Szczepan Sadurski – ciekawostki, informacje
Szczepan Sadurski. Satyryk, rysownik prasowy, karykaturzysta. Przewodniczący Partii Dobrego Humoru
Jeśli chcesz dowiedzieć się czego więcej albo planujesz wywiad z Sadurskim, przeczytaj poniższe informacje.
Sadurski o historii Sadurski.com
– Moją obecność w Internecie zaznaczam od 1996 roku. Początkowo było to kilka rozsianych po sieci, niewielkich stron z rysunkami, a zaraz potem (1997) współtworzenie z portalem Onet.pl Serwisu Dobrego Humoru, być może pierwszego profesjonalnego serwisu z humorem w polskim Internecie.
Ponieważ jestem osobą nie narzekającą na brak zajęć, dopiero pod koniec 2002 roku znalazłem czas, aby stworzyć własną stronę www. I zrobiłem to zupełnie sam 🙂 Początkowo była to skromna prezentacja rysownika – strona jakich w Internecie sporo. Wkrótce jednak zaczęła się ona rozrastać o kolejne działy, zawierające rozmaite materiały humorystyczne. Były one uzupełnieniem portalu DobryHumor.pl). Wreszcie pod koniec 2003 roku przebudowałem stronę główną, a Sadurski.com stał się serwisem rozrywkowym. Kilka miesięcy później serwis generował tak wielki ruch (traffic), że jeden z największych polskich providerów, firma podobno poważna, nagle zerwał ze mną umowę. Sadurski.com na kilka lat przeniósł się na bardziej gościnne serwery zagraniczne.
Gdy podstron było kilkaset, zdecydowałem się na gruntownie przebudowanie serwisu. Obecny wygląd, obecnie już portalu rozrywkowego, Sadurski.com zyskał na początku 2006 roku.
Szczepan Sadurski o sobie
– Poprzez moją działalność od lat staram się m.in. popularyzować rysunek satyryczny (i jego twórców), humor i satyrę (niezależnie od tego pod jakimi postaciami występują) oraz optymizm w życiu. W mojej twórczości, nie tylko rysunkowej, staram się przede wszystkim rozweselać innych. Wprawiać w… dobry humor.
W prasie zadebiutowałem w 1979 roku, jako 14-letni uczeń. Szkoda, że tego debiutu nie widział mój dziadek, przed II wojną światową fan radiowej audycji Wesoła lwowska fala, nadawanej z polskiego wówczas Lwowa. Występowali tam Szczepko i Tońko. To na cześć tego pierwszego wesołka, nadano mi imię: Szczepan. Przypadek czy przeznaczenie?…
Szczepan Sadurski o szkole:
– Dla tych, którym się wydaje, że autorzy “rysuneczków” drukowanych w prasie nie umieją rysować, przedstawiam przykłady moich prac z okresu, gdy byłem uczniem Liceum Sztuk Plastycznych, czyli z połowy lat 80-ych.
Dodam, że jako pracę dyplomową w roku 1985, namalowałem kopię martwej natury, autorstwa flamandzkiego mistrza Petera Claesza. Obraz (były na nim m.in. kielichy, talerze, kiści winogron) był malowany farbami olejnymi i miał wielkość… mniej więcej drzwi. W liceum plastycznym nauczyłem się solidnego warsztatu. A tego, podobnie jak pływania czy jazdy na rowerze – nie zapomina się. Umiejętności i doświadczenia wówczas nabyte, wykorzystuję do dziś.
Ciekawostki
* Gdy rozpocząłem naukę w liceum plastycznym, jeden z nauczycieli plastyki dowiedział się, że rysuję komiksy. Powiedział wówczas (żartem?), że żaden z uczniów, którzy rysowali komiksy, nie ukończył jeszcze tego liceum…
* Twarze modelek rysowane przeze mnie w liceum, zawsze były… piękniejsze niż w rzeczywistości. To nie tylko moje zdanie, ale i kolegów z klasy (a kto lepiej oceni urodę kobiet, jeśli nie faceci? 😉
* Na kartonie wielkości 100 x 70 cm, jednym pociągnięciem ołówka rysowałem kiedyś wielkie koło. Potem wziąłem cyrkiel i narysowałem nim drugie koło, tej samej średnicy. Różnica między oboma kołami, wynosiła nie więcej niż pół centymetra.
