szarańcza ciekawostki owady

Szarańcza – ciekawostki

Czas czytania:3 minut/y, 12 sekund/y

Szarańcza ciekawostki i najważniejsze informacje o szarańczy, które powinieneś znać

Szarańcza ciekawostki i informacje

1) Szarańcza, to owady – stawonogi z rodziny szarańczowatych (żyje ponad 7500 gatunków), z rzędu prostoskrzydłych. Wyglądem przypominają koniki polne.

2) Najczęściej występująca szarańcza, to: szarańcza wędrowna i szarańcza pustynna.

3) Szarańcza, to owady jadalne. Wielu z nas brzydzi się owadami, jednak w kulturach wschodu stanowią one pożywienie. Szarańcza jest bogata w białko.

4) Jeden owad ma zwykle 35-55 mm długości, choć zdarzają się jeszcze większe. Może mieć rozmaite kolory, ale przeważa zieleń.

szarańcza ciekawostki owady
Szarańcza przypomina wyglądem znane nam koniki polne

Plagi szarańczy

5) W latach 2019-2020 r. w Afryce Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i częściowo w Azji, wystąpiła plaga szarańczy. Najpierw pod koniec czerwca 2019 r. szarańcza zaatakowała Somalię i Etiopię. Intensywne deszcze i wilgoć w październiku spowodowały zwiększenie populacji tych owadów. Szarańcza zaatakowała kolejne kraje. Kenia przeżyła wtedy największy nalot szarańczy od 70. lat. Jeden z roi miał długość 60 km i szerokość 40 km, co odnotował specjalny superkomputer. Dzięki opryskom chemicznym pestycydami lub biopestycydami, 740 osób spryskało ponad 240 tys. hektarów ziemi.

szarańcza ciekawostki owady
Szarańcza dziennie zjada tyle, ile waży

6) W 1915 r. Wielka Syria przeżyła klęskę żywiołowa spowodowaną nalot szarańczy pustynnej. Ucierpiały: Jerozolima, Bejrut, Syria (region nazywany Wielka Syrią). Szarańcza zjadała roślinność dziką i uprawną (m.in. oliwki, arbuzy morele, melony, pomidory, figi).

Owady zalegały na ulicach, dostawały się do domostw. Dostały się do wodociągów i czyszczenie zbiorników spowodowało przerwy w dostawach wody. Stado w ciągu kilku minut zjadało wszystkie liście na dużych drzewach. Do walki z szarańczą wysłano wojsko, które używało miotaczy ognia. Niektórzy porównywali klęskę do biblijnych plag egipskich. Szarańczy było tyle, że porównywano to do zaćmienia Słońca.

Plaga trwała od lutego do października i spowodowała klęskę głodu wśród ludności, w latach 1915-1918, gdyż żywność podrożała tu wielokrotnie. Wcześniejsze naloty szarańczy występowały tu w latach 1865, 1892, 1899 i 1904, jednak nie spowodowały tak ogromnych strat.

szarańcza ciekawostki owady
Szarańcza błyskawicznie zjada pola uprawne

Szarańcza wędrowna

7) Szarańcza wędrowna (Locusta migratoria) występuje głównie na półkuli wschodniej. Występuje na stepach i półpustyniach Eurazji, Afryki i Australii. Najczęściej żyje w stadach, liczących nawet miliard

y osobników i potrafi się szybko przemieszczać, pokonując dystans nawet 2 tys. kilometrów.

8) W Polsce co jakiś czas też występuje szarańcza wędrowna, od XI wieku. Ostatni odnotowany przypadek miał miejsce w 1967 roku, w okolicach Kozienic (woj. mazowieckie).

9) Żywi się głównie trawami. Chmara szarańczy może zjeść wielkie pole zboża, ale człowiek stosuje coraz skuteczniejsze metody, które odstraszają szarańczę.

szarańcza ciekawostki owady
Chmara szarańczy, to miliardy osobników

Szarańcza pustynna

10) Szarańcza pustynna (Schistocerca gregaria), to groźny szkodnik upraw, najczęściej występujący we wschodniej Afryce i Indiach.

(Schistocerca gregaria), to groźny szkodnik upraw, najczęściej występujący we wschodniej Afryce i Indiach.

11) Ma wielkość do 6 centymetrów i ok. 2 g wagi. Ma zazwyczaj brązowe z żółtymi plamami. Od szarańczy wędrownej różni się obecnością wyrostka na przedtułowiu.

12) Prowadzi osiadły, samotny tryb życia. Dopiero w porze deszczowej łączy się w duże grupy (w każdej nawet 50 miliardów osobników), zmienia ubarwienie, zmienia tryb życia na wędrowną i zaczyna się rozmnażać.

13) Szarańcza pustynna dziennie potrafi przebyć 200 kilometrów odległości.

14) Jeden przedstawiciel szarańczy pustynnej dziennie jest w stanie zjeść pokarm o wadze równej masie swego ciała. A ponieważ jedno stado, to często miliony osobników – w bardzo krótkim czasie stado pochłania pola zbóż lub innych roślin uprawnych, powodując olbrzymie szkody.

szarańcza ciekawostki owady
Szarańcza ciekawostki w Sadurski.com

15) Samice składają jaja w wilgotnej, piaszczystej glebie. Cykl życia szarańczy pustynnej, to: jaja, larwy i uskrzydlona forma dorosła. Gdy jest dobry dostęp do pożywienia i sprzyjająca pogoda, dojrzewanie trwa 2 do 4. tygodni.

16) Bariera w przemieszczaniu się szarańczy pustynnej są wysokie łańcuchy górskie, gdzie panują niskie temperatury, niesprzyjające szarańczy.

17) Szarańcza pustynna podobnie jak inne owady prostoskrzydłe jest wykorzystywana jako zwierzę karmowe przez hodowców gadów.

Szarańcza ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Muchy
> Mol spożywczy
> Pirania

umiejętności społeczne komunikacja psychologia Poprzedni post Umiejętności społeczne można trenować
ostatnie słowa wypowiedziane przed śmiercią Następny post Kennedy, Norwid, inni. Ostatnie słowa przed śmiercią