Rysunek roku, wystawy rysunku satyrycznego
Rysunek roku, wystawy rysunku satyrycznego, rysownicy i karykaturzyści
Rysunek Roku 2015 – zima
Lista nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie rysunku satyrycznego organizowanym przez Muzeum Karykatury w Warszawie
Na zimową edycję konkursu „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2015” 73. autorów nadesłało 222. prace. Jury zdecydowało o nagrodzeniu autorów wymienionych poniżej rysunków:
– Witold Mysyrowicz, za pracę pt. „Negocjacje – Gra” – I nagroda
– Małgorzata Lazarek, za pracę pt. „Węgiel może być kamienny…” – II nagroda
– Radosław Ruciński, za pracę pt. „Facelifting” – II nagroda
– Monika Jaworowska-Duchlińska, za pracę pt. „Pół-mors” – III nagroda
– Jarosław Kozłowski, za pracę pt. „Ziarno prawdy” – III nagroda
– Jacek Lanckoroński, za pracę pt. „Miś Uszatek” – III nagroda
Wyróżnienia honorowe:
– Przemysław Bukowski, za pracę pt. „Osoba wysoko postawiona”
– Dariusz Dąbrowski, za pracę pt. „8 marca”
– Jerzy Fedro, za rysunek pt. „Wiosna na Koziej”
– Katarzyna Kuzior, za pracę pt. „A co by Eryk na to powiedział?”
– Artur Ligenza, za pracę pt. „Na urzędzie”
– Sławomir Łuczyński, za rysunek pt. „Ikona”
– Robert Mirowski, za pracę bez tytułu
– Paweł Nawrot, za rysunek pt. „In vitro”
– Szczepan Sadurski , za pracę pt. „Syria”
– Maciej Trzepałka, za rysunek pt. „Ocieplenie”
– Tomasz Wiater, za pracę pt. „Strajkujący górnicy”.
Najlepsze prace konkursowe zostaną zaprezentowane w 2016 roku na wystawie „Cztery Pory Karykatury – Rysunki Roku 2015” w Muzeum Karykatury.
2015-04-06
Witold Barbara wygrał w Armenii
W Erywaniu (Armenia) wręczono nagrody i otwarto wystawę trzeciej edycji festiwalu “Sunny Dragon”
Tematem tegorocznego, trzeciego festiwalu Sunny Dragon organizowanego w stolicy Armenii, Erywaniu była “Puszka Pandory”. Na wystawie pokazano 141 rysunków artystów z 47. krajów. Tym razem zrezygnowano z tradycji otwarcia wystawy w Prima Aprilis (gdyż wtedy planowane było międzynarodowe Forum Mediów “u podnóża góry Ararat”) i otwarto wystawę 19 marca.
Stowarzyszenie rysowników Armenii zaprosiło na festiwal do Erywania kilku rysowników z innych krajów. Przybyli: Valentin Druzhinin (Rosja), Sarkis Pachachi (Francja), Vladimir Kazanevsky (Ukraina) i Witold Barbara (Polak mieszkający w Szwecji, zwycięzca konkursu). Temat “Puszka Pandory” spowodował, że wielu artystów w swych pracach eksponowanych na wystawie nawiązało do walki z terroryzmem i innymi współczesnymi zagrożeniami ludzkości. Dyplom Collective przyznano dla grupy rysowników z Iranu, trzecie miejsce przypadło ormiańskiemu artyście – Tigran Vardikyan. Swoje wyróżnienie honorowe jak przed rokiem, przyznała też Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party). Na drugim piętrze budynku w sali ekspozycyjnego Związku Artystów Armenii pokazano historyczną wystawę karykatury, z przełomu XIX i XX wieku.
Przypomnijmy, że dwa lata wcześniej specjalnym gościem festiwalu w Armenii był Szczepan Sadurski.
2015-04-08
Gani Sunduri – wystawa w Sofii
Indywidualną wystawę w Sofii (Bułgaria) zaprezentuje rysownik z Kosowa, Gani Sunduri
15 kwietnia 2015 r. o godz. 18:00 w holu Ambasady Republiki Kosowa w Sofii (stolica Bułgarii) zostanie otwarta indywidualna wystawa Gani Sunduri – rysownika, szefa komiksowo-satyrycznego festiwalu Xhennet Comics w Prizren (w tym roku odbędzie się po raz jedenasty), ambasadora Partii Dobrego Humoru (Good Humor Party) w Kosowie. Na wernisaż przybędzie osobiście autor wystawy.
Ekspozycja dojdzie do skutku dzięki zaangażowaniu Walerego Aleksandrowa (pseudonim Walex) – bułgarskiego karykaturzysty, ambasadora Good Humor Party w Bułgarii.
2015-04-07
Kononov – wystawa w Sławnie
Wystawa rosyjskiego karykaturzysty Dmitrija Kononova w Polsce
1 kwietnia 2015 r. w Galerii “W Ratuszu” w Urzędzie Miejskim w Sławnie (woj. zachodniopomorskie) otwarta dostała wystawa rysunku satyrycznego Dmitrija Kononova. Są na niej prezentowane rysunki bez tekstu, zrozumiałe dla każdego.