Szczepan Sadurski – prasa, wywiady
Cytaty z archiwum
• 1988. “Szczepan Sadurski nadal uchodzi za cudowne dziecko polskiej satyry. (…) Dzisiaj niespełna dwudziestotrzyletni Szczepan osiągnął wszystko, co młody satyryk w Polsce osiągnąć może. (…) Imponuje nieograniczonym zakresem tematycznym, mnogością pomysłów i niespotykaną w naszym kraju wydajnością. (…) Z jego rysunków mogą śmiać się wszyscy, niezależnie od wieku czy wykształcenia”. – Piotr Gadzinowski, tygodnik Razem.
• 1989. “Gdyby ułożyć listę najbardziej pracowitych rysowników, Szczepan na pewno byłby w pierwszej piątce” – Mariusz Szczygieł, tygodnik Na przełaj.
• 1989. “Jego nagrodzony Złotą Szpilką rysunek o dyrektorze wołającym do sekretarki: – Proszę mnie połączyć z proletariuszami wszystkich krajów (…) urzekał swym pomysłem, który sięgał granic filozoficznej metafory. I jej to polot zaniósł go na strony tylu pism satyrycznych Europy!” Witold Filler, red. naczelny Szpilek
• 1989. “Sadurski (…) garnął się do rysowania prawie natychmiast po odstawieniu go od smoczka i butelki. Gdy koledzy z podwórka grali w piłkę, strzelali z procy lub chodzili na śliwki do księdza, Szczepan nie tracił czasu i zarysowywał systematycznie dziwnymi stworami kartkę po kartce. (…) Jeszcze jako dziecko w wielu przedszkolnym wymyślał Sadurski pierwsze historyjki obrazkowe” – Lechosław Lameński, kwartalnik Akcent.
Szczepan Sadurski – w mediach (wybrane informacje, do 2007 r.)
PRASA
• 28 kwiecień 2007. Dziennik Rzeczpospolita w tekście “Powrót satyry politycznej” kilkukrotnie zacytowała wypowiedzi Sadurskiego.
• Marzec 2007. W czasopiśmie Polonia Węgierska ukazał się wywiad ze Szczepanem Sadurskim na temat Partii Dobrego Humoru – w dwóch wersjach językowych: polskiej i węgierskiej.
• Styczeń 2007. Miesięcznik Kraków opublikował wywiad ze Szczepanem Sadurskim – przeczytaj.
• 24 styczeń 2007. Rzeczpospolita: “Tym razem dzieci wraz z finansistami i znanym polskim rysownikiem Szczepanem Sadurskim malowały ilustracje do bajek Miry Martinez, czytanych m.in. przez samą autorkę oraz Teresę Lipowską, Katarzynę Skrzynecką, a także nagranych przez Stefena Mollera, Stanisława Jaskółkę oraz Krzysztofa Skibę i puszczanych wcześniej na antenie Radia Kolor”. Zobacz
• 28 listopad 2006, Kurier Szczeciński. “Szczepan Sadurski, karykaturzysta, szef PDH: – Cieszymy się, gdy członkowie PDH chwalą się swoim członkostwem. Co tu dużo ukrywać, czołowe partie w Polsce się zmieniają, lecz Partia Dobrego Humoru wciąż jest ta sama i wciąż krzewi poczucie humoru, a to wartości ważne dla każdego”…
• Wrzesień 2006. Magazyn Event Profit zapytał Sadurskiego na temat rysowania karykatur podczas imprez.
• Czerwiec 2006. Obok tekstu w miesięczniku Focus znalazła się taka informacja; w tekście nawiązano też do wypowiedzi Sadurskiego.
• Maj 2006. Gazeta Pomorska, Dziennik Wschodni, Angora. Sadurski udzielił wypowiedzi do artykułu na temat dowcipów o Kaczyńskich.
• Maj 2006. Gazeta Dzień Dobry, w artykule na temat poczucia humoru Polaków kilkakrotnie zacytowała wypowiedzi Sadurskiego.
