32. ciekawostki o Argentynie
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Argentynie – w skrócie. Historia, kultura, miasta, geografia i przyroda, Polonia. Argentyna ciekawostki i informacje o Argentynie
Argentyna – podstawowe informacje
1) Argentyna, to drugie pod względem powierzchni państwo w Ameryce Południowej. I ósme na świecie. Aby przejechać z północy na południe kraju, trzeba przebyć 3700 kilometrów.
2) Mieszkańców Argentyny jest ponad 40 milionów, a językiem urzędowym jest język hiszpański. Osób mających białą skórę jest ok. 80 procent. 90% Argentyńczyków mieszka w miastach.
3) Argentyna graniczy z Chile, Paragwajem, Brazylią, Boliwią i Urugwajem. Najdłuższą granicą jest ta z Chile – 5150 kilometrów.
4) Kultura, sztuka i kuchnia Argentyny ma wiele wspólnego z tradycją europejską. Podobnie jest z religią – katolicyzm deklaruje 90% mieszkańców.
Skąd Argentyna wzięła swą nazwę?
5) Nazwa Argentyna pochodzi od łacińskiego słowa argentum (srebro) i po raz pierwszy pojawiła się na weneckiej mapie z 1536 roku.
Związane jest to z legendą o Sierra de la Plata (o Górach pełnych srebra). Przybyli tu z terenów Brazylii z Hiszpanii i Portugalii konkwistadorzy znajdowali u Indian przedmioty ze srebra. Wierzono, że płynąc ujściami rzek Urugwaj i Parana można dotrzeć do gór pełnych złota. Nigdy jednak nie dotarli do tej wyimaginowanej krainy, ale w 1502 r. ekspedycja prowadzona przez włoskiego kupca Amerigo Vespucci dotarła do estuarium Río de la Plata.
Stolica i miasta Argentyny
6) Stolicą Argentyny jest Brasilia, natomiast Buenos Aires to największe miasto kraju (w aglomeracji mieszka 13 milionów ludzi) i jedno z największych miast Ameryki Południowej.
7) Największe miasta Argentyny (mające co najmniej 300 tys. mieszkańców, to: Buenos Aires, Córdoba, Rosario, Mendoza, San Miguel de Tucumán, La Plata, Mar del Plata, Salta, Santa Fe, San Juan, Resistencia, Santiago del Estero, Corrientes, Bahía Blanca, Jujuy.
Argentyna ciekawostki z historii
8) W 1512 roku rozpoczęła się hiszpańska kolonizacja terenów obecnej Argentyny. W 1776 roku powstało Wicekrólestwo La Platy, które weszło w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego.
9) W 1896 r. miasto Buenos Aires zostało zajęte przez wojska brytyjskie, jednak wkrótce zostały one pokonane.
10) Argentyna uzyskała niepodległość w 1816 roku. Faktycznie była niepodległa od 1810 roku, po odsunięciu ostatniego hiszpańskiego gubernatora i ogłoszeniu Pierwszego Zgromadzenia Narodowego (Primera Junta).
11) Nazwa Republika Argentyńska (República Argentina) znalazła się w konstytucji, uchwalonej 24 grudnia 1826 roku.
12) Wiek XX, to liczne zamachy stanu oraz permanentny kryzys polityczny i gospodarczy Argentyny. W styczniu 1919 roku w Buenos Aires doszło do zamieszek, które potem nazwano Tragicznym Tygodniem. Bunt stłumiło wojsko.
Geografia i przyroda Argentyny
13) Płynące obok siebie rzeki Parana i Urugwaj, wspólnie wpadają do Atlantyku. Wcześniej tworzą słodkowodny zalew morski (estuarium), którego powierzchnia wynosi 35 tys. km kwadratowych, ma długość 320 km i szerokość maksymalną 220 km. To estuarium nazywa się La Plata (Río de la Plata).
14) Największe rzeki w Argentynie, to: Parana, Urugwaj, Paragwaj i Salado.
15) W Andach Patagońskich (południowa część Andów na terenie Argentyny i Chile) jest ponad 400 jezior (m.in. Buenos Aires, Argentino, O’Higgins/San Martín, Viedma).
16) Najwyższym szczytem Argentyny jest Aconcagua (6960 m n.p.m.), w Andach Południowych. To równocześnie najwyższa góra obu Ameryk – Północnej i Południowej.
17) Długość wybrzeża Argentyny wynosi prawie 5 tys. kilometrów (dokładnie: 4989 km).
18) W Argentynie jest 30 parków narodowych, m.in. Los Glaciares i Iguazu.
19) Jedną z największych atrakcji turystycznych Argentyny są wodospady Iguazú (Cataratas del Iguazú). Znajdują się na pograniczu Argentyny i Brazylii, na terenie Parku Narodowego Iguazú. Woda z ponad 270 kaskad znajdujących się na szerokości 2,5 kilometra, spada z wysokości 60-82 metrów.
20) Środkową część Argentyny zajmują trawiaste równiny – Pampas. Południowoamerykańscy pasterze bydła gauchos (tutejsi kowboje) wypasają tu bydło. Z Argentyny pochodzi najlepsza na świecie wołowina.
21) W Argentynie żyją m.in. lamy, jaguary, pancerniki, małpy, tukany, kolibry, papugi, nandu, uchatki patagońskie i lwy morskie.
Ciekawostki o Argentynie
22) Argentyna, to jeden z największych producentów wina na świecie.
23) Argentyna, to ojczyzna tanga. Taniec ten jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
24) Universidad Nacional de Cordoba, to najstarszy uniwersytet Ameryki Południowej. Jest w argentyńskim mieście Cordoba.
25) Avenida 9 de Julio w Buenos Aires jest najszerszą ulicą świata. Składa się z 14 pasów ruchu i 4 pasów równoległych ulic.
26) Pierwszym papieżem urodzonym w Argentynie (i w ogóle w Ameryce Południowej), jest papież Franciszek. Arcybiskupa i metropolitę Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio wybrano papieżem w 2013 roku.
Polonia w Argentynie
27) W Argentynie jest liczna Polonia. 8 czerwca w tym kraju obchodzony jest Dzień Polskiego Osadnika (Día del Colono Polaco).
28) Pierwsi Polacy przybyli tu około 1812 roku. Kolejne fale emigracji z Polski były związane z upadkiem powstań: listopadowego i styczniowego.
29) Pod koniec XIX w. z Polski dotarła do Argentyny emigracja zarobkowa. Byli to głównie chłopi z Małopolski, który osiedli w prowincji Misiones. W 1897 r. założyli osadę Apóstoles.
30) Po I wojnie światowej Argentyna była drugim po Kanadzie kierunkiem emigracyjnym Polaków. W 1929 r. Polaków w Argentynie było 25 tysięcy, a w 1939 roku 120 tysięcy.
31) Towarzystwo Demokratyczne Polskie – pierwsze polskie stowarzyszenie w Argentynie, założono około 1890 roku. W 1913 r. w Buenos Aires zaczęło ukazywać się pierwsze polskie czasopismo, Echo Polskie.
32) Podczas II wojny światowej w Argentynie było blisko 200 tys. Polaków. Obecnie Polonię szacuje się na ponad 200 tysięcy.
Argentyna ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o Urugwaju
> Brazylia ciekawostki
> Kurytyba, Brazylia