Szklarska Poręba i okolice – 25 ciekawostek

Szklarska Poręba ciekawostki atrakcje Karkonosze

Szklarska Poręba ciekawostki o Szklarskiej Porębie, atrakcje turystyczne, okolice Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba – informacje

1) Szklarska Poręba, to ok. 7-tysieczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim.

2) Miejscowość istnieje od 1366 r., a prawa miejskie uzyskała w 1959 roku.

3) Różnice w wysokości położenia są spore – od 440 do 886 m n.p.m. To oznacza, że przebywając w Szklarskiej Porębie należy liczyć się ze spacerowaniem raz z góry, zaraz pod górę. Dla niektórych może to być męczące.

4) Szklarska Poręba znajduje się w kotlinie rzeki Kamiennej i jej dopływów. Nad miastem góruje szczyt Szrenicy (1362 m n.p.m.) i innych gór.

5) Gmina Szklarska Poręba sąsiaduje z Czechami oraz z gminami: Mirsk, Piechowice i Stara Kamienica.

6) Najwyżej położoną dzielnicą Szklarskiej Poręby (850-886 m n.p.m.) są Jakuszyce. Stąd zaledwie 800 metrów do granicy z Czechami.

zima Szklarska Poręba ciekawostki atrakcje góry Karkonosze
Szklarska Poręba. Góry Karkonosze zimą

7) Do Szklarskiej Poręby na zgrupowania przyjeżdżają polscy sportowcy. Warunki klimatyczne są tu podobne do alpejskich miejscowości położonych wyżej niż Szklarska Poręba.

8) W Szklarskiej Porębie od 1891 r. istnieje klimatyczna stacja meteorologiczna mierząca ciśnienie atmosferyczne, temperatury, wilgotność powietrza, itp. Dlatego wiemy, że najcieplejszymi miesiącami są tu lipiec i sierpień, a najzimniejszymi styczeń i luty.

9) W Szklarskiej Porębie są aż trzy stacje kolejowe: Szklarska Poręba Górna (tu wysiadasz, jeśli chcesz trafić do centrum miasta), Szklarska Poręba Średnia i Szklarska Poręba Dolna.

10) Ze Szklarskiej Poręby można pojechać na jednodniowe wycieczki do Czech (np. do Pragi) i do Wiednia, stolicy Austrii.

poczta Szklarska Poręba ciekawostki atrakcje Karkonosze
Szklarska Poręba, budynek poczty w centrum

Szklarska Poręba ciekawostki z historii

11) W Szklarskiej Porębie w połowie XIV wieku działała huta szkła. Wiązało się to z wyrębem lasów. Fakt ten przyczynił się do powstania nazwy: Szklarska Poręba.

12) W skład Szklarskiej Poręby wchodzi Marysin. Nazwa pochodzi od Marii Pluchowskiej (Pluch), czeskiej protestantki, która jako pierwsza osiedliła się tu w 1578 roku.

13) Od połowy XIX wieku Szklarska Poręba stała się miejscowością odwiedzaną przez turystów, a wkrótce też miejscowością uzdrowiskową.

14) Neoromański, rzymskokatolicki Kościół Bożego Ciała zbudowano w Szklarskiej Porębie w latach 1884-1886. Jest tu także kilka innych świątyń.

15) W latach 1925-1926 za zboczu góry Przedział w Szklarskiej Porębie zbudowano tor bobslejowy, długości 2100 metrów. W 1932 r. przeprowadzono tu mistrzostwa świata w bobslejowych dwójkach.

miasto uzdrowisko Szklarska Poręba ciekawostki atrakcje Karkonosze
Rzeka Kamienna. Szklarska Poręba ciekawostki

Atrakcje Szklarskiej Poręby

16) W Szklarskiej Porębie mieści się prywatne Muzeum Mineralogiczne, ze zbiorami geologicznymi. Jest tu m.in. największy w Polsce samorodek złota.

17) W Szklarskiej Porębie i okolicach jest szereg pieszych szlaków turystycznych.

18) Szklarska Poręba, to ośrodek sportów zimowych. Są miejsca zjazdowe dla narciarzy, kolej krzesełkowa Karkonosz Express i kilka wyciągów narciarskich.

19) Jest też całoroczna kolej krzesełkowa na Szrenicę (długości 2758 m), przebiegająca przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego.

20) Blisko Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie stoi rzeźba „Ducha Gór”.

21) Inne atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby: Stara Chata Walońska, Muzeum klocków Lego, Muzeum Ziemi Juna – Strażnica Walońska, Wlastimilówka (dom artysty Wlastimila Hofmana, 1881-1970), Dom Gerharta i Carla Hauptmannów (Oddział Muzeum Karkonoskiego), Kamienny Krąg.

wodospad Kamieńczyk Szklarska Poręba ciekawostki atrakcje Karkonosze
Co zobaczyć w Karkonoszach? Wodospad Kamieńczyk koło Szklarskiej Poręby

Okolice Szklarskiej Poręby – atrakcje

22) Wodospad Kamieńczyk, to najwyższy (846 m n.p.m) wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Ma 3 kaskady, pod środkową jest wykuta „Złota Jama”. Wodospad znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w pobliżu Szklarskiej Poręby (2 godziny pieszym, forsownym szlakiem). Wstęp do Wąwozu Kamieńczyka (gdzie jest wodospad) jest płatny, do tego opłata za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

23) W Piechowicach koło Szklarskiej Poręby działa Huta Szkła Kryształowego Julia. Jest dostępna dla zwiedzających.

24) W Chojniku (12 km od Szklarskiej Poręby) znajdują się ruiny zamku z XIII wieku. Stoi na górze, wysokości 627 m n.p.m. Z zamkowej wieży jest ładny widok na Karkonosze, Izery i Rudawy Janowickie. Jest tu schronisko (miejsca noclegowe, bufet). Można tu przybyć od lutego do listopada.

25) Niedaleko Szkolarskiej Poręby znajduje się zbiornik retencyjny „Czeska Struga„. Zbudowano go w latach 1997-1998 i ma pojemność 22 tys. m sześciennych.

Szklarska Poręba ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Walończycy w Szklarskiej Porębie
> Karpacz
> Polanica-Zdrój