• Magazyn Cogito nr 1/2006 umieścił porady Sadurskiego dla początkujących rysowników i redaktorów gazetek szkolnych.
• Loża – miesięcznik Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu (grudzień 2005) opublikował wywiad z Sadurskim “Z rysunkami przez życie”.
• Tygodnik Przegląd z 30 grudnia 2005 poprosił 10 satyryków o podsumowanie roku 2005; jednym z nich był Sadurski.
• Gazeta Dzień Dobry 29 listopada 2005 zapytała Sadurskiego co sądzi o poniedziałkach.
• BusinessWeek nr 15-16 (sierpień 2005) wśród 7 obiecujących pod względem biznesowym portali internetowych, wymienił i opisał Sadurski.com.
• 25 maja 2005. W wydawanym w Grecji tygodniku Kurier Ateński ukazał się obszerny wywiad z Sadurskim.
• W Tanz-o-Caricature, piśmie satyrycznym ukazującym się w Iranie (numer sierpień-wrzesień 2003) ukazał się wywiad ze Szczepanem Sadurskim. Kto zna “szlaczki”, może go sobie przeczytać, klikając na wybraną stronę gazety (poniżej). Tu więcej o tym czasopiśmie.
Ciekawostki, cytaty
• “Sadurskiemu możecie skoczyć jeszcze dalej niż Sven Hannavald Małyszowi podczas Turnieju Czterech Skoczni”… – czyli Skiba o Sadurskim w felietonie tygodnika Wprost (rok 2002).
• 20 maja 2004 w Porto Allegre (Brazylia) miała miejsce międzynarodowa wystawa rysunku satyrycznego XII Salăo Internacional de Desenho para Imprensa. Wśród eksponowanych rysunków były dwie prace Sadurskiego. Zobacz.
• Sadurski na temat powstania portalu DobryHumor.pl (kwiecień 2002).
• Rysunki Sadurskiego ilustrowały jedną z półfinałowych konkurencji Gali Konkursu Księgowy Roku w największych miastach Polski (styczeń 2005).
• Rysunki Sadurskiego na opakowaniach Paluszków Lajkonik (rok 2004).
Imię Szczepan
26 grudnia – imieniny Szczepana i Dionizego
Święty Szczepan
Skąd pochodzi imię Szczepan?
26 grudnia w kościele katolickim wspomina się postać świętego Szczepana, pierwszego męczennika.
Kim był święty Szczepan?
Św. Szczepan według dziejów apostolskich był nawróconym hellenistą. Nie ograniczał się wyłącznie do posługi ubogim, ale także żarliwie głosił Słowo Boże. Zadziwiał znajomością dziejów narodu żydowskiego, począwszy od Abrahama. Wskazywał, że powołaniem narodu wybranego było przygotowanie świata na przyjście Zbawiciela. Głoszone przez św. Szczepana Słowo Boże oburzało Żydów. Kiedy zaczął wymawiać starszyźnie żydowskiej zatwardziałość i upór, został ukamienowany. Święty Szczepan stał się pierwszym męczennikiem, a jego kult rozwinął się natychmiast po jego śmierci.
Święty Szczepan jest patronem woźniców, stangretów, stajennych, koni, murarzy, krawców, kamieniarzy, tkaczy, stolarzy, bednarzy. Jest wzywany w przypadku bólu głowy, kamicy, kolki i opętania, a także w modlitwie o dobrą śmierć.
Imię Szczepan pochodzi od greckiego słowa stéphanos, co znaczy: korona, wieniec.
Szczepan Sadurski i papierosy
Fragment wywiadu ze Szczepanem Sadurskim na temat palenia papierosów
• Z uśmiechem chyba jest bardziej do twarzy niż z papierosem…
– To nie podlega dyskusji. Lepiej się śmiać bez papierosa niż z żarzącym się petem w ustach.
• Nigdy Pan nie palił?
– Gdy byłem mały, jak każdego ciągnęło mnie do tego, by wypróbować jak to jest z papierosem. Kilka razy spróbowałem, głównie po to aby spróbować jak się robi kółka z papierosowego dymu. Nawet mi wyszło, ale to jedyne, co mi się w paleniu spodobało. Pewnie dlatego, że było… zabawne.
