Szklarska Poręba i okolice – 25 ciekawostek
Z czego słynie Szklarska Poręba ciekawostki o Szklarskiej Porębie, atrakcje turystyczne. Okolice Szklarskiej Poręby – co zobaczyć
Szklarska Poręba – informacje
1) Szklarska Poręba, to ok. 7-tysieczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.
2) Miejscowość istnieje od 1366 r., a prawa miejskie uzyskała w 1959 roku.
3) Różnice w wysokości położenia są spore – od 440 do 886 m n.p.m. To oznacza, że przebywając w Szklarskiej Porębie należy liczyć się ze spacerowaniem raz z góry, zaraz pod górę. Dla niektórych może to być męczące.
4) Szklarska Poręba znajduje się w kotlinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. Nad miastem góruje szczyt Szrenicy (1362 m n.p.m.) i innych gór.
5) Gmina Szklarska Poręba sąsiaduje z Czechami oraz z gminami: Mirsk, Piechowice i Stara Kamienica.
6) Najwyżej położoną dzielnicą Szklarskiej Poręby (850-886 m n.p.m.) są Jakuszyce. Stąd zaledwie 800 metrów do granicy z Czechami.
7) Do Szklarskiej Poręby na zgrupowania przyjeżdżają polscy sportowcy. Warunki klimatyczne są tu podobne do alpejskich miejscowości położonych wyżej niż Szklarska Poręba.
8) W Szklarskiej Porębie od 1891 r. istnieje klimatyczna stacja meteorologiczna mierząca ciśnienie atmosferyczne, temperatury, wilgotność powietrza, itp. Dlatego wiemy, że najcieplejszymi miesiącami są tu lipiec i sierpień, a najzimniejszymi styczeń i luty.
9) W Szklarskiej Porębie są aż trzy stacje kolejowe: Szklarska Poręba Górna (tu wysiadasz, jeśli chcesz trafić do centrum miasta), Szklarska Poręba Średnia i Szklarska Poręba Dolna.
10) Ze Szklarskiej Poręby można pojechać na jednodniowe wycieczki do Czech (np. do Pragi) i do Wiednia, stolicy Austrii.
Szklarska Poręba ciekawostki z historii
11) W Szklarskiej Porębie w połowie XIV wieku działała huta szkła. Wiązało się to z wyrębem lasów. Fakt ten przyczynił się do powstania nazwy: Szklarska Poręba.
12) W skład Szklarskiej Poręby wchodzi Marysin. Nazwa pochodzi od Marii Pluchowskiej (Pluch), czeskiej protestantki, która jako pierwsza osiedliła się tu w 1578 roku.
13) Od połowy XIX wieku Szklarska Poręba stała się miejscowością odwiedzaną przez turystów, a wkrótce też miejscowością uzdrowiskową.
14) Neoromański, rzymskokatolicki Kościół Bożego Ciała zbudowano w Szklarskiej Porębie w latach 1884-1886. Jest tu także kilka innych świątyń.
15) W latach 1925-1926 za zboczu góry Przedział w Szklarskiej Porębie zbudowano tor bobslejowy, długości 2100 metrów. W 1932 r. przeprowadzono tu mistrzostwa świata w bobslejowych dwójkach.
Atrakcje Szklarskiej Poręby
16) W Szklarskiej Porębie mieści się prywatne Muzeum Mineralogiczne, ze zbiorami geologicznymi. Jest tu m.in. największy w Polsce samorodek złota.
17) W Szklarskiej Porębie i okolicach jest szereg pieszych szlaków turystycznych.
18) Szklarska Poręba, to ośrodek sportów zimowych. Są miejsca zjazdowe dla narciarzy, kolej krzesełkowa Karkonosz Express i kilka wyciągów narciarskich.
19) Jest też całoroczna kolej krzesełkowa na Szrenicę (długości 2758 m), przebiegająca przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego.
20) Blisko Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie stoi rzeźba “Ducha Gór”.
21) Inne atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby: Stara Chata Walońska, Muzeum klocków Lego, Muzeum Ziemi Juna – Strażnica Walońska, Wlastimilówka (dom artysty Wlastimila Hofmana, 1881-1970), Dom Gerharta i Carla Hauptmannów (Oddział Muzeum Karkonoskiego), Kamienny Krąg.
Okolice Szklarskiej Poręby – atrakcje
22) Wodospad Kamieńczyk, to najwyższy (846 m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Ma 3 kaskady, pod środkową jest wykuta “Złota Jama”. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w pobliżu Szklarskiej Poręby (2 godziny pieszym, forsownym szlakiem). Wstęp do Wąwozu Kamieńczyka (gdzie jest wodospad) jest płatny, do tego opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.
23) W Piechowicach koło Szklarskiej Poręby działa Huta Szkła Kryształowego Julia. Jest dostępna dla zwiedzających.
24) W Chojniku (12 km od Szklarskiej Poręby) znajdują się ruiny zamku z XIII wieku. Stoi na górze, wysokości 627 m n.p.m. Z zamkowej wieży jest ładny widok na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie. Jest tu schronisko (miejsca noclegowe, bufet). Można tu przybyć od lutego do listopada.
25) Niedaleko Szkolarskiej Poręby znajduje się zbiornik retencyjny “Czeska Struga“. Zbudowano go w latach 1997-1998 i ma pojemność 22 tys. m sześciennych.
Szklarska Poręba ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Walończycy w Szklarskiej Porębie
> Karpacz
> Polanica-Zdrój