Aleksandrów Kujawski – zaskakujące fakty
Z czego słynie Aleksandrów Kujawski ciekawostki, które warto poznać
Aleksandrów Kujawski – fakty
1) Ponad 11-tysięczne miasto Aleksandrów Kujawski leży w woj. kujawsko-pomorskim. Jest siedzibą władz powiatu aleksandrowskiego oraz gminy wiejskiej Aleksandrów Kujawski.
2) Miejscowość została założona w 1834 roku jako Trojanów. 45 lat później zmieniono nazwę na Aleksandrowo. Wówczas właścicielem majątku, w którego skład wchodziła miejscowość, był Aleksander Sumiński. Aleksandrowo prawa miejskie otrzymało w 1919 roku. Warto dodać, że podczas II wojny światowej Niemcy zmienili nazwę miasta na Weichselstadt.
2) Najstarszą częścią Aleksandrowa Kujawskiego jest osiedle Centrum, mające ok. 2 km2 powierzchni. Od 1867 r. była tu stacja kolejowa pociągów kursujących do Ciechocinka. Są tu budynki urzędów, park im. Jana Pawła II, szpital, sklepy orz cmentarz parafialny przy neogotyckim kościele Przemienienia Pańskiego, zbudowanym w 1918 roku.
Tajemnice dworca w Aleksandrowie Kujawskim
3) Klasycystyczny, zabytkowy budynek dworca kolejowego rozbudowano z okazji przybycia ważnych gości. Dobudowano wówczas południowe skrzydło, a w północnym stworzono “carskie pokoje”. 4 września 1879 r. spotkali się tu car Aleksander II oraz cesarz niemiecki Wilhelm I. W 2016 r. podczas awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej odkryto tajemniczy tunel, który łączył torowisko obok dworca z budynkiem dawnej komory celnej. Być może miał umożliwić ucieczkę cara i cesarza, gdyby próbowano dokonać na nich zamachu.
Co zobaczyć w Aleksandrowie Kujawskim
4) Park Trojanowskich założono w 1 połowie XIX wieku, a w 1900 r. wybudowano tu pałac rodziny Trojanowskich. W parku są trzy stawy, zespół szkół oraz Miejskie Centrum Kultury. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się w rejestrze zabytków.
5) Na Placu 3 Maja w Aleksandrowie Kujawskim stoi pomnik, przez mieszkańców nazywany gapą. Najpierw stał tu pomnik przedstawiający sowieckiego żołnierza z dziewczynką. W 1991 r. w jego miejscu stanął pomnik orła białego. Wieńczy go postać orła, który wielu mieszkańcom kojarzy się z kaczką lub wroną. Ze swojego dzieła nie jest zadowolony nawet autor, Antoni Tadeusz Wojtasik.
6) Pomnik Lotników Polskich stojący przy ul. Dworcowej, przedstawia śmigło samolotu. Został odsłonięty w 1996 roku.
Ciekawostki o Aleksandrowie Kujawskim
7) Przy ul. Parkowej stoi piramida. Postawił ją na swoim terenie miłośnik architektury Egiptu, hrabia Edward Mycielski Trojanowski. W 2019 r. pod piramidą odkryto XVIII-wieczny skarb, składający się m.in. z przedmiotów arystokraty.
8) W Aleksandrowie Kujawskim znajduje się Ukraiński Cmentarz Wojskowy, kiedyś zwany Kozacką Mogiłą. Składa się z kurhanu (usypanego kopca ziemi), 21. bezimiennych nagrobków z krzyżami oraz czarnego zaporoski krzyż. Obok są tablice informacyjne, w języku ukraińskim i polskim. Ten obecnie ogrodzony cmentarz otwarto w 1921 roku, a ostatni pochówek miał miejsce w 1945 roku. Od 1995 r. cmentarz jest zabytkiem.
9) W 1877 r. w Aleksandrowie Kujawskim zbudowano cerkiew. Została rozebrana w okresie międzywojennym.
Ciekawostki o Aleksandrowie Kujawskim: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: XIX-wieczny pałac rodziny Trojanowskich, foto: Jan Chmielewski / cc by-sa 3.0 pl
Zobacz też:
> Chełmno
> Brześć Kujawski