• A znajomi?
– Moja bliższa lub dalsza rodzina w 90 procentach nie pali. Nie lubię też przebywać w zadymionym towarzystwie. Nie dość, że dusi mnie dym, to potem śmierdzi odzież, którą z siebie zdejmuję. Aby pozbyć się tego dymu, trzeba potem wszystko uprać.
• Jakie spostrzeżenia wywołuje u Pana zjawisko palenia papierosów?
– Dziwię się, że wielu ludziom sprawia to przyjemność. Dziwię się jaka może być przyjemność z całowania się z dziewczyną, której oddech po prostu cuchnie dymem. Przecież dziewczyna powinna być pachnąca, a nie śmierdząca! Dziewczyny – weźcie sobie to do serca, nie tylko te, które chcą się ze mną całować 😉
• Więc kim w tym wszystkim jest palacz?
– Większość palaczy z którymi o tym rozmawiałem twierdzi, że… nie lubi palić. Ale w młodości to robili i nałóg niestety został. Palacz to niewolnik nałogu, który po latach dostrzega swój błąd. Palenie papierosów bardziej przypomina dowcip abstrakcyjny – jest po prostu bezsensowne. Wyciąga z kieszeni pieniądze, niszczy zdrowie… Ja nie widzę w paleniu papierosów żadnego pozytywu. Widzę same minusy, ale palacze może są innego zdania.
• Może opowie Pan jakiś dobry dowcip o papierosach albo palaczach.
– Józek, dlaczego się rozwiodłeś?
– Moja żona paliła w łóżku.
– To chyba nie jest wystarczający powód.
– Ale ona używała mojego ucha jako popielniczki.
Szczepan Sadurski – juror konkursów
Od 2000 r. był jurorem poniższych konkursów satyrycznych i rozrywkowych (od 2016 r. tekst nie uaktualniany)
Za granicą
• 2009. Istambuł, Turcja – Nasrettin Hodja Cartoon Contest – dwudziesta dziewiąta edycja międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego przez stowarzyszenie rysowników tureckich.
• 2006. Sztokholm, Szwecja – Big and Small, trzecia edycja międzynarodowego konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego przez stowarzyszenie HumorKompaniet, 2006.
• 2013. Tyr, Liban – międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego.
Rozrywka, kabarety
• IV Turniej Kabaretów – Wąchock 2010.
• Noc Kabaretowa Kopytko – Toruń 2010.
• Ogólnopolski Festiwal Sobowtórów – Lublin 2003.
• Turniej Łgarzy (ogólnopolski konkurs o charakterze satyryczno-kabaretowym) – Bogatynia 2001, 2002, 2003.
• Łódka 2007, 2008 – Ogólnopolski Przegląd Kabaretów, Satyryków Piszących i Rysujących, Łódź.
Plakat
• Pułkownik Kukliński – zwycięska misja. Warszawa 2015. Tu więcej
Rysunek satyryczny
• Muzeum – Międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego stowarzyszenia Debiut, Zielona Góra 2010.
• Papkinada – Ogólnopolski Konkurs Artystycznych Wydarzeń Satyrycznych – Ustronie Morskie/Kołobrzeg 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008,
2009…
• Poza krawędzią – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: więziennictwo) – Łódź 2005, 2008, 2010, 2012.
• Narysuj mi tolerancję – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: uchodźcy, tolerancja) – Warszawa 2001.
• Zagrożenie Środowiska Naturalnego Człowieka – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego dla uczniów liceów plastycznych (temat: ekologia) – Jarosław 2004.
• Przeciw narkotykom – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: narkotyki i nałogi) – Mrągowo 2002.
• Koguci Pazur – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: kogut) – Oława 2001, 2002, 2003.
• Zegrzyńska Paskuda – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego zorganizowany w Nieporęcie, 2007.
• Pod pałami (temat konkursu: policja) – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego zorganizowany w Legionowie, 2010.
• Jak to dawniej w legionach bywało – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego zorganizowany w Legionowie, 2009.
• Reklama w krzywym zwierciadle – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: reklama) – Włocławek 2001.