Dmitrij Kononov urodził się w 1963 r. i mieszka do dziś w dużym, ponad milionowym mieście Perm, położonym u podnóża gór Ural. Rysunkiem satyrycznym zajmował się od dzieciństwa, jednak pierwsze jego prace trafiły na łamy lokalnych, permskich gazet w 1989 roku. Wtedy też zaczął utrzymywać się z rysowania, podejmując współpracę z miejscowymi czasopismami. Również w 1989 roku zaczął wysyłać swoje prace na krajowe i międzynarodowe konkursy. Obecnie ma w swoim dorobku ponad 20 nagród, m.in. nagrodę na legnickim Satyrykonie w 2005 roku. Wystawa w Sławnie jest pierwszą szerszą prezentacją jego twórczości w Polsce. Można ją oglądać do 28 kwietnia.
2015-04-02
Prima Aprilis w żyrardowskiej Resursie
Spotkanie z karykaturami PRL-u w Żyrardowie
W dniu 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis na zaproszenie Galerii “Resursa” i Miejskiej Biblioteki Publicznej w żyrardowskiej Resursie gościli pracownicy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Katarzyna Majek – asystent muzealny i Andrzej Ignacy Kordela – starszy kustosz, zaprezentowali wykład poświęcony szeroko pojętej sztuce karykatury pt. „Uśmiech na Koziej”. (Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego mieści się przy ulicy Koziej w Warszawie – stąd tytuł wykładu). Był on połączony z prezentacją informacji o zbiorach muzeum. W czasie spotkania prowadzący wraz z uczestnikami próbowali odpowiedzieć na pytanie: “Co to jest karykatura”? Zaprezentowano również informacje o historii i działalności Muzeum Karykatury, oraz o jego założycielu i patronie.
Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978 i było jedną z pierwszych tego typu placówek na świecie. Jego pomysłodawcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński, którego idea założenia muzeum nurtowała już na początku lat 60-tych. Wtedy to zaczął gromadzić prace, które stały się pierwotną kolekcją nowo powstałego muzeum.
Niewątpliwą atrakcją wydarzenia była prezentacja wystawy przygotowanej ze zbiorów Muzeum Karykatury “Sma(cz)ki i zapachy PRL. Karykatura z lat 1944–1989”. Wystawa, którą można było oglądać tylko w trakcie wykładu przypomniała zwiedzającym absurdy życia w PRL-u, widziane oczami znakomitych polskich karykaturzystów. Można było zobaczyć prace między innymi: Jerzego Zaruby, Eryka Lipińskiego, Zbigniewa Lengrena, Jerzego Flisaka, Andrzeja Czeczota, Andrzeja Dudzińskiego, Szymona Kobylińskiego, Andrzeja Krauze i Andrzeja Mleczki.
Ulubione tematy rysowników to wszechobecna biurokracja, kolejki i kłopoty z zaopatrzeniem, mała stabilizacja lat 70-ych i “handlowe” urlopy Polaków. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć archiwalne okładki “Szpilek“, które stworzyli Jerzy Zaruba (1957) i Jan Sawka (1974). Uśmiech wzbudzały karykatury autorstwa Zbigniewa Ziomeckiego z roku 1989 przedstawiające Lecha Wałęsę, Tadeusza Mazowieckiego i Wojciecha Jaruzelskiego. Ekspozycja dla wielu zwiedzających była sentymentalnym powrotem w czasy młodości, która przypadła na okres PRL-u.
2015-04-02
Kuczyński zwycięzcą w Belgii
Paweł Kuczyński zwyciężył w 20. edycji Euro-kartoenale odbywającego się w Kruishoutem
Swoje prace nadesłało na konkurs 532 rysowników z 71 krajów. Nagrody wręczał Minister Kultury Belgii Sven Gatz.
Lista laureatów:
– First prize (Golden Egg): Pawel Kuczynski (Poland)
– Secund prize (Silver Egg): Marco d’Agostino (Italy)
– Third prize: Paolo Dalponte (Italy)
– Best Entry European Union: Doru Axinte (Roemenia)
– Best Belgian Entry: Herwig Beyaert (Belgium)
– Prize of the ECC: Zygmunt Zaradkiewicz (Poland)
– Cover Award: Nikola Hendrickx (Belgium)
Dwie nagrody honorowe przyznane przez jury otrzymali: Pol Leurs z Luxemburga i Rafeei Sajad z Iranu.
The Euro-kartoenale organizowane w belgijskim mieście Kruishoutem świętuje w tym roku swoje 20-lecie. Festiwal startował w 1978 r. małą wystawą, a obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych festiwali karykatury na świecie.
2015-03-29
Rysunek roku i inne teksty – z archiwum portalu Sadurski.com