firma WARS ciekawostki wagony restauracyjne

Restauracje w pociągach. WARS ciekawostki i fakty

Czas czytania:1 minut/y, 41 sekund/y

Wagony restauracyjne i posiłki w polskich pociągach. Wszystko, co należy wiedzieć o firmie WARS ciekawostki i fakty, w skrócie. Historia i dzień dzisiejszy

Firma WARS fakty

1) WARS, to skrót od: Przedsiębiorstwo Wagonów Specjalnych i Restauracyjnych. Firmę założono w 1948 roku i początkowo była w strukturach Biura Podróży Orbis.

2) Firma głównie świadczy usługi w wagonach restauracyjnych i innych, we współpracy z PKP Intercity. W specjalnych wagonach znajdujących się w składach pociągów, podczas podroży, jest możliwość odpłatnego skorzystania przez pasażerów z posiłków. Można zamówić ciepłe dania, przekąski zimne, wyroby cukiernicze oraz napoje.

3) W Warszawie obecnie jest kilka stacjonarnych restauracji WARS. Restauracja Dworcowe działają na kilkudziesięciu dworcach kolejowych w Polsce oraz na lotnisku Okęcie.

Wagony restauracyjne ciekawostki i fakty

4) Pierwsze wagony restauracyjne wprowadzono do pociągów w 1879 roku.

5) W wagonie restauracyjnym zwykle znajduje się ok. 40 siedzących miejsc konsumenckich, do tego kuchnia i zaplecze socjalne dla pracowników.

6) W Muzeum Kolejnictwa w Warszawie (ul. Towarowa 3) częścią ekspozycji jest ekspozycja poświęcona firmie WARS.

WARS ciekawostki

7) Codziennie po Polsce jeździ 213 pociągów z wagonami gastronomicznymi (w pociągach EIP, EIC i wybranych pociągach InterCity). Do tego w niektórych pociągach są mobilne wózki z minibarem.

8) W latach 90. XX wieku WARS stał się spółką akcyjną, a 100% akcji objął Skarb Państwa. Obecnie Skarb Państwa ma pakiet mniejszościowy, a PKP Intercity ma 50,02% udziałów firmy.

9) Firma WARS ma oddziały w Warszawie, Krakowie, Gdyni i Szczecinie.

10) Ostatnio WARS zaczyna wchodzić na rynek cateringowy. Chodzi o posiłki na imprezach firmowych i prywatnych, np. weselach.

Przy okazji… Kim Był Henryk Wars?

11) Henryk Wars (Henryk Warszawski, 1902-1977), to kompozytor, pianista i dyrygent oraz prekursor jazzu w Polsce. Był najbardziej płodny twórczo w Polsce międzywojennej. Skomponował szlagiery, znane w Polsce do dziś, m.in. Już nie zapomnisz mnie, Miłość ci wszystko wybaczy, Umówiłem się z nią na dziesiątą, Panie Janie, Ach jak przyjemnie, Ach śpij kochanie, Już taki jestem zimny drań.

WARS ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kosmetyki samochodowe
> Ciekawostki o parkingach
> Części w samochodzie osobowym

Pałacyk Sokół Skawina ciekawostki zabytki atrakcje Poprzedni post Skawina w woj. małopolskim – co warto wiedzieć
samochód volvo S60 szwedzka limuzyna ciekawostki Następny post Szwedzka limuzyna klasy premium