Wesoły Wieżowiec i jego podróże po Włoszech
Wesoły Wieżowiec podróżuje po całym świecie. Tym razem odnotowujemy jego podróże po Włoszech. Oto, jakie ciekawe miejsca we Włoszech odwiedził
Wenecja
Wenecja leży w północnych Włoszech, nad Adriatykiem. Mieszka w niej ponad 260 tys. osób, z czego ok. 60 tys. w historycznym centrum. Miasto jest częściowo położone na bagnistych wyspach, dlatego transport odbywa się tu drogą wodną, m.in. poprzez vaporetto (tramwaj wodny). Jednak turyści najbardziej znają gondole, kierowane przez stojących na nich wioślarzy – gondolierów. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym (m.in. festiwal filmowy), a ze względu na architekturę, znajduje się na liście UNESCO. Wśród najbardziej znanych zabytków Wenecji są: Bazylika św. Marka, Pałac Dożów i most Rialto. W latach 726-1979 Wenecja była stolicą Republiki Weneckiej; była wówczas potęgą morską i handlową.
Wesołego Wieżowca sfotografował w Wenecji Doru Axinte – rumuński karykaturzysta, członek Partii Dobrego Humoru.
Imperia
W regionie Liguria (w północnych Włoszech), nad Morzem Liguryjskim, u ujścia rzeki Impero, znajduje się prowincja Imperia oraz miasteczko o tej samej nazwie. Niedaleko stąd do księstwa Monaco i Francji, jeszcze bliżej do San Remo, włoskiego miasta znanego z festiwalu piosenki. Zdjęcie zrobił członek Partii Dobrego Humoru o pseudonimie Lucjanm.
Piza
Miasto Piza leży we włoskiej Toskanii. Najsłynniejszą budowlą jest zbudowana z białego marmuru, 55-metrowa krzywa wieża (Torre pendente di Pisa), która tak naprawdę jest dzwonnicą stojącą obok romańskiej katedry. Od pionu zaczęła się odchylać niedługo po rozpoczęciu budowy, w 1174 roku. Pewnie ten kłopot spowodował, że jej budowa trwała aż 177 lat, jednak niewiele to zmieniło – do dziś wieża ważąca jakieś 14 tysięcy ton jest “krzywa”, co widać gołym okiem. I głównie właśnie dzięki temu jest taka słynna i odwiedza ją co roku 10 milionów turystów. Współcześni inżynierowie dwoją i się i troją, aby powstrzymać proces przechylania się wieży. Trzeba jednak spojrzeć na sprawę realnie: gdyby specjaliści jakimś cudem spowodowali, że wieża będzie wreszcie stała prosto, zdecydowanie spadnie zainteresowanie turystów, a do tego nie można dopuścić.
Ojcem chrzestnym Wesołego Wieżowca jest Jacek Gallant, ambasador Partii Dobrego Humoru na Bałkanach.
Terni
Ponad stutysięczne miasto Terni znajduje się w Umbrii (środkowe Włochy), 100 kilometrów na północ od Rzymu. W tym mieście, na Placu Tacito stanął Wesoły Wieżowiec. Ma dwie matki chrzestne, Annę Grabowską – prezesa stowarzyszenia Comunita Polacca oraz mieszkającą w Terni Małgorzatę Kij. Wybudowana w 1936 roku fontanna aktualnie jest nieczynna (miastu brakuje funduszy) i czeka na konserwację (pisaliśmy to w 2013 r.). Ale to charakterystyczne miejsce, w którym można się umówić na spotkanie i pójść na kawę do jednej z pobliskich kawiarni.
Rzym
Położone na siedmiu wzgórzach serce starożytnego imperium, Cesarstwa Rzymskiego. Stolica i największe miasto Włoch. Czwarte co do liczby mieszkańców miasto Unii Europejskiej (3 mln ludności). Duży ośrodek finansowy i przemysłowy, węzeł komunikacyjny (m.in. międzynarodowy port lotniczy), także ośrodek turystyczny. Jest tu wiele zabytków, począwszy od starożytności (m.in. Colosseum i akwedukty). W 1960 r. zorganizowano tu Igrzyska Olimpijskie, w 1990 r. piłkarski mundial. Na terenie Rzymu znajduje się enklawa – Watykan. Tyle w ogromnym skrócie, bo o atrakcjach Wiecznego Miasta można pisać długo. Zdjęcia Wesołemu Wieżowcowi zrobił Robert Małecki, ambasador Partii Dobrego Humoru we Włoszech.
