24 ciekawostki o znakach drogowych
Znaki drogowe ciekawostki
Znaki przy drogach pojawiły się sporo wcześniej niż samochody. Rozwój motoryzacji spowodował, że trzeba było stworzyć logiczny system symboli zrozumiałych dla każdego, niezależnie od tego jakim językiem mówił. Historia znaków drogowych i ciekawostki z tym związane
Historia znaków drogowych w Polsce
1) Pierwsze znaki przy drogach ustawiano około X wieku. Pomagały tym, którzy przemierzają tzw. Szlak Bursztynowy, między włoskim Triestem a Morzem Bałtyckim.
2) W 1151 r. ustawiono 2,5-metrowej wysokości Słup Koniński (Słup Milowy) wykonany z piaskowca. Był dokładnie w środku drogi między Kruszwicą i Kaliszem. Od niego do obu miast było 52 kilometry. Obecnie stoi przy kościele św. Bartłomieja na konińskim Starym Mieście. Słup Koniński jest uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce oraz w Europie Wschodniej.
3) Potem znaki stawiano na rozstajach dróg, aby podróżujący wiedział w którym kierunku iść. Były to pierwsze drogowskazy. Ustawiano krzyże przydrożne i krzyże wyryte na kamieniach. Jeden z nich wmurowano w ścianę kościoła w Kocieszkowicach koło Mogilna. Znaki wycinano ostrymi narzędziami na korze drzew, czasem ustawiano kopczyki z kamieni.
XIX i początek XX wieku
4) Gdy Polska była pod zaborami, w 1820 r. na ziemiach zaboru pruskiego wprowadzono znaki ustawiane przy drogach. Podobne znaki zaczęły się pojawiać w innych krajach europejskich. W 1865 r. parlament brytyjski uchwalił ustawę wprowadzającą znaki drogowe. Początkowo były to napisy po angielsku. Ale wkrótce zaczęły je wypierać symbole graficzne. Wkrótce wymyślono, żeby znaki drogowe miały różne kształty (np. okrągłe, trójkątne).
5) Rozporządzenie z 1826 r. obowiązujące w Mieście Stołecznym Warszawie mówiło: “W zamiarze zapobieżenia nieszczęśliwym wypadkom z szybkiej i nieostrożnej jazdy pochodzącym, przypominam mieszkańcom Miasta Warszawy, że nikomu czy to konno, wozem, pojazdem lub sankami, nie wolno jest przez miasto w chwał czyli galop, ani też zbyt prędko jechać i koni rozpędzać; że na koniec jeżdżenie lub prowadzenie koni po trotuarach jest zabronione”.
6) Dwa lata później wprowadzono w kilku punktach zasady ruchu drogowego. Pierwszy punkt brzmiał: “Ażeby idący pieszo, chodzili trotuarami bocznymi a nie środkiem ulic”. W 1838 r. zasady te rozszerzono. Najpierw więc pomyślano z wprowadzeniu zasad poruszania się na drogach i nie było na razie mowy o ustawianiu przy drogach specjalnych znaków.
7) W 1909 r. w Paryżu odbyła się międzynarodowa konwencja dotycząca ruchu samochodowego, w której wzięli udział przedstawiciele kilkunastu państw. Wprowadzono 4 pierwsze znaki drogowe – symbole graficzne. Miały obowiązywać w różnych krajach. Wprowadzono też zasady oznakowania pojazdów (pierwsze tablice rejestracyjne), konieczność oświetlenia pojazdów (latarnie z przodu i z tyłu) oraz zasady przyznawania dokumentów upoważniających do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Polskie znaki drogowe ostatnich 100. lat
8) W 1919 r. niedługo po uzyskaniu niepodległości, rząd polski ratyfikował ustalenia Konwencji w Paryżu. To wtedy dla Polski przewidziano znak literowy: PL.
9) W okresie międzywojennym wprowadzono w Polsce pierwsze znaki drogowe. Początkowo było ich sześć:
– Niewidoczny i ostry zakręt,
– Skrzyżowanie lub rozwidlenie dróg,
– Niezamykany przejazd kolejowy,
– Zamykany przejazd kolejowy,
– Wygórowany mostek lub poprzeczny ściek,
– Wszelkie inne niebezpieczeństwa.
