skansen Chleba, prezentujący historię młynarstwa i piekarnictwa oraz oferujący warsztaty samodzielnego wypieku chleba.

Dla rodzin z dziećmi powstał Western Park, tematycznie nawiązujący do Dzikiego Zachodu i Indian. Nowoczesną rozrywkę zapewnia Kino 7D, wyświetlające filmy w 3D z 7 efektami specjalnymi. Warto udać się do Alei Sław Karykatury Polskiej, gdzie na ławeczkach znajdują się rysunki słynnych polskich karykaturzystów.

Mrzeżyno

Mrzeżyno, to osada w powiecie gryfickim, położona na Wybrzeżu Trzebiatowskim, u ujścia rzeki Regi. Mieszka tu 1,6 tys. ludzi. Do tutejszych atrakcji należą rejsy jachtem motorowym oraz szybkimi łodziami motorowymi RIB, a także aquapark w Hotelu Zalewski.

Warto zobaczyć pomnik Zaślubiny Polski z Morzem, który upamiętnia symboliczne zaślubiny dokonane przez polskich żołnierzy w 1945 r. oraz pomnik nazwany „Tym, którzy nie powrócili z morza”. Dla fanów mocnych wrażeń polecić można wycieczkę do parku linowego Gibon.

> Krynica Morska
> Łeba

Chłapowo

1,3-tysięczna wieś w powiecie puckim, położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Główną atrakcją Chłapowa jest rezerwat Dolina Chłapowska z malowniczym stromym wąwozem, a także klif z tarasem widokowym. Jest tu cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej, są tradycyjne chaty rybackie o konstrukcji szkieletowej. Amatorzy wysokich lotów w wakacje mogą skorzystać z lotu paralotnią.

Chłapowo atrakcje pomnik zaślubin Polski z morzem
Chłapowo. Pomnik zaślubin Polski z morzem

Pobierowo

Wieś w powiecie gryfickim, położona na Wybrzeżu Trzebiatowskim, mająca 1,1 tys. mieszkańców. Wśród atrakcji Pobierowa można wymienić kompleks rozrywkowy Oko Iluzji – miejsce, gdzie poddaje się zmysł wzroku różnorodnym złudzeniom. W Pobierowie jest Magiczny Domek, w której turyści zwiedzają dom postawiony… do góry nogami (a raczej dachem). Jest tu zegar kwiatowy i pomnik w kształcie kotwicy. Szczególnie z dziećmi, warto też odwiedzić Mini Oceanarium oraz Park Linowy Gibon.

> Reda
> Puck

Swarzewo

1,1-tysięczna wieś w powiecie puckim, położona jest na Pobrzeżu Kaszubskim. Jest tu ogromny Labirynt w polu kukurydzy, oferujący też inne atrakcje, np. przejażdżki Monster Truckami. Ciekawy punkt w Swarzewie, to tradycyjna Chata Kaszubska. Warto też odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza, gdzie znajduje się figurka Matki Boskiej Patronki Rybaków z XV w. oraz obraz przedstawiający mapę Zatoki Puckiej w XVII w.

W bliskim sąsiedztwie znajduje się kapliczka wybudowana przez rybaków w XVIII wieku. W wakacje, w ramach aktywnej rozrywki można skorzystać z oferty Footgolf Kaszëbë, by zagrać w połączenie piłki nożnej i golfa.

Jastrzębia Góra  atrakcje dom do góry nogami
Jastrzębia Góra – dom do góry nogami. Foto: Czaszyn / cc by-sa 4.0

Jastrzębia Góra

Mieszka tu ok. tysiąc ludzi. Ta wieś w powiecie puckim, to najbardziej wysunięta na północ miejscowość Polski. W punkcie najbardziej wysuniętym stoi kamienny obelisk Gwiazda Północy.

Do atrakcji przyrodniczych należy brzeg klifowy oraz wąwóz Lisi Jar i wąwóz Strondowy Jar. Ponadto przez teren miejscowości przebiegają granice Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, jednego z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce.

W Jastrzębiej Górze jest promenada Światowida z punktem widokowym i Muzeum Figur Woskowych oraz rzeźbami członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Rodzinom z dziećmi można polecić Bliza Park, park miniatur latarni morskich polskiego wybrzeża i Dom do Góry Nogami (inny niż ten we wspomnianym wyżej Pobierowie).