• Dobry Humor na poczcie – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: poczta), Lublin 2001.
• Uzdrowisko – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego – Inowrocław 2005.
• Jaka będę – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: kobieta) – Barciany 2001.
• Dobry Humor Waloński – Ogólnopolski Konkurs Rysunku Satyrycznego (temat: Walończycy) – Szklarska Poręba 2000.
Fraszki, aforyzmy
• Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Stanisława Jerzego Leca (fraszka, aforyzm) – Nowy Targ, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013.
• Prawo na wesoło – Ogólnopolski Konkurs na fraszkę i wiersz satyryczny (temat: prawo) – Warszawa 2001.
Szczepan Sadurski – wydawca
Szczepan Sadurski: – Mówią, że jestem wydawcą. Najbardziej niepoważnym wydawcą w Polsce. Coś w tym musi być…
W 1991 roku założyłem Wydawnictwo Humoru i Satyry Superpress; wkrótce ukazał się pierwszy numer miesięcznika Dobry Humor. Wkrótce Superpress wydawał kilka ogólnopolskich tytułów prasowych o tematyce: humor i satyra:
1) Dobry Humor (1991 – 2012 r.)
2) 103 Najlepsze Dowcipy (1993 – 2009 r.)
3) Super Dowcipy (od 1995 r.)
4) Dowcip Miesiąca (1997 – 2006 r.)
5) Twój Dobry Humor (1997 – 2008 r.)
Ukazało się ponad 750 publikacji, w wielomilionowym nakładzie, którego już nigdy nie policzę.
Superpress wydał też kilkanaście książek (w tym popularną na początku lat 90-ych serię 333 Najlepsze Dowcipy) oraz był producentem (r. 2000) cotygodniowej audycji radiowej Twój Dobry Humor, emitowanej przez ok. 30 rozgłośni radiowych. Z tej ostatniej najlepsze fragmenty ukazały się na dwóch kasetach magnetofonowych.
Mini-przygody Szczepana Sadurskiego z polityką
(nie wszystkie 😉
Rok 1981
• Uczeń liceum plastycznego Sadurski przynosi swoje rysunki polityczne do redakcji biuletynu NSZZ Solidarność regionu Środkowo-Wschodniego (Lublin, ul. Królewska). Na krótko przed stanem wojennym kilka z nich zostaje opublikowanych.
Rok 1982
• Sadurski, kreską niepodobną dla swojego stylu, wykonuje kilka rysunków politycznych dla podziemnej prasy solidarnościowej. Daje je znajomemu, ten kolejnemu znajomemu… Podobno coś się ukazało. Powstaje seria ponad 100 antysocjalistycznych rysunków i komiksów, głównie na temat stanu wojennego, rysowanych “do szuflady”.
Rok 1982
• W środku stanu wojennego 17-letni Sadurski ilustruje Szopkę Noworoczną dla dziennika Kurier Lubelski. W czołówce szopki przemyca postacie najwyższych władz reżimu i podziemnej opozycji solidarnościowej. Symbolika postaci zostaje rozpoznana, gdy Kurier jest już w kioskach. Robi się gorąco w lubelskim urzędzie cenzury, redakcji Kuriera i Komitecie Wojewódzkim PZPR. Znajomi ostrzegają Sadurskiego, że może mieć kłopoty z SB i grozi mu usunięcie z liceum. Jak mówiły potem “osoby dobrze poinformowane”, ktoś pokazuje “szopkowe” rysunki generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu, który na szczęście nie chce wyciągać żadnych konsekwencji (sprawę opisał w swojej książce autor tekstów owej Szopki, późniejszy naczelny Kuriera, a jeszcze później senator Kazimierz Pawełek). Tu więcej.
Rok 1985
• Sadurski jako współpracownik Sztandaru Młodych rozmawia z ówczesnym red. naczelnym Aleksandrem Kwaśniewskim. Gdy ten ostatni po jakimś czasie zostaje ministrem d/s młodzieży i sportu, króciutko rozmawiają przez moment podczas pewnej uroczystości. Tyle na ten temat, A.K. na pewno tego nie pamięta 😉
Rok 1988
• W ogólnopolskim konkursie tygodnika Szpilki na najlepszy rysunek roku, zwycięża rysunek Sadurskiego. Na rysunku dyrektor mówi do sekretarki: – Proszę mnie połączyć z proletariuszami wszystkich krajów. Tu więcej.
