rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Pomnik satyryka, rysunki satyryczne, wystawy

Czas czytania:5 minut/y, 19 sekund/y

Pomnik satyryka i inne informacje – rysunek satyryczny i karykatura

Jarosław. Satyryk ma swój pomnik

W Jarosławiu, w 10 rocznicę śmierci odsłonięto odlaną z brązu ławeczkę z siedzącą na niej postacią artysty Edwarda Kiferlinga (1933-1998)

W Jarosławiu odsłonięta została odlana w brązie ławeczka artysty, malarza, ilustratora i rysownika satyrycznego Edwarda Kiferlinga (1933-1998). Autorem rzeźby jest artysta, rzeźbiarz i rysownik satyryczny Henryk Cebula, który od 10 lat prowadzi w Jarosławiu galerię “Pirania”.

Ławeczka „Kifera” stanęła 10 lat po jego śmieci na Małym Rynku, a „Kifer” spogląda w kierunku „Piranii”, gdzie przed 10 laty miał ostatnią indywidualną wystawę rysunku satyrycznego za życia.
2008-10-30. Pomnik satyryka

Rysunek z Puchatkiem na aukcji

31.200 brytyjskich funtów kosztował nabywcę sprzedany w Londynie szkic autorstwa E.H. Sheparda, przedstawiający Kubusia Puchatka, Prosiaczka i Tygryska

W londyńskim domu aukcyjnym Bonhams sprzedano owalnego kształtu ilustrację autorstwa Ernesta Howarda Sheparda. Na szkicu znajdują się postacie Kubusia Puchatka, Prosiaczka i Tygryska czyli scena z powieści A.A. Milne’a o Kubusiu Puchatku. Rysunek, za 31.200 brytyjskich funtów zakupił anonimowy nabywca z Niemiec. Podaruje go swej żonie, miłośniczce słynnego misia.

Słynny dom aukcyjny Sotheby’s poinformował, że wkrótce przeprowadzi licytację zbioru innych oryginalnych rysunków Sheparda.

Ernest Howard Shepard – ur. 10 grudnia 1879 w St. John’s Wood w Londynie, zm. 24 marca 1976. Angielski malarz; jest znany głównie jako autor oryginalnych ilustracji do książek o Kubusiu Puchatku i “O czym szumią wierzby”.
2008-11-09

Rysunek satyryczny na Łódce

W dniach 20-23 listopada 2008 r. w Łodzi odbędzie się Festiwal Łódka 2008. Łódka to nie tylko kabarety, wiec będzie też okazja obejrzenia dwóch wystaw rysunku satyrycznego

20 listopada o godz. 16.00 w Łódzkim Domu Kultury odbędzie się otwarcie festiwalu. O tej godzinie w ŁDK odbędzie się również wernisaż dwóch wystaw satyrycznych.

Pierwsza, to pokonkursowa wystawa pierwszego i drugiego (tegorocznego) plonu konkursu rysunku satyrycznego. Druga wystawa, to  wystawa rysowników tygodnika Angora. Tego dnia wystawy można będzie oglądać już od godz. 12.00 do końca trwania imprezy czyli do godz. 19.00.

W dniach 21-23 listopada obie wystawy będą czynne dla oglądających w godzinach 12.00-19.00.

Ostatniego dnia festiwalu, 23 listopada o godz. 17.00 odbędzie się prezentacja nagrodzonych prac w konkursowej kategorii “Rysunek satyryczny”.
2008-11-08. Pomnik satyryka

Rysunkowy program wyborczy

W internecie wciąż znajduje się strona Wiesława Lipeckiego, który 2 lata temu kandydował na radnego Myszkowa. A ponieważ to rysownik satyryczny, swój program wyborczy przedstawił rysunkami

Mimo, że od wyborów lokalnych minęło 2 lata, w sieci wciąż znajduje się “Serwis wyborczy Wiesława Lipeckiego – kandydata na radnego miasta Myszkowa“. Lipecki, drukujący swoje rysunki w różnych tytułach prasowych, nie został 2 lata temu radnym, ale strony nie zlikwidował. Jest więc szansa, że w kolejnych wyborach wystartuje znów. Może już z sukcesem?

Wiesław Lipecki, mieszkaniec Myszkowa, na stronie www deklaruje: “leżą mi na sercu problemy naszego miasta” i prezentuje swój program wyborczy, w postaci… rysunkowej. Tematy z jego programu dotyczą: bezpieczeństwa, budownictwa, edukacji (w tym seksualnej), finansów publicznych, religii, kultury, lustracji, rekreacji, sportu i turystyki, ochrony zdrowia, wolności i obyczajów i bezrobocia. Są nawet rysunki o planach Lipeckiego w Radzie Miasta oraz o jego… przyszłej karierze.

Lipecki, jak na satyryka przystało, deklaruje: “Raz zdobytej władzy nigdy już nie oddam!”.

