Satyryczne konkursy i imprezy: Wąchock, Toruń
Wąchock, Włodzimierzów, Jarosław, Toruń – informacje satyryczne
Wąchock – konkurs rozstrzygnięty
Konkursowe jury oceniło prace najnowszej edycji ogólnopolskiego konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego w Wąchocku
W tym roku do konkursu nadesłano 54 prace, a w składzie jury które obradowało 13. maja 2014 r., byli: Marcin Bondarowicz (przewodniczący), Małgorzata Polakowska, Marian Susfał, Marek Samsonowski, Tomasz Szczykutowicz i Elżbieta Wróbel (sekretarz).
Jury postanowiła nie przyznawać nagrody pierwszej.
Przyznano trzy równorzędne miejsca drugie (nagrody w wysokości 700,00 zł), które otrzymają: Tadeusz Krotos, Jacek Majcherkiewicz, Mirosław Hajnos.
Miejsce III – Henryk Cebula (500,00 zł).
Nagroda specjalna: Zbigniew Piszczako (200,00 zł), ufundowana przez Przewodniczącego Komisji Promocji – radnego Tomasza Szczykutowicza.
• Wyróżnienia w kwocie 100 zł otrzymają: Jacek Frąckiewicz, Waldemar Rukść, Marek Dąbrowski, Jan Surma, Michał Graczyk, Zbigniew Piszczako, Robert Mirowski, Krzysztof Suski.
2014-05-14
II Plener karykaturzystów we Włodzimierzowie
Tak jak przed rokiem, na ziemi piotrkowskiej (woj. łódzkie) gościli karykaturzyści, nie tylko z Polski
Janusz Mrozowski, Sergiusz Kaszkowski, Zenon Żyburtowicz, Jacek Lanckoroński, Tomasz Rzeszutek, Michał Graczyk, Paweł Kuczyński, Sławomir Łuczyński, Jakub Wiejacki, Bartłomiej Belniak, Wiesław Lipecki, Szczepan Sadurski oraz Jiri Novak i Lubomir Lichy (Czechy) – to lista artystów, którzy w dniach 27 marca – 4 maja 2014 r. tworzyli na ziemi piotrkowskiej. Okazją był drugi Międzynarodowy Plener Artystów Karykaturzystów Piotrków Trybunalski – Włodzimierzów – Sulejów.
Oficjalnie plener rozpoczął się wystrzałami z armaty na Rynku Piotrkowa Trybunalskiego, w poniedziałkowe południe, z udziałem przedstawicieli władz. Potem było rysowanie karykatur, wywiady dla lokalnych mediów i recital Lubomira Lichego (gitara, śpiew) wraz z dwoma muzykami, a przy rynku można było obejrzeć wystawę satyry, będącą plonem ubiegłorocznego pleneru.
Podczas pobytu artyści byli też w Wolborzu (m.in. wizyta w hucie szkła Finezja, w barokowym pałacu Biskupów Kujawskich wybudowanym w II połowie XVIII wieku (obecnie jest tu Zespół Szkół Rolniczych) oraz w Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym. Był spływ kajakowy (niestety nie dopisała tego dnia pogoda), było pieczenie kiełbasek przy ognisku, a nawet satyryczny pochód 1-majowy satyryków w błazeńskich czapkach.
Ale plener, to nie tylko poznawanie ziemi piotrkowskiej, a przy okazji szukanie weny do rysunków. Co drugi dzień artyści spędzali na działaniach artystycznych (tworzenie karykatur oraz rysunków satyrycznych nawiązujących do miejsc, które poznali podczas pobytu). Miało to miejsce w bardzo gościnnym “Zielonym Gościńcu” we Włodzimierzowie, którego właściciel udzielił karykaturzystom tygodniowej gościny (wyżywienie i noclegi).
Plener zakończył się uroczystą kolacją w sobotę i prezentacją prac, które podczas niego powstały. Planowane jest wykorzystanie rysunków z obu plenerów do specjalnej publikacji. (Warto przy okazji przypomnieć, że na obecny rok 2014 wydano kalendarz, w którym znalazło się 12 prac z pleneru w 2013 roku). W przyszłym roku organizatorzy obu dotychczasowych plenerów, planują zorganizowanie trzeciego.
2014-05-10
Nagroda za ślimaka
Konrad Wieczorkowski wysłał rysunek na konkurs do Hiszpanii i wygrał
Czek na 1006 euro oraz 2-osobowe zaproszenie do Lleida (Hiszpania), to nagroda konkursu rysunku satyrycznego, organizowanego w Hiszpanii. Ten konkurs, to siódma edycja Concurso Internacional de Humor Grafico CARACOLERO 2014, którego tematem jest ŚLIMAK (snail), a zwycięski rysunek Konrada Wieczorkowskiego (Polak, mieszkający obecnie w Anglii) wyłoniono w głosowaniu internautów.
