rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Warsztaty artystyczne w Kołobrzegu, Humorfest, Tourcoing

Czas czytania:7 minut/y, 15 sekund/y

Warsztaty artystyczne w Kołobrzegu i inne informacje

Humor łączy narody

6 października w Kołobrzegu rozpoczną się tygodniowe Warsztaty Artystyczne “Humor łączy narody”, z udziałem rysowników satyrycznych. Cykl spotkań zakończy się wystawą poplenerową

Rok 2008 został ogłoszony przez Komisję Europejską Rokiem Dialogu Międzykulturowego. We wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej podejmowane są działania przybliżające ideę dialogu międzykulturowego oraz sprzyjające integracji i współdziałaniu środowisk wielokulturowych. Także Kołobrzeg, z inicjatywy Kołobrzeskiego Stowarzyszenia Inteligencji Twórczej (KSiT), został włączony w obchody Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego.

– Śmiech we wszystkich językach świata brzmi tak samo, dlatego śmiech uczyniliśmy głównym bohaterem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych “Humor łączy narody” – wyjaśnia Artur Baranowski, pomysłodawca pleneru. – Tym samym język uśmiechu i radości stał się spoiwem ludzi różnych kultur i narodów europejskich. Aby ta idea nie zginęła wraz z upływem roku 2008, wydamy kalendarz na 2009 rok z satyrycznymi rysunkami autorów z różnych krajów na temat poszanowania wielokulturowości.

Warsztaty artystyczne – jak będzie

Warsztaty Artystyczne ruszają w poniedziałek (6 października 2008) i potrwają siedem dni. W programie, oprócz zajęć plenerowych karykaturzystów, przewidziano pokazy komedii z Polski, Czech i Francji, spotkania z historią krajów basenu Morza Bałtyckiego, wizytę w Muzeum Oręża Polskiego i Galerii Sztuki Współczesnej oraz rejs wędkarski poza polskie wody terytorialne pod hasłem. “Niesiemy śmiech poza granice” na pokładzie jednostki “Kamel” . Zaplanowano ponadto: dyskusje i debaty rysowników z młodzieżą o edukacji społeczeństwa na temat kultury i tradycji narodów tworzących wspólną społeczność oraz ukazanie lokalnych kontekstów wielokulturowości.

Elementem kończącym imprezę będzie sobotni (11 października) wernisaż rysunków poplenerowych w Regionalnym Centrum Kultury. Wśród uczestników pleneru są: Polacy, Niemcy i Bułgar. Swoją obecność zapowiedzieli: Henryk Sawka, Andrzej Graniak, Jarosław Hnidziejko, Tomasz Wołoszyn i Ilian Savkov.

Warsztaty artystyczne “Humor łączy narody” to jedyna inicjatywa z zachodniopomorskiego mająca patronat ERDM. Przy organizacji KSIT współpracował ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury. Imprezę dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i kołobrzeskiego Urzędu Miasta. Organizatorzy współpracowali, między innymi z: Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i browarem “Bosman” i kołobrzeskim starostwem powiatowym.
Tekst: AB
2008-10-03

Humor łączy narody – warsztaty zakończone

Otwarciem wystawy prac poplenerowych zakończyły się w Kołobrzegu Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne “Humor łączy narody”. Wzięli w niej udział karykaturzyści w Polski, Niemiec i Bułgarii

Warsztaty zorganizowało Kołobrzeskie Stowarzyszenie Inteligencji Twórczej w porozumieniu z Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury. W programie imprezy zawarto pokazy komedii z Polski, Francji i Czech, połączone z dyskusją o lokalnych kontekstach wielokulturowości. Rysownicy odwiedzili Muzeum Oręża Polskiego i Galerię Sztuki Współczesnej oraz wzięli udział w pokazie tradycji historycznych krajów nadbałtyckich.

Działania służyły edukacji społeczeństwa na temat kultury i tradycji narodów tworzących wspólną społeczność. Uczestnicy wzięli także udział w rejsie wędkarskim pod hasłem “Niesiemy śmiech poza granice” na pokładzie jednostki Kamel. Pierwsze Nieformalne Międzynarodowe Zawody Karykaturzystów w Połowach Morskich wygrał Marek Gliwa. Pokonał nie tylko 6 dorszy, ale także wiatr o sile 3-4 st. w skali Beauforta. Wielu uczestników zawodów zajmowało się wyłącznie “nęceniem” ryb. Dlatego tym bardziej – gratulujemy!