Rok 1988
• Dziennikarz tygodnika Razem Piotr Gadzinowski (późniejszy poseł lewicy) po rozmowie z Sadurskim pisze: “Sadurski nadal uchodzi za cudowne dziecko polskiej karykatury”.
Rok 1989
• Jeden z rysunków Sadurskiego (tematyka: sex+religia) zostaje rozesłany przez red. naczelnego Gazety Młodych do znanych osób, z prośbą o komentarz. Fragmenty wypowiedzi niektórych osób: Jerzy Urban (rzecznik prasowy rządu): “Zupełnie nie mam wyczucia co obraża uczucia religijne, a co nie”. Daniel Passent (publicysta tygodnika Polityka): “Załączony rysunek nadaje się tylko do kosza”. Kazimierz Koźniewski (publicysta): “Rysunku pana S. nie wydrukowałbym ani w Gazecie Młodych, ani w jakimkolwiek innym piśmie. Nawet w Playboyu”. Tu więcej.
Rok 1992
• Chociaż w mediach słychać, że po “okrągłym stole” czyli po politycznej zmianie w Polsce znikły dowcipy polityczne i nie wypada śmiać się z “naszych”, solidarnościowych ludzi, Sadurski wydaje dwie książki, a w nich kilkaset najnowszych dowcipów politycznych.
Rok 1992
• Sadurski, jeden ze współautorów książki z karykaturami prezydenta Lecha Wałęsy – tu link, wysyła list do prezydenta i chwali się, że “wziął sprawy w swoje ręce” i publikuje najnowsze dowcipy polityczne. Opisuje Mieczysław Wachowski, szef Gabinetu Prezydenta.
Rok 1999
• Sadurski rozpoczyna wydawanie ogólnopolskiego pisma satyrycznego Kościotrup (100 tys. nakładu). Publikacji reklamy z okładką pierwszego numeru, na której jest karykatura Mariana Krzaklewskiego odmawia Gazeta Wyborcza i kilka innych gazet, bez podania przyczyny. Podobnie jest przy trzecim numerze – tym razem na okładce jest karykatura Andrzeja Leppera. Tu inna okładka z tego okresu.
Rok 1999
• Podczas wycieczki do gmachu sejmu, kiedy to Sadurski przygotowuje materiały do tekstu satyrycznego dla czasopisma satyrycznego Kościotrup, Sadurski sprawdza w sejmowej toalecie jakość papieru toaletowego. Nic szczególnego 😉
Rok 2001
• Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi, Sadurski wpada na pomysł powołania Partii Dobrego Humoru i zaszczepia ten pomysł swoim kolegom satyrykom. Zbierane są podpisy, w celu zarejestrowania partii. Publikacje w mediach są na tyle skuteczne, że niektórzy wierzą w start PDH w wyborach i całkiem na serio zgłaszają chęć zapisania swych nazwisk na listy wyborcze PDH.
Rok 2001
• Po prasowej informacji, że prezydent Aleksander Kwaśniewski w młodości pisał wierszyki satyryczne, red. naczelny Twojego Dobrego Humoru, Sadurski, pisze do kancelarii prezydenta i prosi o możliwość druku jednego z wierszyków. Nie otrzymuje żadnej odpowiedzi. Może wierszyki były kiepskie?
Rok 2002
• Na wieść o tym, że minister infrastruktury Marek Pol zamierza wprowadzić nowy podatek – tzw. winiety, Sadurski prosi internautów, aby napisali co o tym sądzą. Teksty wszystkich e-maili, w niezmienionej formie, Sadurski wysyła do premiera Leszka Millera. Ten je czyta. Podobno.
Rok 2003
• Sadurski wysyła 10 pytań do marszałka sejmu Marka Borowskiego. Po przypomnieniu się za jakiś czas przez Sadurskiego, sekretarka odpisuje, że M.Borowski stwierdził, że pytania są trudne i woli na nie nie odpowiadać. Komplement?
