PRL na wesoło, Andrzej Krauze nie na żarty

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

PRL na wesoło i inne informacje satyryczne

PRL na wesoło – wyniki konkursu

Rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs rysunku satyrycznego, którego temat brzmiał „PRL na wesoło„. Portal Sadurski.com podaje listę laureatów

Jury oceniło konkursowe prace, jakie nadeszły do organizatora konkursu – Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Nysie (woj. opolskie). Poniżej lista laureatów.

KATEGORIA PROFESJONALISTÓW
I nagroda – 500 zł: Sławomir Łuczyński
II nagroda – 300 zł: Henryk Cebula
III nagroda – 200 zł: Grzegorz Wach

KATEGORIA AMATORÓW
I nagroda – 400 zł: Agnieszka Kachel
I nagroda – 400 zł: Sandra Hnatyszyn
II nagroda – 200 zł: Marzena Śmiglewicz

WYRÓŻNIENIA
Marcin Burmiński, Krzysztof Suski
Wyróżnienie honorowe: Michał Graczyk
2008-10-22. PRL na wesoło

Andrzej Krauze nie na żarty

W Krakowie od 23 października 2008 r. można oglądać wystawę rysunków satyrycznych Andrzeja Krauze

W czwartek, 23 października o godz. 18.00 w Centrum Kultury Żydowskiej (Kraków, ul. Meiselsa 17) odbędzie się wernisaż wystawy rysunków Andrzeja Krauze pt. „Zabawa nie na żarty”.

Andrzej Krauze – rocznik 1947, absolwent warszawskiej ASP. Debiutował w miesięczniku „Wiedza i Życie” w 1965 roku. Jako rysownik satyryczny popularność zdobył w latach siedemdziesiątych XX wieku, publikując m.in. w tygodniku satyrycznym „Szpilki” (od 1970 roku). W latach 1974-1981 „Kultura” drukowała jego stały felieton rysunkowy. Był laureatem Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki (nagrody tygodnika „Szpilki„). w 1979 r. zamieszkał w Wielkiej Brytanii, publikując m.in. w „The Times”, „The Guardian”, „The Observer”. Tworzy także plakaty, ilustracje książkowe, jest też autorem filmu animowanego „Lekcja fruwania”. Od niedawna rysunkowe komentarze Andrzeja Krauze można oglądać w kolejnych numerach tygodnika „Wprost”. Współpracuje także z dziennikiem „Rzeczpospolita” – jego rysunki są publikowane na drugiej stronie.
2008-10-20

Humor rysunkowy w Grecji

W Atenach trwa wystawa rysunku satyrycznego „Humor z 27 państw Unii Europejskiej”. Polskę reprezentuje dwóch rysowników

Grecki Parlament we współpracy z Stowarzyszeniem Greckich Karykaturzystów zorganizował w Atenach wystawę rysunku satyrycznego pt.”Humor z 27 państw Unii Europejskiej”. Są na niej prace 90 autorów – 34 rysowników z Grecji oraz co najmniej po jednym przedstawicielu z pozostałych państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentują Grzegorz Szumowski i Jerzy Głuszek.

Wystawę można oglądać w dniach od 13 do 25 października 2008, w gmachu Zappeion Hall, w którym w 1979 roku podpisano akt w sprawie przystąpienia Grecji do EWG – organizacji będącej prekursorem Unii Europejskiej.

Prace znajdujące się na wystawie znalazły się w obszernym katalogu wystawy.
2008-10-20

Kreską i humorem

Trwają przygotowania do wydania książkowej serii „Mistrzowie karykatury polskiej – Kreską i humorem”. Na razie ukazał się pierwszy, sygnalny tom, wydany w ograniczonym nakładzie

Na polskim rynku wydawniczym dawno nie było książkowej serii prezentującej dokonania najpopularniejszych rysujących satyryków polskich. Nie wykluczone więc, że przygotowywana w ścisłej tajemnicy od roku seria „Mistrzowie karykatury polskiej – kreską i humorem” może cieszyć się powodzeniem.

Wstępnie planowanych jest 20 lub 21 książek serii. Na razie wydrukowano próbnie pierwszy tom, z rysunkami Andrzeja Mleczko i miejmy nadzieję, że próby marketingowe wyjdą pomyślnie, dając zielone światło do decyzji o druku całej serii. Wydawca nie zdradza jeszcze nazwisk wszystkich autorów (lista od dawna jest zamknięta, a książki gotowe do druku), ale wiadomo, że będą wśród nich m.in. Edward Lutczyn, Henryk Sawka, Eryk Lipiński, Szymon Kobyliński, Bohdan Butenko, Andrzej Czeczot, Marek Raczkowski, Szczepan Sadurski i Antoni Chodorowski.

Pierwszy próbny tom „Mistrzowie karykatury polskiej – Kreską i humorem” sygnują: Ossolineum i DeAgostini. To drugie wydawnictwo jest wydawcą kolekcjonerskich serii, m.in. Wielcy Polacy, samoloty II wojny światowej, Naucz mnie mamo, Dinozaury.

Kolejne książki serii wstępem opatrzył jeden z popularnych satyryków kabaretowych. Portal Sadurski.com nie może na razie zdradzić więcej szczegółów na temat przygotowywanej od dawna serii.
2008-10-19

PRL na wesoło i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com