Dialog międzykulturowy

Aby idea dialogu między kulturami różnych europejskich narodów nie zginęła wraz z upłynięciem bieżącego roku, wydano kalendarz na 2009 rok z satyrycznymi rysunkami autorów z różnych krajów, na temat poszanowania wielokulturowości. – Chcemy kontynuować imprezę w przyszłym roku, bo pierwsza edycja pokazała, że o poszanowaniu kultury różnych krajów można mówić posługując się satyra i karykaturą – mówi Artur Baranowski, pomysłodawca warsztatów. – Także odbiorcy i publiczność pozytywnie reagowała na zachętę do debat i dyskusji. Uczestnicy wyjeżdżali z nadzieją na kolejne spotkania uznając, że satyra to doskonała metoda na przełamywanie stereotypów narodowych i płaszczyzna do znajdywania wzajemnego porozumienia.

Wystawa po okresie prezentacji w Kołobrzegu zostanie pokazana w pałacyku w Siemczynie koło Czaplinka.

Imprezę dofinansowano ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i kołobrzeskiego Urzędu Miasta. Organizatorzy współpracowali m.in. z: Miejskim Ośrodkiem Kultury, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji i szczecińskim “Bosmanem”. Warsztaty “Humor łączy narody” to jedyna inicjatywa z zachodniopomorskiego mająca patronat ERDM.

News: Sadurski.com, współpraca: AB
2008-10-16

Zmarł twórca wuja Sama

Zmarł rosyjski rysownik, twórca postaci wuja Sama, będącego uosobieniem kapitalistycznej Ameryki

W wieku 108 lat zmarł w Rosji Boris Jefimow. Był jednym z rosyjskich rysowników, którzy w okresie tzw. zimnej wojny publikowali w rosyjskiej prasie propagandowe rysunki satyryczne, mające pokazać wyższość komunizmu nad “złą” kapitalistyczną Ameryką.
To on, jako pierwszy stworzył wysokiego brodacza w meloniku, który był symbolem USA. Postać ta szybko weszła do kanonu symboli światowego rysunku satyrycznego. Później tę postać rysowało wielu autorów, nie tylko rosyjskich.

Jefimow za swą twórczość i oddanie socjalizmowi był wielokrotnie nagradzany przez Związek Radziecki państwowymi nagrodami.

Ciekawostka: przyjaźnił się z Lwem Trockim – jednym z twórców i przywódców radzieckiej Rosji, którego w 1927 roku usunięto z partii, w 1932 pozbawionym obywatelstwa, a potem zamordowanym w Meksyku z rozkazu Stalina.

Wcześniej, w czasie II wojny światowej karykatury polityczne Jefimowa, przedstawiające Hitlera, niemal codziennie publikowała rosyjska prasa.
2008-10-01

Jaki jest Gatto

Gazeta Lubuska przeprowadziła wywiad z Alessandro Gatto – włoskim rysownikiem, zwycięzcą zielonogórskiego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny “Nafta”

Alessandro Gatto – lat 51, mieszka w Castelfranco Veneto koło Wenecji. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Zajmuje się rysunkiem, maluje na płótnie i ścianach. Pochodzi z artystycznej rodziny: jego ojciec (dziś 82 lata) również był malarzem, jego młodsza córka studiuje na ASP. Jego wielką pasją, poza żoną Marisą, jest rower i muzyka. Laureat wielu międzynarodowych konkursów, m.in. w Iranie, Włoszech, na Ukrainie.

Odebranie przez niego nagrody Grand Prix X Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny, zorganizowanego przez Stowarzyszenie “Debiut” w Zielonej Górze było okazją do przeprowadzenia z nim wywiadu, opublikowanego przez “Gazetę Lubuską”. Portal satyryczny Sadurski.com cytuje fragmenty – wypowiedzi A.Gatto.

Uważam siebie za osobą bardzo szczęśliwą, choćby dlatego, że mogę swobodnie wypowiadać się w swoim zawodzie, jaki uprawiam. A obracam się w świecie sztuki, robię w życiu to, co kocham najbardziej i jeszcze mogę z tego wyżyć. A to jest ważniejsze niż wszystkie nagrody razem wzięte.

Gatto – kolejne wypowiedzi

Ogólnie ujmując nie podobają mi się rzeczy proste. Książki, muzyka, sztuka – to mnie interesuje, a największą moją uwagę zwracają rzeczy pokomplikowane. Wynika to pewnie z mojego pokomplikowanego życia, o którym teraz nie będę opowiadał, bo zabrakłoby nam czasu.