Rok 2005
• Sadurski powołuje do życia serwis Satyryczny.com, w satyryczny sposób przedstawiający wybory prezydenckie i parlamentarne. Postanawia też sprawdzić wiarygodność polityków i ich poczucie humoru. Do 10-ciu wybranych polityków wysyła faxem 3 niekonwencjonalne pytania wierząc, że choć jeden z nich odpowie. Że pokaże się wyborcom jako “fajny gość”, człowiek na którego warto zagłosować. Żaden nie odpowiada. Brak odpowiedzi to też odpowiedź.
Rok 2007
• Sadurski, współpracujący z różnymi redakcjami jako rysownik prasowy i felietonista, wypełnia Oświadczenie lustracyjne. Swym podpisem poświadcza, że nie współpracował ze służbami komunistycznymi.
Rok 2010
• Po apelu arcybiskupa na Jasnej Górze, Sadurski publicznie przeprasza zmarłego w katastrofie lotniczej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że z niego drwił. – tu więcej. O tych oryginalnych przeprosinach piszą media.
Wizyty w programach telewizyjnych (okres 2007-2010)
2010
• Superstacja – rozmowa na żywo
• Superstacja – rozmowa na żywo (o dowcipach)
• Superstacja – komentarz satyryczny (polityka)
• Superstacja – komentarz a propos piłkarskich mistrzostw świata
• Superstacja – dyskusja z innymi satyrykami w Wieczorze Wyborczym (wybory prezydenckie)
• TVP2 – komentarz słowny, prezentacja rysunku
• TVN Warszawa – rysunki humorystyczne na żywo
• Superstacja – logo Semu na wesoło
• Superstacja – komentarze minionego tygodnia
• Superstacja – dyskusja w programie publicystycznym, prezentacja rysunków
2009
• TVN Warszawa – rysowane na żywo komentarze związane z tematem programu
• Superstacja – rozmowa o komiksach, satyrze politycznej, tworzeniu rysunków
• TVN Warszawa – o karykaturach w Warszawie
• TVS – rozmowa o rysowaniu, rysunki na żywo o tematyce muzycznej, prezentacja rysunków
• Superstacja – komentarze w programie satyrycznym
• Superstacja – komentarze satyryczne
• DOMO (Cyfra+) – rysowane na żywo rysunki humorystyczne, cykliczny program
• TV Polonia – karykatury na żywo, rozmowa
• Superstacja – komentarze satyryczne, prezentacja rysunków satyrycznych
• Superstacja – komentarze satyryczne
• TVN – rysowanie przed kamerami “Dzień Dobry TVN”
• Superstacja – komentarze satyryczne, rysowanie na żywo
• TVP2 – rysowanie karykatury na żywo, wypowiedź (Pytanie na śniadanie)
2008
• Superstacja – komentarze satyryczne, prezentacja karykatur
• Superstacja – satyryczne komentarze polityczne, rysowanie na żywo
• Superstacja – komentarze satyryczne, prezentacja rysunków satyrycznych (Gość Dnia)
• Superstacja – komentarze satyryczne (o maskotkach olimpijskich)
• TVN24 – rozmowa o komiksach Garfieldem, prezentacja rysunków satyrycznych
• Superstacja – satyryczne komentarze polityczne
• Superstacja – satyryczne komentarze polityczne, prezentacja rysunku
• Superstacja – satyryczna wypowiedź o polityce
• TVP1 – stworzenie na żywo komentarza rysunkowego, dla wieczornego wydania Wiadomości
• TVN24 – rysowane na żywo karykatury polityków, wypowiedź na temat polityków
• TVP1 – wypowiedź i rysunkowy komentarz dla wieczornego wydania Wiadomości
2007
• Polsat2 – powtórka talk show “Ja tylko pytam” (wydanie setne o satyrykach)
• Netwerk (Holandia) – wypowiedzi dla programu, prezentacja rysunków i karykatur
• Superstacja – komentarze satyryczne
• TV Polonia – rysowanie na żywo komentarze humorystyczne, powtórka cyklicznego programu “Dookoła siebie”
> Kontakt