turbosprężarki regeneracja turbosprężarek

Regeneracja turbosprężarek – tani sposób na awarię turbo

Czas czytania:4 minut/y, 33 sekund/y

Pierwsze objawy uszkodzenia układu doładowania, znajdującego się obecnie niemal w każdym pojeździe osobowym, powinny skłonić kierowcę do zainteresowania się usługą, jaką jest regeneracja turbosprężarek. Odpowiednio szybko podjęte działania pozwalają użytkownikom samochodów osobowych zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Kupno nowej części jest najdroższym rozwiązaniem problemu, jakim jest uszkodzona turbina. Jej naprawa najczęściej jest możliwa, ale można ją zlecić wyłącznie fachowcom. W odpowiednim serwisie zajmują się oni demontażem poszczególnych elementów turbiny, ich wyczyszczeniem, wymianą uszkodzonych elementów na nowe i ponownym montażem. Jednocześnie dbają o dobrą funkcjonalność naprawianej części. Swoimi parametrami odpowiada ona zatem fabrycznie nowej.

Większość turbosprężarek pracuje bezawaryjnie przez długi czas. Układ ten może osiągać przebieg silnika, czyli bez usterki przejechać nawet kilkaset tysięcy kilometrów. Nie oznacza to jednak, że kierowca nie powinien zachowywać czujności. Dbałość o kondycję turbiny i szybka odpowiedź na pierwsze nieprawidłowości w jej działaniu pozwalają na szybkie jej „odratowanie”. Co za tym idzie, można jednocześnie odroczyć w czasie decyzję o zakupie nowej części na rzecz tej naprawionej. Regeneracja turbosprężarek jest bowiem usługą, dzięki której w szybki i tani sposób przywraca się turbinie jej pełną sprawność i fabryczne parametry techniczne.

Dlaczego turbosprężarka się psuje?

Regeneracja turbo zalecana jest wtedy, gdy turbina zużyje się lub ulegnie awarii. Podczas pracy silnika skazana jest na działanie niekorzystnych warunków, głównie temperatury. Awarie mogą być wynikiem uszkodzeń turbiny w następstwie przedostania się do niej zanieczyszczeń lub nieodpowiedniej eksploatacji układu przez kierowców. Nieprawidłowe używanie turbiny to przede wszystkim sytuacja, w której kierowca zbyt szybko rozpoczyna dynamiczną jazdę po uruchomieniu silnika lub zbyt wcześnie gasi silnik po zakończonej podróży. Olej, który znajduje się w układzie doładowania, powinien przed rozpoczęciem dynamicznej jazdy rozgrzać się, a po jej skończeniu – ochłodzić. Dlatego warto pozostawić samochód na kilka chwil na tzw. jałowym biegu. W ten sposób zapobiega się uszkodzeniom. Warto pilnować ponadto regularnych zmian oleju, filtrów, kontroli stanu technicznego całego pojazdu. Za prawidłowe funkcjonowanie turbosprężarki odpowiedzialne są bowiem również inne elementy poszczególnych układów pojazdu osobowego – dolotowego, chłodzenia, wydechowego, a nawet EGR.

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy w porę rozpoznają awarię turbiny, w tym dość częste uszkodzenie łożyska turbosprężarki – objawy są zaś zwykle dość charakterystyczne. Niepokój powinny wzbudzić zabarwione spaliny (niebieskie, białe lub czarne), niecodzienne odgłosy dobiegające spod maski pojazdu, utrata oleju. Najbardziej zauważalnym objawem nieprawidłowej pracy turbosprężarki jest jednak spadek mocy silnika. Można zauważyć ponadto nieregularne rozwijanie jego mocy, a nawet przechodzenie w tryb awaryjny.

turbosprężarki regeneracja turbosprężarek
Regeneracja turbosprężarek nie trwa długo

Na czym polega regeneracja turbosprężarek?

Turbiny regeneruje się wieloetapowo. Należy rozpocząć od jej demontażu z wnętrza pojazdu. Większość klientów samodzielnie ściąga turbinę z samochodu. Należy jednak pamiętać o dokładnych oględzinach okolicy jej umiejscowienia w pojeździe. Klient powinien być ponadto ostrożny i demontować turbo z wyczuciem, by nie spowodować kolejnych usterek. W przypadku napotkania jakichkolwiek trudności warto skonsultować się z fachowcem, rezygnując z samodzielnych prób demontażu części.