Dolomity – góry na północy Włoch
Wesoły Wieżowiec wybrał się w Dolomity, znajdujące się na północy Włoch, które są częścią Alp Wschodnich. To miejsce szczególne, gdyż Dolomity od kilku lat znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Papierowy “wieżowiec” pojeździł tu na nartach, a także zdobył szczyt góry Pralongiá, która ma wysokość 2140 metrów nad poziomem morza. Sfotografował się też obok szczytu góry Sassongher (2665 metrów nad poziomem morza), leżącym na terenie gminy Corvara.
Aby dotrzeć w Dolomity, Wesoły Wieżowiec przebył samolotem ponad 10 tysięcy kilometrów, razem z Adamem Ciesielskim mieszkającym w Republice Południowej Afryki, ambasadorem Partii Dobrego Humoru w RPA. Tym razem “wieżowiec” ma nieco inny kształt – jest szerszy niż dotychczas, dzięki czemu bardziej stateczny i nie przewraca się na wietrze.
Siena
50-tysięczna miasto Siena w Toskanii (środkowe Włochy) jest chętnie odwiedzane przez turystów. Legenda głosi, że miasto zostało założone przez Senio i Aschio – synów mitycznego Remusa. Zachowało się tu wiele budowli sprzed wieków. To dlatego zabytkowe centrum znajduje się na liście UNESCO. Jedną z nich jest gotycka katedra, zbudowana w XIII wieku. Gdyby nie epidemia dżumy, byłaby to obecnie największa świątynia chrześcijańska na świecie. Wewnątrz części świątyni obecnie jest muzeum. Przed tą katedrą, a także na Piazza del Campo, Jacek Gallant sfotografował Wesołego Wieżowca.
Piazza del Campo, to rynek Sieny, który tak jak katedra, istnieje od XIII wieku. Ma kształt muszli, jest wybrukowany czerwoną cegłą oraz marmurem i znajduje się przy nim szereg interesujących zabytków. Tym chyba najbardziej znanym jest pałac Palazzo Pubblico (Palazzo Comunale) ze 102-metrową dzwonnicą Torre del Mangia. Z wieży, na którą prowadzą 503 stopnie, można podziwiać piękny widok.
Florencja
Prawie 400-tysieczna Florencja (Firenze) leży we włoskiej Toskanii, nad rzeką Arno. Jest stolicą Toskanii i prowincji Florencja.
> Więcej o Florencji oraz zdjęcia TUTAJ
Ankona
Położona na nadmorskich wzgórzach Ankona (wł. Ancona), to 100-tysięczne miasto w środkowych Włoszech, nad Adriatykiem. Jest tu wiele zabytków (m.in. łuk triumfalny Trajana z 115 roku naszej ery), które istnieją także dzięki… Polakom. 18 lipca 1944 r. miasto zostało zdobyte bez udziału artylerii przez II Korpus Polski pod dowództwem generała Andersa.
Wesoły Wieżowiec trafił do Ankony wraz z Jackiem Gallantem, który sfotografował go ze statku w porcie, przed rejsem po Adriatyku.
Wkrótce w Sadurski.com druga porcja informacji ze zdjęciami dokumentującymi podróże Wesołego Wieżowca po Włoszech. Między innymi wulkan Etna na Sycylii, stolica mody – Mediolan, Turyn, Bergamo i Padwa.
• • •
Wesoły Wieżowiec (ang. Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach, na przykład przed znanymi budowlami (zabytki, stadiony, parlamenty…). W nagrodę – przesłana pocztą, oryginalna legitymacja Partii Dobrego Humoru. Zapraszamy też do kontaktu osoby, którym pomysł z podróżami Wesołego Wieżowca się spodobał i chcą wesprzeć akcję pisząc o niej w mediach, na blogach…
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec