Belgia, Niemodlin, Muzeum Karykatury
Belgia i inne informacje o rysunku satyrycznym i karykaturze
Wyniki Kartoenale 2013
W Kruishoutem (Belgia) rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs rysunku satyrycznego, którego tematem był rower
Na 29. edycję belgijskiego Kartoenale w Belgii 718. uczestników nadesłało 2483 prace konkursowe. Tym razem tematem konkursu był rower (bicycle). Oto lista nagrodzonych:
First prize: Mohsen Asadi – Iran
Second prize: Pavel Constantin – Rumunia
Third prize: Ross Thomson – Wielka Brytania
Best European entry: Constantin Sunnerberg – Belgia
Best Belgian entry: Nikola Hendrickx – Belgia
Prize of the ECC: Marco D’Angelo – Włochy
Cover award: Angelo Campaner – Włochy
Honorable mention: Peter Ruge – Niemcy
Honorable mention: Jorgo Schäfer – Niemcy
Organizatorzy informują, że wszystkie prace zakwalifikowane na wystawę zostaną opublikowane w katalogu wystawy. Kolejna, trzydziesta edycja Kartoenale odbędzie się w 2015 roku.
2013-03-24. Belgia
Skandaliczna bruzda
Rysunek satyryczny T.Wiatera komentujący niedawny komentarz duchownego, wzbudził dyskusję
Kilka dni temu ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Berier wywołał w mediach burzę mówiąc, że dzieci poczęte metodą in vitro można rozpoznać po “dodatkowej bruździe” na twarzy. Ta kontrowersyjna wypowiedź została też skomentowana przez satyryków. Tomasz Wiater, współpracujący z tygodnikiem NIE, stworzył rysunek księdza wkładającego chłopcu rękę w majtki i pytającego “Masz dodatkową bruzdę”?
Rysunek ten, umieszczony na Facebooku, na profilu Ruchu Palikota, błyskawicznie zyskał popularność, wywołując skrajne reakcje i dyskusję na temat in vitro i ped*filii księży.
Portal Onet spytał posła Ruchu Palikota Armanda Ryfińskiego co sądzi o rysunku.
– Tego typu twórczość rysowników, internautów jest reakcją na słowa księży i biskupów, którzy zamiast wspierać ofiary, zadbać o odszkodowania i zadośćuczynienie dla dziecięcych ofiar umywają od tego problemu ręce. W pierwszej chwili wydawać nam się może, że to przesada, ale po chwili zastanowienia widzimy, że nie można dłużej pozwolić ukrywać tych zwyrodnialców gwałcących dzieci w imię jakiejkolwiek poprawności, gdyż dzieci same przed nimi obronić się nie są w stanie. Zgorszenia nie wywołuje rysunek, tylko postawa księży i biskupów, zabobony przez nich głoszone. Ten rysunek trafnie obrazuje rzeczywistość – faryzeuszowskie oblicze zdemoralizowanego kleru.
2013-03-01
Recital i wystawa w Niemodlinie
Fotografie Sławomira Łuczyńskiego i recital Aleksandry Kalety w Niemodlinie (woj. opolskie)
12 kwietnia 2013 r. o godz. 18:00 w Ośrodku Kultury w Niemodlinie (ul. Mikołaja Reja 1) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Sławomira Łuczyńskiego zatytułowanej „Po Drodze’’. Autora dotychczas znaliśmy głównie jako twórcę rysunków satyrycznych. Ta wystawa będzie uzupełnieniem recitalu młodej wokalistki Sceny Młodzieżowej Ośrodka Kultury w Niemodlinie Aleksandry Kalety, która jest laureatką Grand Prix Młodzieżowego Przeglądu Twórczości Agnieszki Osieckiej „Bardzo Wielka Woda”.
2013-04-10
Lex Drewinski w Muzeum Karykatury
Od 16 kwietnia do 2 czerwca 2013 można będzie oglądać w Warszawie wystawę Lexa Drewińskiego
Na wystawie prezentowane będą prace Drewińskiego powstałe od 1984 roku, w tym LexICON A-Z – zestaw prac wytypowany i wystawiony przez Centre Georges Pompidou w Paryżu jako obiekt zapowiadający XXI wiek. Wernisaż odbędzie się w Muzeum Karykatury (Warszawa, ul. Kozia 11) 15 kwietnia o godz. 18:00.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie wykład otwarty “Lex Drewinski – POSTER DEMONSTRATION”, który odbędzie się 16 kwietnia 2013 r. o godz. 17.00 w Auli Akademii Sztuk Pięknych (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 5).
Zygmunt Zaradkiewicz, dyrektor Muzeum Karykatury, tak pisze o autorze:
Lex Drewinski to twórca znany i uznany na świecie. To autorytet w dziedzinie plakatu i rysunku satyrycznego. Uhonorowany ponad 150 nagrodami i wyróżnieniami w najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach. (…) Niezwykła zdolność łączenia żartu z ważkimi problemami sprawia, że prace prof. Drewinskiego na długo zapadają w pamięć.
2013-04-05
Zmarł Tomasz Jura
Tomasz Jura (1943-2013) – autor plakatów, grafik i rysunków satyrycznych
Był absolwentem katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-85 był dziekanem wydziału grafiki ASP w Krakowie, filii w Katowicach, gdzie kierował Pracownią Ilustracji i Rysunku Użytkowego. Wśród jego inicjatyw było m.in. Międzynarodowe Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej AGRAFA.
Miał ponad 100 wystaw indywidualnych (grafika, ilustracja, rysunek satyryczny). Jego rysunki publikowały m.in. Szpilki, Ekran, Projekt, Perspektywy. Zdobywał nagrody, m.in. Złoty Medal Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Srebrny Medal na Światowej Wystawie Grafiki w Berlinie, Srebrnej Szpilki (dwukrotnie). Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK. Wkrótce miał obchodzić 45-lecie pracy artystycznej oraz swoje 70. urodziny.
2013-04-02
Tablica ku czci Mrowińskiego
W Poznaniu odsłonięto tablicę artysty Stanisława Mrowińskiego (1928–1997)
15 marca 2013 r. na ścianie kamienicy przy ulicy Wodnej 17/19 w Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą Stanisława Mrowińskiego, poznańskiego artysty tworzącego także karykatury. Niegdyś mieściła się tu jego pracownia, a obecnie znajduje się prywatne muzeum, prezentujące zbiory artysty. Kieruje nim Irena Rychły–Mrowińska, wdowa po Stanisławie Mrowińskim.
Autorem projektu tablicy jest poznański artysta Witold Zakrzewski.
2013-03-15
Lizoń w Tarnowskich Górach
15 marca 2013 otwarcie wystawy rysunku satyrycznego Sławomira Lizonia
15 marca, godzina 19:00 w pubie Wieża (Tarnowskie Góry, ul. Częstochowska 9) zostanie otwarta wystawa rysunku satyrycznego Sławomira Lizonia z Częstochowy. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Andrzej Terlecki. Organizatorami wystawy są: 100warzyszenie XXI wieku i pub Wieża, i to wszystko pod duchowym patronatem Partii Dobrego Humoru. Portal Sadurski.com zaprasza.
2013-03-10
Belgia i inne informacje z archiwum portalu: (c) Sadurski.com