Jak powstała whisky? Ciekawostki z historii

szklanka historia whisky ciekawostki whiskey

Whisky ciekawostki i niezwykłe fakty i historii destylacji tego alkoholu

Whiskey czy whisky?

1) Dlaczego jedni mówią ten alkohol whisky, a whiskey? Odpowiedź jest prosta: whisky, to alkohol ze Szkocji, whiskey – z Irlandii. Koneserzy rozpoznają drobne różnice w smaku, do innych różnicą są jedynie dwie literki w nazwie. Ponieważ nie jesteśmy fachowcami w tym temacie, aby ułatwić, poniżej będziemy używać określenia: whisky.

Whisky ciekawostki z historii

2) W roku 800 r p.n.e. w Azji dokonano niezwykłego odkrycia. Wynaleziono technikę destylacji, która jest wykorzystywana do dziś przy produkcji whisky.

3) Nie wiadomo, w jaki sposób technologia dotarła na Wyspy Brytyjskie, ale to Maurowie przypisują sobie zasługę sprowadzenia jej do Europy. Technologia destylacji została rozwinięta przez mnichów, w klasztorach w centralnej części Wielkiej Brytanii. Ponoć w roku 432 r n.e. Święty Patryk, patron Irlandii, przyjął tę metodę i udoskonalił ją w klasztorze. Później Celtowie najechali klasztor i go splądrowali. W każdym razie oni też nauczyli się wówczas tej magicznej umiejętności destylacji.

4) Co dobre – szybko zdobywa popularność. Po jakimś czasie produkcja whisky rozprzestrzeniła się poza mury klasztorów. Zakończył się monopol mnichów na produkcję whisky. Jednak zaczęła się miłość do mocnych trunków i rozpowszechniło się pijaństwo. Rząd zakazał domowej produkcji alkoholu destylowanego. Od 1820 roku whisky mogli produkować przedsiębiorcy, o ile uzyskali specjalną licencję.

5) Whisky nie zaszkodziło wprowadzenie specjalnych podatków, np. wprowadzony w 1725 r. w Anglii podatek od słodu. Ludzie zaczęli produkować alkohol na własną rękę, powstawały nielegalne destylarnie, rozkwitł przemyt. Na butelkach whisky produkowanej nielegalne naklejano różne etykiety albo nie naklejano ich wcale. Służby robiły wszystko aby powstrzymać nielegalną produkcję, ale nie było na to szans – powszechny pociąg do alkoholu okazał się silniejszy.

6) Okres prohibicji w USA, to także ograniczenia w spożyciu whisky. Wyjątkiem było spożycie w ilościach leczniczych. Sieć aptek The Walgreens powiększyła się wtedy z 20 do 400 punktów, w ciągu 13. lat.

beczki historia whisky ciekawostki whiskey alkohol
Drewniane beczki, a w nich… Whisky ciekawostki i historia destylacji alkoholu

Ciekawostki o whisky

7) Gaelickie określenie uisge beatha, oznacza aqua vitae czyli „wodę życia”. Później skrócono je do: uiskie, a jeszcze później do: whisky i whiskey.

8) Mieszanie whisky z innym napojem niealkoholowym (rozcieńczanie) rozpowszechniło się w latach 20. XIX wieku, w Wielkiej Brytanii. Do dziś takie drinki, to najpopularniejszy sposób picia whisky.

9) Na początku XIX wieku whisky stała się niezwykle popularnym alkoholem w USA. Podobno każdy mieszkaniec powyżej 15. roku życia wypijał średnio 88 butelek whisky.

10) Whisky jest jak wino – im starsze, tym lepsze. Dlatego jeśli chcesz być bogaty – kup butelkę i zatrzymaj ją na lepsze czasy. W 2018 r. bogaty smakosz z jednego krajów azjatyckich kupił 60-letnią butelkę whisky za ponad milion dolarów.

11) W 1874 r. wielki pożar strawił jedną z największych destylarni whisky w Szkocji. Beczki z alkoholem popękały i zawartość wypłynęła na ulice. Zaczęto wypijać to, co wypłynęło, a jedynymi ofiarami pożaru okazali się ci, którzy wchłonęli zbyt dużą ilość whisky.

12) World Whiskies Awards, to doroczne nagrody dla producentów whisky. Co ciekawe, laury coraz częściej zdobywają producenci z krajów anglosaskich, nie kojarzonych od zawsze z whisky, np. firmy z Japonii.

13) Whisky produkuje się w Japonii od 1879 roku. Czas dojrzewania japońskiej whisky wynosi 3 lata, a najlepsze produkty leżakują nawet 18 lat.

14) Jest szereg rodzajów whisky, wspomnimy o najważniejszych. Whisky szkocka, irlandzka, bourbon, japońska, amerykańska.

15) Podobnie jak np. piwo, produkowana jest także whisky bezalkoholowe. Smak i zapach whisky oraz whisky bezalkoholowej mogą rozróżnić koneserzy.

Ciekawostki o whisky: (c) Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Ciekawostki o brandy
> Koniak ciekawostki
> Dowcip o alkoholu