miasto Jarosław ciekawostki województwo podkarpackie zabytki ratusz

Rysunek satyryczny Przemyśl, Jarosław

Czas czytania:4 minut/y, 42 sekund/y

PiS stawia na satyrę rysunkową

W antyrządowym, satyryczno-politycznym serwisie internetowym Prawa i Sprawiedliwości uruchomionym przed wyborami samorządowymi, dominują rysunki satyryczne i karykatury

Rozlicz Platformę. Już ponad 1.000 dni bawią się na twój koszt! – tym słowami wita internautów (zachęconych do wizyty m.in. dzisiejszą całostronicową reklamą w gazecie Super Express) satyryczny serwis RozliczPlatforme.pl.

Stopka serwisu www nie pozostawia wątpliwości, kto stoi za tym satyryczno-internetowym projektem: Serwis jest materiałem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Copyright © 2010 Prawo i Sprawiedliwość.

Największa partia opozycyjna po raz kolejny, odkąd straciła władzę, korzysta w walce politycznej z satyry rysunkowej i karykatur, tym razem autorstwa Arkadiusza Gacparskiego, współpracownika Gazety Polskiej. Jest tu karykatura Donalda Tuska w peruwiańskiej czapce (aluzja do wizyty premiera w Peru sprzed dwóch lat) i kilka innych rysunków satyrycznych, z karykaturami polityków Platformy Obywatelskiej, m.in. Radosława Sikorskiego, Hanny Gronkiewicz-Waltz, Grzegorza Schetyny, Julii Pitery, a także prezydenta Bronisława Komorowskiego, które można wysłać jako e-kartki. Cała reszta tego dosyć skromnego serwisu, to teksty mające zdyskredytować obecny rząd i jego szefa. Całość, mimo że w formie elektronicznej, przypomina toporną, socjalistyczną satyrę lat 50-ych ubiegłego wieku.
2010-11-16

karykaturzysta na wesele event karykatury na żywo rysowanie karykatur
karykaturzysta na wesele, event – cała Polska. karykatury.com

Kisiel i Mleczko

Rysownik Andrzej Mleczko został laureatem nagrody Kisiela, której przyznawanie po czteroletniej przerwie wznowił tygodnik “Wprost”

Nagrodzono trzy osoby: przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, przedsiębiorcę Krzysztofa Olszewskiego i  rysownika satyrycznego Andrzej Mleczko. Uzasadnienie? Dla Jerzego Buzka – “Europa się kłania”, dla Andrzeja Mleczki – “Kisiel by tego nie narysował”, dla Krzysztofa Olszewskiego, producenta autobusów marki Solaris – “Polska jazda autobusem w świat”.

Nagrody zostaną wręczone 5 grudnia 2010 r., o godz. 18 w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przewodniczącym kapituły przyznającej nagrody jest były premier Jan Krzysztof Bielecki. Do nagród zgłoszono czterdziestu kandydatur, których oceniało 21 osób. Trójkę zwycięzców wyłoniono w czwartej turze, z dziewięciu kandydatur.

Na koniec dodajmy, że tygodnik Wprost zaprzestał publikacji rysunków satyrycznych kilka miesięcy temu, z chwilą objęcia funkcji redaktora naczelnego przez Tomasza Lisa.
2010-11-30

Pirania znów kąsa

Po rocznej przerwie, w Jarosławiu (woj. podkarpackie) działalność wznawia galeria satyry Pirania, kierowana przez Henryka Cebulę

Rysownik Henryk Cebula, który jest m.in. szefem artystycznym galerii satyry Pirania (niedawno świętowano 10-lecie jej istnienia), informuje o wznowieniu działalności galerii. Jej drugie dziesięciolecie rozpocznie wernisaż sto piątej wystawy.

10 grudnia 2010 r. w  PUB Piwnicy (Jarosław – róg ul. Poniatowskiego i Sikorskiego 6) o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż indywidualnej wystawy rysunków satyrycznych Henryka Cebuli.

Wkrótce kolejne wystawy Piranii.
2010-11-24

XIII Złota Szpila

W Przemyślu (woj. podkarpackie) rozstrzygnięto XIII Ogólnopolski Turniej Satyry im. I. Krasickiego “O Złotą Szpilę”. Podajemy listę laureatów

Tegoroczny turniej, organizowany jak zwykle przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, oceniło jury, w składzie: Helena Piaskowska, Bartłomiej Belniak i Rafał Kureczka. Było szereg kategorii konkursowych; poniżej podajemy laureatów konkursu w kategorii: Rysunek satyryczny.

W kategorii dorosłych artystów, nagrodzono:
I nagroda: Jacek Frąckiewicz
II nagroda: Henryk Cebula
Wyróżnienia:
• Grzegorz Wach
• Krzysztof Suski

W kategorii uczniów i studentów szkół artystycznych, nagrodzono:
I nagroda: Katarzyna Petrykowska z ZSP w Jarosławiu
II nagroda. Sonia Łuszczyńska z ZSP w Katowicach
Wyróżnienia:
• Magdalena Sabatowska z ZSP w Katowicach
• Piotr Bemben z ZSP w Jarosławiu

Uroczystość rozdania nagród odbyła się 20 listopada. Prace konkursowe można obecnie oglądać w Galerii “Piwnice” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Ekspozycja potrwa do 8 grudnia.
2010-11-24

Wystawa Szecówki w Hamburgu

Do 31 grudnia 2010 r. w Hamburgu można oglądać wystawę rysunku satyrycznego Roberta Szecówki

Retrospektywną wystawę rysunku satyrycznego Roberta Szecówki (setka rysunków z lat 1970-2010) można obecnie oglądać na wystawie w Hamburgu (Niemcy). Miejsce ekspozycji: Galeria “Rezydencja” w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej, przy Maria-Louisen-Strasse 137. Wystawa potrwa do końca roku.

Szecówka, ur. w 1935 r. w Żarkach koło Częstochowy, studiował Architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Tworzy rysunki satyryczne, ilustracje, zajmuje się scenografią. Jest inicjatorem legnickiego Satyrykonu. Od 1986 r. mieszka i tworzy w Hamburgu.
2010-11-22

Młodzież wesoło o Grunwaldzie

Lista nagrodzonych w konkursie rysunku satyrycznego dla młodzieży szkolnej „Grunwald na wesoło”. Wernisaż 26 listopada 2010 r. w Warszawie

Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy o wynikach międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego Grunwald na wesoło. Tym razem informacja o tym samym konkursie, w kategorii: Młodzież szkolna.

W piątek 26 listopada 2010 r. o godz. 15.00 w Bielańskim Centrum Edukacji Kulturalnej, przy ul. Szegedyńskiej 9a w Warszawie, odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród w Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek dla Młodzieży Szkolnej „Grunwald na wesoło”. Konkurs zorganizowało Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury przy wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Na konkurs wpłynęło 214 prac, 158 autorów, z 54 szkół. Jury Konkursu, któremu przewodniczył Witold Mysyrowicz, postanowiło zakwalifikować do wystawy pokonkursowej 80 prac 52 autorów z 17 szkół i przyznać następujące nagrody i wyróżnienia regulaminowe:

• I nagroda – Kacper Herman, Zespół Szkół Plastycznych w Kole, opiekun Aleksandra Kacprzak
II nagroda równorzędna – Barbara Olejarczyk, Zespół Szkół Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu, opiekun Maria Piśko
• II nagroda równorzędna – Gabriela Weselak, Zespół Szkół Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu, opiekun Henryk Cebula

• Wyróżnienia równorzędne:
– Dominika Borys, XI Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Pileckiego w Białymstoku, opiekun Bogdan Marszeniuk
– Maria Chrostowska, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie, opiekun Stefan Wronko
– Sandra Kołodziejska, Państwowe Liceum Plastyczne im. E. Mendelsohna w Olsztynie, opiekun Karolina Lewandowska
– Filip Lasek, Zespół Szkół Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu, opiekun Henryk Cebula
– Teodor Olter, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. W. Gersona w Warszawie, opiekun Stefan Wronko
– Katarzyna Petrykowska, Zespół Szkół Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu, opiekun Maria Piśko
– Wojciech Trysła, Zespół Szkół Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu, opiekun Maria Piśko

Wernisaż zostanie poprzedzony koncertem muzycznym młodzieżowego zespołu z BCEK. Kuratorem wystawy jest Jacek Frankowski. Wystawie towarzyszą plakat oraz katalog.
2010-11-20

ulica Wolności Zabrze ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Karykaturzyści Zabrze, Sanok, Myszków
kościół Franciszkanów w Opolu zabytki atrakcje kościoły Opola Następny post Karykatury Warszawa, Szczecin, Opole