Po otrzymaniu turbiny serwisanci przystępują do diagnostyki jej stanu technicznego. By skrupulatnie ją wykonać, poszczególne elementy turbiny rozkłada się i wszystkie z nich dokładnie oczyszcza. Niektóre z nich wymagają ponadto piaskowania. Na tym etapie prac serwisant widzi już zdecydowaną większość uszkodzeń. Dotychczas ukryte były one pod warstwą brudu, zapieczonymi śrubami, uszczelkami i innymi komponentami. Dokładne oględziny są podstawą procesu diagnostyki. Następnie fachowcy oceniają, które elementy układu należy bezwzględnie wymienić na nowe. Wymiany dokonują w sterylnych warunkach, na czystych stanowiskach serwisowych. Nowe komponenty mają te same parametry co stare, zużyte i usunięte z układu po procesie diagnostycznym.

Koniecznym etapem prac jest wyważanie wirnika turbosprężarki i kontrola jakości funkcjonowania całego układu. Po upewnieniu się co do prawidłowości jej funkcjonowania można przystąpić do złożenia poszczególnych elementów turbiny w całość. Podczas montażu serwisanci dbają o czystość, zapobiegając przedostaniu się pod obudowę choćby najmniejszych drobinek nieczystości. Turbinę poddaje się testowi szczelności olejowej. Rdzeń montuje się w obudowie, a jeżeli układ wyposażono w zmienną geometrię, ją również się reguluje. Następnie część wraca do swojego właściciela, który może ponownie zamontować ją w samochodzie.

Ile trwa naprawa?

Regeneracja turbosprężarek trwa zwykle 24-48 godzin. Długość czasu oczekiwania na turbo jest istotna dla kierowców ze względu na konieczność unieruchomienia ich pojazdu. Bez sprawnej turbiny jazda samochodem osobowym jest niemożliwa. Choć naprawa tej części składa się z wielu złożonych etapów, nie trwa długo głównie ze względu na bogaty park maszynowy, z jakiego korzystają serwisanci REGENT. Mają oni do swojej dyspozycji dedykowane urządzenia i stosują innowacyjne rozwiązania. Pomocą na wybranych etapach prac naprawczych służą im m.in. maszyna TurboTest Expert wykorzystywana w celu kalibracji komponentów oraz wyważarka do rdzeni (model CMT-48 VSR BIG TWIN).

Całkowity czas naprawy turbiny zależy głównie od liczby elementów koniecznych do wymiany oraz ich dostępności w magazynie lub bezpośrednio u producenta. W REGENT czas ten skraca się ze względu na dobre wyposażenie magazynu. Serwisanci używają wyłącznie oryginalnych produktów, zwiększając skuteczność regeneracji. 

Regeneracja turbosprężarek – czy się opłaca?

Regeneracja turbosprężarek to tani sposób na szybką naprawę układu doładowania w większości samochodów osobowych. Zwykle kosztuje kilkaset złotych, a cena ta obejmuje zarówno wykonanie koniecznych prac naprawczych i serwisowych, jak i koszt wykorzystanych części. Podczas gdy nowa turbina może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, cena za naprawę wysłużonej części jest w większości przypadków bardzo atrakcyjna.

Naprawa turbiny nie opłaca się wyłącznie w kilku przypadkach. Gdy mamy do czynienia z dużymi uszkodzeniami, złożoną awarią wirnika, usterką obudowy lub skrajnym zanieczyszczeniem komponentów, może okazać się, że koszt naprawy przewyższa cenę nowej części. Wówczas klient staje przed dobrowolnym wyborem. O wszystkich ewentualnościach serwisant informuje go już na etapie wstępnych prac przy naprawie turbiny, czyli diagnostyki jej stanu.

Regeneracja turbosprężarek w Sadurski.com / Linki zdjęte 161024, dziękujemy za współpracę

Zobacz też:
>
>

Trójmiasto atrakcje na wesele Gdańsk event weselna atrakcja w Gdańsku Poprzedni post Trójmiasto atrakcje na wesele: karykaturzysta
żarty filmy humor kino dowcipy o kinie kawały Następny post Najlepsze dowcipy o kinie