Tokyo Skytree – najwyższa budowla w Tokio

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki

10 ciekawostek na temat najwyższej budowli w Tokio i jednej z najwyższych na świecie

1) Tokyo Skytree, to wieża radiowo-telewizyjna i widokowa w dzielnicy Sumida w Tokio, na wyspie Honsiu.

2) Wieża ma 13 kondygnacji, 634 metry wysokości, a dach jest na wysokości 485 metrów. Jej architektem jest Nikken Sekkei.

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki
Tokio, jedna z ulic dzielnicy Asakusa oraz Tokyo Skytree

3) Tokyo Skytree została wybudowana w latach 2008-2012 i otwarta 22. maja 2012 roku. Jest dobrym punktem orientacyjnym, gdyż widać ją z wielu miejsc centralnych dzielnic Tokio.

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki
Inna uliczka w centrum Tokio i Tokyo Skytree

4) Podczas budowy w 2010 r. wieża stała się najwyższą budowlą w Tokio, a w 2011 r. po osiągnięciu 634 metrów stała się najwyższą wieżą na świecie i równocześnie drugą budowlą świata, po Burdż Chalifa (829 metrów wysokości).

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki
Tokyo Skytree widoczna z terenu słynnej świątyni Senso-ji, w dzielnicy Asakusa

5) Tokio Skytree jest jedną z atrakcji turystycznych Tokio. Po wjechaniu windą można wejść na platformy widokowe znajdujące się na dwóch wysokościach: 350 (tu podłoga jest częściowo szklana) i 450 metrów. Miejsca te są dostępne przez cały rok, od godz 8 do 22. Cena zależna jest od wieku osób, a najdroższe bilety płacą osoby dorosłe (więcej informacji: niżej).

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki
Również świątynia Senso-ji, wiosną – gdy kwitną wiśnie i Tokyo Skytree

6) Wieżę zaprojektowano tak, aby oparła się trzęsieniom ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera.

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki
Wieżę Tokyo Skytree widać z wielu miejsc centralnych dzielnic Tokio

7) Kolor wieży Tokyo Skytree nie jest przypadkowy. To biel, a tak naprawdę jej specjalny odcień, zwany aijiro. Mówi się nawet, że to kolor Skytree White.

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki
A tu mniejsze budynki i dla porównania ogrom Tokyo Skytree

8) Winda w tej tokijskiej wieży porusza się z prędkością 600 metrów na minutę.

8) Wieża Tokyo Skytree i sąsiadujący z nią kompleks handlowo-biurowy był inwestycją, która kosztowała 1,8 miliarda dolarów USA.

Tokio Skytree wieża Japonia ciekawostki
Na jednej z ulic Tokio

10) Co znajduje się w wieży? Między innymi restauracja serwująca japońską kuchnię i inne punkty gastronomiczne oraz sklepy z pamiątkami.

Ile to kosztuje?

Z folderka z wiosny 2018 r. wiemy, że wizyta na Tokyo Skytree Tembo Deck (350 m wysokości) osobę dorosłą kosztuje 3900 jenów, lub mniej dla dzieci. Dodatkowa wizyta na Tembo Galeria (450 m) kosztuje za wszystko 4930 jenów czyli 1030 Y więcej. Jest też sprzedaż łączona – wizyta również w Sumida Aquarium (5200-6230 Y) , sernik w Cheese Gardem (4800-5830 Y), posiłek w Asakusa Ekimise Plan (4500-5530 Y).

A teraz niespodzianka. Podobną atrakcję (widok na Tokio z dużej wysokości), w dodatku za darmo, można mieć odwiedzając Ratusz Miejski. Winda wjeżdża na 45. piętro, jest też sklep z pamiątkami i restauracja. Ze względów bezpieczeństwa, przed wejściem do windy trzeba poddać się kontroli.

Ciekawostki o Tokio Skytree i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Złota kupa w Tokio
> Nikko
> Wasabi – chrzan japoński