Wkrótce 50 najlepszych rysunków nadesłanych na konkurs, zostanie pokazanych na wystawie, która zostanie otwarta 23 maja.
2014-05-07
Spacer z Henrykiem Tomaszewskim
W 100-lecie urodzin w Warszawie otwarto plenerową wystawę plakatów Henryka Tomaszewskiego
1 kwietnia 2014 r. o godz. 19.00, przy wejściu do Łazienek, przy pomniku Chopina (Aleje Ujazdowskie), odbył się wernisaż plenerowej wystawy “Spacer z Henrykiem Tomaszewskim”. Okazją wystawy jest 100-lecie urodzin tego znanego polskiego plakacisty (1914-2005).
Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, przy wsparciu finansowym ZAiKS oraz Łazienek, prezentowana będzie do 25 kwietnia.
2014-04-03. Wąchock
Pirania to już przeszłość
Po 15. latach kończy działalność Galeria Satyry Pirania w Jarosławiu (woj. podkarpackie)
Wszystko co dobre, niestety kiedyś się kończy. Prowadzona przez Henryka Cebulę galeria Satyry Pirania właśnie zakończyła 15-letnią działalność. Galeria, a właściwie jej artystyczny guru, artysta i satyryk Henryk Cebula, przygotował w tym czasie ponad 130 wystaw i imprez kulturalno-satyrycznych. Początkowo w kawiarni przy ulicy Kasztelańskiej w Jarosławiu, potem “na uchodźstwie” czyli w Rzeszowie i w Sieniawie, następnie w Klubie Muzycznym Da Salvatore w Jarosławiu, a ostatnio w Pubie-Piwnicy Pirania w Jarosławiu.
W Piranii prezentowali swe wystawy najlepsi karykaturzyści i rysownicy satyryczni polscy, a także artyści z innych krajów. Było ich tylu, że nie sposób wymienić choćby tych najlepszych. Były to wystawy indywidualne i zbiorowe. Wernisażom zwykle towarzyszyły występy artystyczne, kabaretowe i teatralne. Cała ta artystyczna otoczka powodowała, że Pirania była wyjątkowym miejscem na mapie polskiej satyry oraz mapie wydarzeń kulturalnych Jarosławia i województwa podkarpackiego.
2014-03-15. Wąchock
Tuba Satyrica 2014 – wyniki
Pełna lista osób nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie na rysunek satyryczno-humorystyczny.
6 marca 2014 r. w Toruniu obradowało jury konkursu, w składzie: Julian Bohdanowicz – rysownik, przewodniczący jury, Maria Czubaszek – dziennikarka, satyryczka, Krzysztof Grzondziel – rysownik i Kazimierz Napiórkowski – rysownik, SPAK, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu. Po obejrzeniu 137. prac 51. autorów jury postanowiło przyznać następujące nagród:
Grand Prix Tuba Satyrica 2014 – ufundowane przez Apator S.A.: Izabela Kowalska–Wieczorek za zestaw prac.
Nagroda im. Zbigniewa Lengrena „Za łagodne traktowanie rzeczywistości” (1000 zł) ufundowana przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Torunia: Przemysława Bukowski za pracę „Wymagana aktualizacja systemu dla użytkowników z Polski”
Nagroda organizatora – Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu (1500 zł): Leszek Ołdak za pracę „Zachowaj umiar”
Nagroda BZ WBK (1000 zł): Grzegorz Szumowski za pracę „We wszystkim miej miarę”
Nagroda EDF Toruń (1000 zł): Dominika Koszowska za pracę „Celebryta”
Nagroda Toyota Bednarscy „Za elektryzujące poczucie humoru” (1000 zł): Robert Mirowski za pracę „Do pełna”
Nagroda drukarni Graffiti bc (1000 zł): Marcin Treichel za pracę „We wszystkim miej miarę”
Nagroda Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (1000 zł): Szymon Szymankiewicz za pracę „Miara”
Nagroda Specjalna „Weekend z Toyotą” ufundowana przez Toyota Bednarscy czyli bezpłatne użyczenie samochodu marki Toyota Auris HSD na weekend: Janusz Mrozowski za pracę „Miara wyobraźni”.
Nagrodzone prace przechodzą na własność fundatora. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 130 prac. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego otwarcia wystawy pokonkursowej 6 kwietnia 2014 r. w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu.
2014-03-12
Wąchock i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com