10) Kolejne znaki drogowe wprowadzono w Polsce w latach 30-ych. Po tym, jak w 1926 r. i w 1931 r. w Paryżu odbyły się kolejne konwencje na których wprowadzono kolejne znaki drogowe, zmodyfikowano wcześniejsze i wprowadzono międzynarodowe standardy. Odtąd symbolika znaków miała być zrozumiała dla każdego, niezależnie od tego jakim językiem się posługuje.
Wśród tych ośmiu znaków prawie wszystkie znamy z naszych dróg obecnie, np. Parking, Zakaz przejazdu, Zakaz postoju pojazdów, Zakaz oczekiwania i zatrzymywania się pojazdów.
11) Kolejnych 9 znaków drogowych wprowadzono w 1938 roku. Był wśród nich znak ograniczenia prędkości przez samochody osobowe.
12) Po zniszczeniach wojennych wiele polskich dróg trzeba było odbudować, aby wznowić ruch drogowy. W 1946 r. do wszystkich wcześniejszych znaków dodano siedem kolejnych, np. Droga główna, Droga uporządkowana, Zakaz używania znaków dźwiękowych, Droga tylko dla rowerów.
13) Na początku lat 50. prowadzono drogowskazy i znaki informacyjne, typu: Przystanek autobusowy, Przystanek tramwajowy, Stacja benzynowa, Szpital. Także tablice z nazwami miejscowości.
14) Dużo kolejnych znaków drogowych pojawiło się po 1956 roku. Pojawiła się wtedy symbolika, którą znamy obecnie. Wiele wprowadzonych wtedy znaków drogowych nie różni się z obecnymi. Tym niemniej, w latach 60. niektóre zmodyfikowano i uwspółcześniono.
15) Obecnie polski kierowca musi znać ponad 400 znaków drogowych. I co chwilę spoglądać na pobocze, na którym są ustawione. Zdarza się, że na krótkim odcinku drogi ustawionych jest po kilkanaście znaków.
Znaki drogowe ciekawostki
16) Znak STOP po raz pierwszy pojawił się w 1956 roku. Obecny wygląd otrzymał w 1983 roku.
17) Wiedeń jest pierwszym miastem, w którym na części znaków sygnalizacji świetlnej, tam gdzie są podwójne symbole ludzi, pojawiły się pary homoseksualne – czyli obok siebie dwa ludki symbolizujące parę mężczyzn i dwa ludki symbolizujące parę kobiet. Niektórzy uważają, że jest to sprzeczne z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym z 1968 r. czyli modyfikowanie wyglądu ludzików na znakach drogowych jest nielegalne.
18) Kraje, które nie podpisały dotąd wspomnianej wyżej Konwencji (np. Australia, Laos i Katar), mają sporą dowolność jeśli chodzi o wygląd znaków drogowych. Ich niektóre znaki drogowe mogą zaskoczyć wyglądem.
19) Pisząc ten tekst, próbowaliśmy znaleźć informację kiedy pojawiły się znaki drogowe poziome (na jezdniach), bezskutecznie. Jeśli wiesz, prosimy o e-maila z informacją. Chętnie tu umieścimy.
20) Jest też coś takiego, jak znaki drogowe wojskowe. Na żółtym tle są czarne symbole i napisy. Są one przeznaczone wyłącznie dla osób kierujących pojazdami wojskowymi. Oczywiście muszą się one stosować także do wszystkich innych znaków.
21) Na początku XIX wieku we Francji ustawiano przy drogach słupy z piaskowca, pełniące rolę drogowskazów. Choć upłynęło dwa wieki, część z nich wciąż stoi przy drogach i nadal pełni swoją rolę.
21) W 1889 i 1901 r. we Francji wprowadzono szereg przepisów drogowych. Był wśród nich przepis o dopuszczalnej prędkości pojazdów. W obszarze zabudowanym dozwolona prędkość wynosiła 20 km/h, w niezabudowanym – 30 km/h.
22) Znaki drogowe w kształcie trójkąta wprowadzono 26 września 1926 roku.
23) Radni szwajcarskiego miasta Genewa stwierdzili, że znaki drogowe dyskryminują… kobiety. Aby to zmienić uzgodniono, że na piktogramach na znakach sygnalizacji świetlnej, pojawią się także ludki symbolizujące kobiety.
24) Kto stawia znaki przy drogach? Za ustawianie znaków drogowych odpowiada zarządca drogi. W przypadku jeśli znak postawi osoba nieuprawniona, naraża się na karę.
Znaki drogowe ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Moto ciekawostki
> Prawo jazdy ciekawostki
> Najdziwniejsze budowle świata