Śmieję się dużo i ze wszystkiego, ale po takim śmiechu zawsze przychodzi chwila refleksji, jakaś melancholijna myśl. To ma związek z całym moim życiem, związkami rodzinnymi…

Dzięki symbolom mogę w rysunku czy malarstwie połączyć rzeczy, których nie da się połączyć w rzeczywistości.

Mam swoje życie. To mały ogródek, w którym żyję za niezbyt wysokim ogrodzeniem. I do tego ogródka wpuszczam tylko tych, których chcę wpuścić. I wypuszczam kogo chcę. Interesuje mnie na przykład polityka, ale gdy patrzę na to, co wyrabiają na świecie politycy, to jestem bardzo zniesmaczony i brzydzę się tym wszystkim, co dzieje się dookoła. Dlatego od 20 lat nie chodzę głosować.
2008-10-12

Tourcoing 2008

11 października rozpocznie się kolejna, siódma edycja festiwalu prasowego rysunku humorystycznego i komiksu we francuskim mieście Tourcoing

11 października 2008 w Tourcoing na północy Francji, rozpocznie się kolejny festiwal rysunku prasowego i komiksu, organizowany przez stowarzyszenie 49+, skupiające miłośników komiksu i wesołych rysunków. Do Domu Kultury – budynku, w którym kiedyś znajdowało się hospicjum, zjadą rysownicy z Francji, a także z Anglii i Irlandii.

Będzie to kolejne święto miłośników wesołych rysunków i komiksów oraz samych rysowników. Przybędą m.in. Tayo Fatunla, Franck Boyle, Allan Cavanagh, Arawak, Bannet, Dang, Delestret, Deluq, Echevin, Elise, Goubelle, Haddad, Jepida, Justin Robert, Karinka, Michel Maison, Morfey, Ozanam, Seb, TYM!, Vincke i Ydel.

Przed rokiem specjalnym gościem festiwalu w Tourcoing był karykaturzysta z Polski, Szczepan Sadurski.
2008-10-08

Mirosław Kuźma na Wolinie

W Ośrodku Kultury Gminy Wolin zostanie otwarta wystawa prac satyrycznych Mirosława Kuźmy

Galeria Piwnica w Wolinie przy ul. Zamkowej 23 organizuje wystawę rysunku satyrycznego Mirosława Kuźmy. Otwarcie wystawy odbędzie się 10 października 2008 (piątek) o godz. 18.00. Organizatorzy, autor i portal satyryczny Sadurski.com zapraszają zainteresowanych.

Mirosław Kuźma (ur. 1965 roku) – absolwent liceum plastycznego w podjeleniogórskich Cieplicach. Studiował rzeźbę i grafikę we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecna nazwa uczelni: Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu). Ilustrator, plakacista, karykaturzysta, rzeźbiarz, autor scenografii. Na swoim koncie ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. Publikował w prasie. Laureat konkursów satyrycznych, m.in. legnickiego Satyrykonu.
2008-10-07

Wyniki Humorest 2008

W Czechach ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu rysunek satyrycznego Humorest 2008. Zwyciężył Mirosław Bartak. Podajemy pełną listę nagrodzonych

Nagrodzeni:
1 nagroda: Miroslav Bartak – Czechy.
2 nagroda: Valentin Georgiev – Bułgaria.
3 nagroda: Lubomír Lichy – Czechy.
Nagrody jury:
Gustav Gusttavo Oliveira – Brazylia.
Ivan Popovic – Słowacja.
Nagroda Igora Sevcika za najlepszą grafikę rysunkową: Angel Boligan – Meksyk.

Jury konkursu Humorest 2008 (temat: Dwa) obradowało w składzie:
1) Silvan Wegmann, rysownik – Szwajcaria
2) Sławomir Łuczyński, rysownik – Polska
3) Ivan Hanousek – wiceprzewodniczący Czeskiej Unii Karykaturzystów – Czechy
4) Michal Jansky, artysta grafik – Czechy
5) Vladimir Gottvald, artysta grafik – Czechy
6) Jitka Prausová z Muzeum Hradec Kralove – Czechy
7) Bretislav Kovarik, przewodniczący Czeskiej Unii Karykaturzystów – Czechy
2008-09-20

Warsztaty artystyczne i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post PRL na wesoło, Andrzej Krauze nie na żarty
rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Następny post Papkinada, Satyrblues, Tele Tydzień