Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki

20 ciekawostek o Żyrardowie

Czas czytania:3 minut/y, 16 sekund/y

Żyrardów ciekawostki i informacje, historia Żyrardowa. Z czego słynie miasto Żyrardów. Historia polskiego przemysłu lniarskiego. Żyrardowskie zabytki

Żyrardów – informacje

1) Żyrardów, to 40-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. Stąd najbliżej do Warszawy (45 km), 2 razy dalej jest do Łodzi (90 km).

2) Żyrardów, to młode miasto. Miejscowość powstała w 1830 roku, a prawa miejskie uzyskała w 1916 r.

3) Nazwa miasta Żyrardów pochodzi od nazwiska francuskiego wynalazcy Filipa de Girarda (1775-1845). To dzięki wynalezionym przez niego maszynom przędzalniczym miasto stało się dużym ośrodkiem produkcji tkackiej. Girard był dyrektorem fabryki.

4) Zakłady przędzalnicze istniały w Żyrardowie od początku istnienia miasta, do końca XX wieku.

Co zobaczyć w Żyrardowie

5) W zespole pałacowym Dittricha (ul. Karola Dittricha 1) mieści się Muzeum Mazowsza Zachodniego, działające od 1961 roku. Pałacyk mieści się w założonym w latach 1886-1896 parku im. Karola Augusta Dittricha. Na początku XX wieku park został zrewitalizowany i przywrócono jego dawną świetność. Na tyłach pałacu zbudowano amfiteatr, gdzie odbywają się koncerty.

zespół pałacowy Dittricha Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Zespół pałacowy Dittricha. Foto: Tdurden / cc-by sa 3.0. Żyrardów ciekawostki

6) Neogotycki kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia, to największa budowla sakralna na Mazowszu. Jego 70-metrowej wysokości wieże górują nad miastem. Świątynię zbudowano w latach 1900-1903.

7) Inne kościoły w Żyrardowie, to m.in. kościół pw. św. Karola Boromeusza (najstarszy, został zbudowany w 1891 r.) i Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego (został oddany do użytku w 1898 r. i początkowo był kościołem protestanckim).

kościół Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Ciekawostka: najwyższy kościół na Mazowszu pw. Matki Bożej Pocieszenia, Żyrardów

8) Resursa fabryczna, to dawny budynek Zrzeszenia Urzędników Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich. Została zbudowana w 1870 roku. Znajduje się w Żyrardowie, przy ul. 1 Maja 45.

9) Od 2016 r. przed budynkiem resursy fabrycznej stoi pomnik Filipa de Girarda.

10) W Żyrardowie mieści się Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Można tu poznać dzieje przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich, jest tu kilkadziesiąt zabytkowych maszyn do produkcji tkanin. Wystawa stała muzeum, to: “Żyrardów. Miasto lnem tkane”.

Żyrardów ciekawostki

11) W 1889 roku Żyrardów odwiedził szach Persji Naser ad-Din Szah Kadżar (1831-1896) czyli przywódca Persji (obecnego Iranu).

12) W 1900 r. na Wystawie Światowej w Paryżu Żyrardów przedstawiano jako miasto wzorcowe, w którym fabryki, użyteczności publicznej i domy mieszkalne tworzą jeden organizm miejski. Został nagrodzony nagrodą główną Grand Prix.

Stara przędzalnia Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Stara przędzalnia w Żyrardowie. Żyrardów ciekawostki

13) Dawna przędzalnia lnu po przebudowie w 1913 r. stała się budynkiem mieszkalnym. Gdy została wybudowana, była największym budynkiem miasta. Na dachu był ogród. Na najwyższym piętrze były dwa wielkie zbiorniki wodne z wodą ze źródła znajdującego się na terenie fabryki. Była to najczystsza i najzdrowsza woda w Żyrardowie, wykorzystywano ją do obróbki lnu. Szczęśliwym trafem losu budynek przerwał obie wojny światowe, choć budynek miał być wysadzony w powietrze.

14) W Żyrardowie wódkę Belvedere produkuje Polmos Żyrardów.

15) Od 1923 r. roku działa klub piłkarski Żyrardowianka Żyrardów (dawniej: Włókniarz Żyrardów).

16) Od 2010 r. w Żyrardowie organizowany jest doroczny konkurs rysunku satyrycznego Manufaktura Satyry. Ogólnopolski, z udziałem również artystów zagranicznych. Jednym z patronów medialnych jest nasz portal Sadurski.com.

dworzec kolejowy Żyrardów ciekawostki atrakcje zabytki
Żyrardów, dworzec kolejowy. Foto: Jan Łoziński / cc-by sa 4.0

Żyrardów ciekawostki z historii

17) Wraz z szybkim rozwojem Żyrardowa, osiedlała się tu ludność żydowska. W 1910 mieszkało w Żyrardowie prawie 4 tys. Żydów. Był kirkut, synagoga i szkoła żydowska. W 1940 r. Niemcy utworzyli w Żyrardowie getto. W następnym roku 5 tys., Żydów z getta wysiedlono do getta w Warszawie. Później wywieziono ich do obozu zagłady w Treblince, gdzie zamordowano.

18) W 1922 r. wzniesiono w Żyrardowie budynki dworca kolejowego. W latach 2005–2007 dworzec został gruntownie odremontowany. Stacja kolejowa istniała tu od 1845 roku.

19) Przed wybuchem I wojny światowej zakłady żyrardowskie były największą fabryką wyrobów lnianych w Europie.

20) Jednym z pierwszych zelektryfikowanych połączeń kolejowych w II Rzeczpospolitej było połączenie kolejowe Żyrardów-Warszawa. Było to pod koniec lat 30. XX wieku.

Żyrardów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Łowicz
> Płock
> Piotrków Trybunalski

wesele urząd skarbowy fiskus ślub weselne ciekawostki atrakcje na wesele Kielce weselne Poprzedni post Polacy przekładają wesela na 2021 rok
skwer Wąchock ciekawostki atrakcje zabytki dowcipy o Wąchocku Następny post Dlaczego w Wąchocku zwijają asfalt na noc?