Sahara Zachodnia, państwo z Afryce

meczet Al Ujun miasto stolica Sahara Zachodnia ciekawostki

Z czego słynie Sahara Zachodnia ciekawostki i najważniejsze informacje o afrykańskim państwie, które powinieneś znać

Dzień dzisiejszy dawnej kolonii

1) Sahara Zachodnia, to dawna kolonia hiszpańska w północno-zachodniej Afryce (te tereny nazywane są Maghrebem). Obecnie jest to terytorium o nieustalonym statusie międzynarodowym. Jest okupowane przez Maroko i przez ten kraj nazywane „Prowincją południową”.

2) Maroko zachęca swych obywateli do osiedlania się w Saharze Zachodniej, oferując wsparcie ekonomiczne. Dlatego w saharyjskich miastach powstały dzielnice z ludnością napływową. Próby poparcia niepodległości przez Saharyjczyków często kończą się „zniknięciem” protestujących.

3) Ten obszar nazywa się: Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna. Ma swoją flagę i godło. Niepodległość proklamowano w 1976 r., po wycofaniu się Hiszpanów. Doprowadziło to do wybuchu wojny i interwencji wojsk francuskich. Obecnie do całkowitej niepodległości wzywa Front Polisario, nacjonalistyczna organizacja niepodległościowa o charakterze politycznym i wojskowym.

flaga Sahara Zachodnia ciekawostki
Flaga. Sahara Zachodnia ciekawostki

Sahara Zachodnia

4) To nieuznawane państwo leży nad Oceanem Atlantyckim i ma powierzchnię 266 tys. km kwadratowych. To tyle, co 3/4 powierzchni Polski.

5) W Saharze Zachodniej mieszka 600 tys. ludzi. Walutą jest dirham marokański, a dominującą religią jest islam. Wyznaje go prawie 100% ludności. Mieszkańcy posługują się językiem arabskim.

6) Nieoficjalną stolicą Sahary Zachodniej jest Al-Ujun, miasto położone nad oceanem, w północnej części Sahary Zachodniej. Mieszka w nim 200 tys. ludzi.

7) Zdecydowanie najbogatszą częścią Sahary Zachodniej jest północ, gdzie znajduje się stolica, Al-Ujun.

Plac Al Ujun miasto stolica Sahara Zachodnia ciekawostki
Plac w Al-Ujun, stolicy Sahary Zachodniej. Foto: Rui Ornelas / cc by-sa 2.0

Sahara Zachodnia ciekawostki

8) Prawie całe terytorium Sahary Zachodniej, to pustynia kamienista (hamada).

9) W Saharze Zachodniej nie ma rzek. Jedynie rzeki sezonowe, które pojawiają się w porze deszczowej.

10) Sahrawi – tak określa się rdzenną ludność Sahary Zachodniej.

ulica Al-Ujun Sahara Zachodnia ciekawostki
Ulica w Al-Ujun, stolicy. Sahara Zachodnia ciekawostki. Foto: Bjørn Christian Tørrissen / cc by-sa 3.0

11) Wał zachodniosaharyjski (mur marokański), to system wałów i fortyfikacji mający ponad 2700 km długości. Znajduje się w Saharze Zachodniej i oddziela znajdujący się na północy obszar Maroka.

12) Sieć drogowa Sahary Zachodniej jest słabo rozwinięta. Są tu bogate złoża fosforytów (to m.in. dlatego Maroko okupuje to terytorium). Część ludności trudni się rybołówstwem i uprawą palm daktylowych.

13) Także infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta, choć przylatują tu turyści. Wypoczywają oni głównie na plażach w okolicach Ad-Dachla, drugiego miasta Sahary Zachodniej pod względem ludności (ponad 100 tys. mieszkańców).

Sahara Zachodnia ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: meczet Al-Ujun. Foto: Alexander Leisser / cc by-sa 4.0

Zobacz też:
> Somalia
> Niger