zaskakujące fakty historyczne ciekawostki historia

Zaskakujące fakty historyczne

Czas czytania:3 minut/y, 21 sekund/y

Niezwykłe ciekawostki z historii, zaskakujące fakty historyczne, które warto poznać. Rycerze, królowie, życie w średniowieczu. Archeologia, historia fotografii, wojny, życie w PRL-u

Rycerze nadawali imiona swym mieczom

W średniowieczu rycerze często nadawali swym mieczom imiona. Na przykład legendarny król Artur miał Excalibura (“miecz światła”), a król Bolesław III Krzywousty miał Żurawia. Koronacyjny miecz królów Polski przechowywany w Skarbcu Koronnym w Zamku Królewskim na Wawelu, to Szczerbiec.

> Więcej ciekawostek o średniowieczu

Dziecko sprzed 100 tysięcy lat

Najstarsze szczątki człowieka znalezione w Polsce mają 100 tysięcy lat. Są to kości dłoni należące do neandertalskiego dziecka. Zniszczenia kości sugerują, że dziecko zostało zaatakowane przez olbrzymiego ptaka i zjedzone żywcem, lub też stało się to po jego śmierci. Mały neandertalczyk miał około 6 lat. Kości znaleziono w Jaskini Ciemnej, w woj. małopolskim.

> Więcej ciekawostek archeologicznych

amerykańscy żołnierze pole bitwy bitwa Okinawa 1945 II wojna światowa
Amerykańscy żołnierze podczas bitwy na Okinawie, rok 1945

Coraz więcej wojen na świecie

Między 1400 a 1600 r. miało miejsce 15 wojen, między 1600 a 1800 r. – 35 wojen. Między 1800 a 2000 r. – 57 wojen, tym wojny napoleońskie, obie wojny światowe, wojny w Korei i Wietnamie.

> Ciekawostki o wojnach

Jak wyglądali polscy królowie?

Malarz Jan Matejko swój Poczet królów polskich stworzył w latach 1838-1893, a więc kilkadziesiąt lat po śmierci ostatniego polskiego króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wizerunki królów były przez niego wymyślone i nie mają nic wspólnego z prawdziwymi wizerunkami polskich władców.

> Ciekawostki o królach

królowa Jadwiga patronka Inowrocławia rynek
Królowa Jadwiga na rynku w Inowrocławiu. Zaskakujące fakty historyczne

Jak w Polsce Ludowej świętowano 1 Maja

Wielkim świętem w PRL-u było Święto Pracy. 1 Maja we wszystkich miastach odbywały się tłumne pochody z transparentami. Hasła na transparentach wychwalały socjalistyczną władzę. Pochody maszerowały przed zamontowanymi specjalnie na ten dzień trybunami, na których znajdowali się przedstawiciele władzy. Aby zachęcić obywateli do pochodów pierwszomajowych, zaraz po nich na ulicach pojawiały się samochody ciężarowe, z których sprzedawano atrakcyjne towary, głównie spożywcze. Na przykład rzadko spotykane w sklepach rodzaje słodyczy oraz cukier i papier toaletowy.

> Ciekawostki o PRL

socjalizm Muzeum PRL Ruda Śląska ciekawostki sztandar
Wejście do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Zaskakujące fakty historyczne

Turnieje rycerskie w XXI wieku

Nieoczekiwanie nostalgia za ówczesnymi zmaganiami rycerzy zawitała do Polski ok. 35 lat temu. Turnieje rycerskie często odbywają się w dawnych zamkach, a uczestnicy (zarówno “rycerze”, jak i widzowie) dbają o zachowanie średniowiecznych ubiorów, uzbrojenia, jadła i nie tylko czyli starają się kultywować ówczesne zwyczaje i kulturę. Obecnie co roku w Polsce odbywa się ok. 200 do 300 takich turniejów.

> Ciekawostki o turniejach rycerskich

krótkie ciekawostki historyczne średniowiecze rycerze dowcipy o nauczycielach historii
Turnieje rycerskie były rozrywką nie gorszą, niż wynaleziona wieki później telewizja

Jak sfotografować wybuch nuklearny?

Podczas II wojny światowej w USA skonstruowano aparat fotograficzny fotografujący wybuch bomby atomowej w kilka nanosekund po eksplozji (1 ns= 0,000000001 sekundy). Jeden aparat mógł zrobić jedno zdjęcie, więc do fotografowania eksplozji z różnych stron używano kilku takich aparatów.

> Ciekawostki z historii fotografii

bomba atomowa Fat Man Nagasaki ciekawostki miasto Japonia Kiusiu
Fat Man – bomba atomowa, która zniszczyła miasto Nagasaki

Średniowieczna kąpiel była luksusem

W średniowieczu kąpiel i mycie włosów były luksusem. Nie należy się dziwić, że szczęściarzami byli ci, którzy we włosach nie mieli wszy. Wszawica spowodowała, że powstał zawód iskarki. Kobieta (bo to zwykle była kobieta) rozczesywała włosy na głowie specjalnym grzebieniem, a panom rozczesywała także brody. Była szansa, że większość wszy na jakiś czas wyniesie się z owłosionych miejsc i spowoduje rzadsze drapanie podrażnionej skóry.

> Życie w średniowieczu

Niesamowita ciekawostka

Adolf Hitler urodził się 129 lat po tym, jak urodził się Napoleon. Doszedł do władzy 129 lat po tym jak do władzy doszedł Napoleon. Zaatakował Rosję 129 lat po tym, jak zrobił to Napoleon.

> Krótkie ciekawostki historyczne

Dlaczego każdego następcę tronu nazywamy delfinem?

Żyjący w XIV wieku hrabia Alboy w swym herbie miał delfina. Do dziś nie wiemy co symbolizował, jednak młodych dziedziców z czasem zaczęto nazywać delfinami. Hrabstwo przeszło pod władanie króla Francji Filipa VI w 1349 roku. Był jednak warunek: jego syn, książę Karol V musiał przyjąć tytuł delfina. Odtąd aż do 1830 roku (z przerwą na Rewolucję Francuską) każdy następca tronu Francji nosił przydomek: delfin.

> Kolejne ciekawostki historyczne

Zaskakujące fakty historyczne (c) Sadurski.com

wodospad Laos ciekawostki atrakcje Poprzedni post Ciekawostki o azjatyckim państwie Laos
suknie ślubne koronkowe Następny post Suknie ślubne koronkowe – trzy nowości 2023