> Słupsk
> Sztum

Niechorze

Wieś z tysiącem mieszkańców w powiecie gryfickim, położna jest pomiędzy Bałtykiem i Jeziorem Liwia. Do głównych atrakcji należy latarnia morska z XIX wieku, udostępniona do zwiedzania, na której szczycie znajduje się taras widokowy.

W Niechorzu warto odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego oraz przystań rybacką, gdzie cumują prawdziwe rybackie kutry. Jest tu Plac i pomnik Foki Depki, która przez kilka lat była często widywana na niechorskiej plaży. Wśród atrakcji turystycznych warto wymienić Motylarnię oraz Park Miniatur Latarni Morskich.

W Niechorzu znajduje się nowoczesne Kino 7D Max. Wielką atrakcją są przejażdżki Nadmorską Koleją Wąskotorową, która ma dwie stacje pośrednie w tej miejscowości. Na dworcu wąskotorówki zaczyna się i kończy Szlak rowerowy Jeziora Liwia Łuża, a także początek swój ma tu rowerowy Szlak Śladami Rybołówstwa Morskiego.

Karwia

W tej 1-tysięcznej wsi w powiecie puckim zachowały się budynki dawnej zabudowy północnej Kaszubszczyzny. Przez teren miejscowości przebiega część Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest też historyczny budynek Stacji Ratownictwa Morskiego, tzw. czerwona szopa, z której korzystają ochotnicy z sekcji wodnej OSP Karwia. Wśród atrakcji warto też wymienić malownicze ujście Kanału Karwinka do Bałtyku. Na terenie miejscowości funkcjonuje niewielkie wesołe miasteczko.

Czarna Woda ujście do morza Karwia atrakcje
Karwia. Rzeka Czarna Woda wpada do morza. Foto: Henryk Bielamowicz / cc by-sa 4.0

Unieście

Osada położona w powiecie koszalińskim, na mierzei pomiędzy Bałtykiem a Jeziorem Jamno, od 2017 r. stanowi formalnie część miasta Mielno. Miejscowość jest atrakcyjna głównie ze względów przyrodniczych.

Poza plażą warto wybrać się również na ścieżkę spacerową wzdłuż brzegów Jeziora Jamno i skorzystać punktów widokowych na trasie. Atrakcyjnym miejscem jest przystań rybacka, gdzie cumują kutry. Do ciekawostek należy Pomnik Lotników upamiętniający pilotów z 26 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, którzy zginęli w pobliżu tego miejsca w katastrofie lotniczej w 1987 r.

Rewal

Wieś w powiecie gryfickim mająca 1 tys. mieszkańców, swoje zabudowania w znacznej mierze ma zlokalizowane na klifie. Nad morzem ulokowanych jest kilka platform widokowych. Wśród atrakcji wyróżnić można Park Wieloryba, prezentujący m. in. ok. 100 modeli podwodnych zwierząt, w tym płetwala błękitnego. Fani klocków mogą zapoznać się z rodzinną kolekcją o nazwie Wielka Wystawa Klocków LEGO. Wśród ciekawych miejsc należy wymienić również Oceanarium.

Rewal jest też jedną z pośrednich stacji na trasie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Działa tu ponadto park linowy Gibon. Godne polecenia są odwiedziny w pięknym parku nazwanym Aleją Róż. Wśród ciekawostek należy zaznaczyć pomnik Małego Księcia oraz Plac Wieloryba z dwiema konstrukcjami w kształcie szkieletów tych wielkich morskich ssaków. Warto również wybrać się do rewalskiego amfiteatru, gdzie odbywają się imprezy muzyczne, występy kabaretowe i spektakle teatralne.

Rewal atrakcje plaża morze Bałtyckie
Polskie wybrzeże miejscowości. Na plaży w Rewalu. Foto: Kapitel / cc by-sa 1.0

Mikoszewo

Wieś w powiecie nowodworskim (ok. 750 mieszkańców), położona jest na terenie Żuław Wiślanych a dokładnie na Mierzei Wiślanej. Główną atrakcję stanowi położenie w pobliżu Jeziora Mikoszewskiego i ujścia Wisły, gdzie utworzono rezerwat Mewia Łacha, ostoję dla wielu ptaków. W miejscowości funkcjonuje prom, którym przeprawić się można do Świbna.

Mikoszewo jest jedną ze stacji pośrednich na trasie wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Wśród zabytkowych i historycznych budowli warto wymienić dom podcieniowy z XIX w. oraz drewnianą dzwonnicę z końca XIX w. wraz z pozostałością po ewangelickim cmentarzu. Dla spacerowiczów polecić można Wał Mikoszewski, ciągnący się wzdłuż Wisły w kierunku jej ujścia. W sezonie letnim w miejscowości funkcjonuje Park Przygody.

> Gdynia
> Hel

Międzywodzie

Wieś mająca ok. 700 mieszkańców w powiecie kamieńskim, położona jest na wyspie Wolin, pomiędzy Bałtykiem i Zalewem Kamieńskim. Warto polecić spacery promenadą, oświetloną nocą. Amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego przy przystani jachtowej nad Zatoką Kamieńską. W lecie wypływają stąd w rejsy statki turystyczne. Dobrym miejscem na odpoczynek jest park miejski Wyspa Skarbów, z placem zabaw i ścieżką edukacyjną dla dzieci.

Dźwirzyno

Wieś w powiecie kołobrzeskim (700 mieszkańców), która rozciąga się pomiędzy Bałtykiem a jeziorem Resko Przymorskie. Przy ul. Wyzwolenia rośnie 16 dębów szypułkowych, będących pomnikami przyrody. Nad Jeziorem Resko skorzystać można z oferty centrów windsurfingu i kitesurfingu. W przystani jachtowej działa wypożyczalnia sprzętów wodnych. Natomiast z przystani w porcie rybackim można wybrać się w rejs wycieczkowy statkiem po Bałtyku. Podczas pobytu na plaży warto przystanąć na tarasach widokowych, a także zobaczyć wędrującą wydmę, zwaną „Patelnią”.

Kuźnica

Osada w powiecie puckim (ok. 600 mieszkańców), położna jest na Mierzei Helskiej. Wytyczono tu ścieżkę przyrodniczą Uroczysko Każa. Z portu w Kuźnicy można wybrać się w rejs statkiem po Zatoce Puckiej. Ciekawym miejscem jest Kościół Rybacki z obrazem Jezusa nauczającego z łodzi oraz z amboną w kształcie łodzi.

Między Kuźnicą a Jastarnią znajduje się najwyższa wydma na Mierzei Helskiej, o wysokości nieco ponad 12 metrów, z której rozciąga się ładna panorama na okolice. Można tam dojść trasą pieszą prowadzącą od stacji PKP w Kuźnicy.

Kuźnica atrakcje kościół
Kościół w Kuźnicy. Foto: Jan Jerszyński / cc by-sa 2.5

Sarbinowo

Ta wieś w powiecie koszalińskim (ok. pół tys. mieszkańców), położona jest na Wybrzeżu Słowińskim. W Sarbinowie jest neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP ze stacjami Drogi Krzyżowej autorstwa Jerzego Nowosielskiego i organami z XIX w. Warto wybrać się na oświetloną promenadę oraz zobaczyć chatę rybacką z 1804 r. o konstrukcji ryglowo-szachulcowej.

Rowy

Wieś w powiecie słupskim u ujścia rzeki Łupawy (ok. 400 mieszkańców), położona jest na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Wśród atrakcji dla dzieci warto wymienić Bawi Raj, park z urządzeniami do zabawy położony w lesie, park linowy Konik Polny oraz przejazd kolejką turystyczną. Dorośli mogą korzystać z przejażdżek turystycznych ekologicznym pojazdem zasilanym prądem.

Z portu rybackiego w sezonie letnim wyruszają w rejs po morzu statki wycieczkowe. Wśród ciekawych budowli można wymienić dawny protestancki, a obecnie katolicki kościół pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła, w stylu neoromańskim, który powstał z głazów pochodzących z Kamiennej Wyspy na Jeziorze Gardno. Podczas spacerów promenadą warto zwrócić uwagę na pomnik Pionierskich Osadników Rybackich, upamiętniający pierwsze rody rybackie na tym terenie. Niedaleko Rowów znajduje się wieża widokowa nad jeziorem.

Rowy atrakcje kościół neoromański
Rowy, kościół neoromański. Foto: LoMit / cc by-sa 4.0

Dziwnówek

Wieś w powiecie kamieńskim (ok. 400 mieszkańców) , otoczona jest od północy przez Morze Bałtyckie, a z zachodu przez Zatokę Wrzosowską. Mają tu swój początek ciekawe trasy rowerowe o różnym stopniu trudności, prowadzące malowniczymi terenami do okolicznych miejscowości.

W przystani jachtowej funkcjonuje szkółka windsurfingu wraz z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Można zdecydować się również na rejs wycieczkowy. W Dziwnówku jest zegar słoneczny, a jeśli chodzi i atrakcje przyrodnicze, warto wspomnieć o rezerwacie Klif w Dziwnówku. Amatorzy wędkarstwa mogą wykupić pozwolenie na wędkowanie na wytyczonym nadmorskim łowisku.

Jarosławiec

Wieś w powiecie sławieńskim (ok. 400 mieszkańców), położona jest na przylądku o tej samej nazwie. Dużą atrakcją jest klif rozciągający się na długości około 2 km, na którym znajduje się kilka punktów widokowych. W Jarosławcu jest czynna latarnia morska, udostępniona dla zwiedzających, z której szczytu można podziwiać panoramę okolicy. W pobliżu znajduje się Posąg Rybaka.

latarnia morska Jarosławiec atrakcje
Latarnia morska w Jarosławcu. Foto: Alina Zienowicz / cc by-sa 3.0

Ciekawym miejscem jest prywatne Muzeum Bursztynu oraz Kraina Motyli i Papug, gdzie obcować można z żywymi motylami, jak również z papugami. Wśród atrakcji dla dzieci wyróżnić należy salę zabaw Centrum Rozrywki, Wesołe Miasteczko oraz Park Linowy Ju-huu. Amatorom aktywnego wypoczynku można polecić grę w paintballa, konne przejażdżki ze stajnią koni Horyzont oraz narciarski stok treningowy w hotelu Albatros. Warto również skorzystać z aquaparku przy hotelu Panorama Morska, który w trakcie sezonu otwarty jest dla gości z zewnątrz lub wybrać się w rejs po morzu. Ciekawostką Jarosławca jest ogromna sztuczna plaża zwana polskim Dubajem. Do przyrodniczych atrakcji należy ujście rzeki Głównica.

Dąbki

Dąbki, to wieś w powiecie sławieńskim o statusie uzdrowiska, wtulona pomiędzy Bałtyk i Jezioro Bukowo. Mieszka tu ok. 300 ludzi. Z przystani żeglarskiej można wypłynąć w rejs statkiem wycieczkowym po jeziorze lub skorzystać ze zlokalizowanej w pobliżu wypożyczalni sprzętów wodnych czy też z oferowanych kursów windsurfingu. Wśród ciekawostek warto wymienić jesion, drzewo rosnące przy ulicy Morskiej. Ten pomnik przyrody na wysokości 1,3 m osiąga prawie 3 m obwodu pnia. Atrakcją dla dzieci jest lunapark.

Chłopy atrakcje molo morze Bałtyk
Polskie wybrzeże miejscowości: Molo w Chłopach. Foto: Prawo Krwi / cc by-sa 4.0

Chłopy

Wieś w powiecie koszalińskim (ponad 200 mieszkańców), położona na Wybrzeżu Słowińskim. Miejscowość ma zabytkowy charakter. Zachował się tu dawny układ zabudowy z chatami o konstrukcji szachulcowej. Przy przystani rybackiej znajduje się ładne molo, a tutejsi rybacy organizują czasem rejsy połowowe dla turystów. Wśród ciekawostek warto wymienić 16 Południk – kamienny obelisk ustawiony w miejscu przebiegu szesnastego południka geograficznego. Atrakcyjnym miejscem jest Skarbnica Wioski Rybackiej – muzeum prezentujące historię rybactwa oraz lokalne pamiątki.

> Ustka
> Zwartowo

Poddąbie

Osada w powiecie słupskim (ma tylko kilkudziesięciu mieszkańców), położona jest na skraju Słowińskiego Parku Narodowego. Odznacza się dużymi walorami przyrodniczymi. Główną atrakcją jest klif, pod którym znajduje się plaża. W Poddąbiu są Zatopione Dzwony – dwa głazy symbolizujące miejsce pochówku Gotów, którzy przemieszczali się przez te tereny w I w. n.e.

Polskie wybrzeże miejscowości: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Województwo pomorskie
> Jastarnia
> Gdańsk ciekawostki

żelazko ciekawostki historia żelazka wynalazek Poprzedni post Ciekawostki o żelazku. Historia wynalazku
telefony uzależnienia telefon uzależnienie smartfon Następny post Gdy nie możesz zasnąć bez telefonu