Na podstronie “informacje o mnie” znajduje się zdjęcie Lipeckiego obok rysownika Henryka Cebuli, zrobione podczas wernisażu jednej z wystaw. Jest lista nagród i wyróżnień, jakie otrzymał w konkursach rysunkowych, w latach 2002-2006 oraz informacja, że jestem członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Lipecki prezentuje też karykatury i portrety, które narysowali mu m.in. Janusz Mrozowski, Tomasz Wołoszyn, Małgorzata Gnyś, Andrzej Lichota, Jacek Lanckoroński, Jacek Frankowski, Henryk Cebula, Krzysztof Toboła i Krzysztof Krzych.

Rysunkowa prezentacja nie przyniosła Lipeckiemu sukcesu w postaci mandatu radnego, ale portal Sadurski.com wierzy, że mieszkańcy Myszkowa mają poczucie humoru.
2008-11-06

Wystawa VI Salon SPAK

26 października 2008 r. w Domu Kultury “Zacisze” w Warszawie otwarto wystawę rysunku satyrycznego “Fajny film wczoraj widziałem – VI Salon SPAK”

Dom Kultury “Zacisze” – Warszawa, ul. Blokowa 1 prezentuje wystawę rysunku satyrycznego. Jest to szósty Salon Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, którego tematem przewodnim jest FILM. Na wystawie można wiec zobaczyć karykatury aktorów i zabawne scenki związane z produkcją filmów oraz nawiązującego do konkretnych filmów.

Andrzej Graniak, prezes SPAK we wstępie do katalogu wystawy napisał: “Każdy z artystów wystawiających swoje prace, przedstawił własne fascynacje związane z filmem. Jedni zabawnie sportretowali ulubionych aktorów, inni odnieśli się do konkretnych filmów próbując dodać im własną, najczęściej żartobliwą, interpretację. (…)  Dużo fragmentów z filmowych dialogów na trwałe weszło do języka potocznego. Film stał się kuźnią ikon kultury masowej. Czerpiąc wiele z literatury, film stał się też inspiracją dla artystów tworzących w innych dziedzinach sztuki. Tematyka filmowa jest również obecna w pracach karykaturzystów, którzy w ten sposób dają wyraz swoim upodobaniom i fascynacjom. Staraliśmy się je zebrać na jednej wystawie, te przysłowiowe „momenty”, które ciągną nas do kina i przed telewizory. Wiele z nich z łatwością rozpoznacie”.

Wernisaż stał się kolejną okazją spotkania rysowników. Byli twórcy z Warszawy oraz kilku miejsc Polski. Wystawie towarzyszy elegancko wydany katalog. Przed wernisażem na scenie domu kultury wystąpił kabaret DKD ze Słupska. Jak zwykle w świetnej formie.

Autorzy rysunków, które znalazły się na wystawie

Bartłomiej Belniak, Tomasz Broda, Henryk Cebula, Eugeniusz Ferster, Jacek Frankowski, Marek Gliwa, Małgorzata Gnyś, Michał Graczyk, Andrzej Graniak, Marek Grela, Jarosław Hnidziejko, Zbigniew Jujka, Sergiusz Kaszkowski, Marek Konecki, Janusz Kożusznik, Tadeusz Krotos, Przemysław Krupski, Paweł Kuczyński, Jacek Lanckoroński, Małgorzata Lazarek, Dariusz Łabędzki, Sławomir Łuczyński, Arkadiusz Maniuk, Marek Michalski, Andrzej Mleczko, Witold Mysyrowicz, Kazimierz Napiórkowski, Tomasz Niewiadomski, Grzegorz Pietkiewicz, Dariusz Pietrzak, Maciej Pietrzyk, Andrzej Pijet, Zbigniew Piszczako, Marek Prusisz, Marek Raczkowski, Henryk Sawka, Grzegorz Sobczak, Mariusz Sopyłło, Maria Szmidt, Grzegorz Szumowski, Jarosław Talarski, Maciej Trzepałka, Jakub Wiejacki, Jarosław Wojtasiński.
2008-10-26

Karpik 2008 – nagrodzeni

Jury międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Karpik w Niemodlinie podjęło werdykt. Podajemy pełną listę laureatów

Przed kilkoma dniami informowaliśmy o zwycięzcy konkursu Karpik 2008. Dziś podajemy pełną listę laureatów.

Jury: Mirosław Hajnos – przewodniczący oraz Jacek Frąckiewicz, Michał Graczyk, Wojciech Kwieciński (dyrektor Ośrodka Kultury) i Malgorzata Biedroń zdecydowało przyznać następujące nagrody:

Grand Prix: Pol Leurs, Luksemburg

Trzy równorzędne nagrody:
Paweł Kuczyński, Polska
Bartłomiej Belniak, Polska
Jacek Lanckoroński, Polska

Wyróżnienia
Iwan Anchukov, Rosja
Igor Nikitin, Rosja
Jurij Kosobukin, Ukraina
Vladimir Kazanevsky, Ukraina
Marek Gliwa, Polska

Nagroda specjalna: Wiktor Goriaczko, Polska

Gala wręczenia nagród odbędzie się 15 listopada 2008 w Ośrodku Kultury w Niemodlinie.
2008-10-23

Pomnik satyryka i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Rysunki prezydenta USA, Kraków, Łódź
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post PRL na wesoło, Andrzej Krauze nie na żarty