Boże Narodzenie. Pyszności jedzmy z umiarem

Boże Narodzenie wieczerza wigilijna święta dania

Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas szczególny. Te dni są okazją do przebywania z bliskimi, a jednocześnie swego rodzaju uczta w wymiarze duchowym. Ale nie tylko

12 wigilijnych, niekoniecznie dietetycznych potraw, a w kolejne dni powtórka z udziałem rozmaitych mięs, nierzadko w towarzystwie alkoholu. Spoglądając na Święta Bożego Narodzenia z perspektywy dietetyka okazuje się, że to okres dużego wysiłku dla naszego organizmu, który musi sobie z tym jakoś poradzić. Co zrobić, żeby uniknąć czyhających na nas w tym czasie pułapek żywieniowych?

Post to nie głodówka

– Jednym z częściej popełnianych błędów jest przedświąteczne poszczenie przed Wigilią. A przecież nawet w trakcie postu, posiłki stanowiące podstawowe źródło energii, powinny być dostarczane co 3-4 godziny – mówi Karolina Wróblewska, dietetyk Medicover Białystok.

To, że powstrzymujemy się od spożywania wyrobów mięsnych nie oznacza, że musimy rezygnować z regularnego jedzenia. Nie należy więc głodzić się przez cały dzień tylko po to, aby wieczorem zasiąść do wigilijnej wieczerzy i, jak nakazuje tradycja, skonsumować wszystko, co znalazło się na stole.

– W ten sposób doprowadzamy do przepełnienia skurczonych postem żołądka i jelit, co może powodować niestrawność, wzdęcia, a nawet zatkania przewodu pokarmowego, co prowadzi do zaparcia – dodaje Wróblewska.

Na szczególne ryzyko narażone są osoby zmagające się z zaburzeniami metabolicznymi (np. nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie, dna moczanowa czy choroby hormonozależne), a także seniorzy i kobiety podczas laktacji. Niedobór niezbędnej do regeneracji energii grozi osłabieniem, pogorszeniem stanu zdrowia i zwiększa ryzyko powikłań.

Bez pośpiechu i z umiarem

Podczas spożywania świątecznych posiłków warto zwrócić uwagę nie tylko na to co jemy, ale również jak to robimy. Niestety, najczęściej za bardzo się przy tym spieszymy. Nie przeżuwamy dokładnie wszystkich kęsów, co skutkuje osłabionym trawieniem. Podobne efekty przynosi prowadzenie rozmowy podczas jedzenia. W Boże Narodzenie celebrujmy chwile, cieszmy się świątecznymi aromatami i delektujmy smacznymi potrawami – bez zbędnego pośpiechu.

– Kolejna rada dotyczy ilości spożywanego jedzenia. Aby spróbować wszystkich pyszności, warto nakładać sobie tylko po 1 łyżce każdego dania, a pomiędzy kolejnymi dokładkami robić przerwy. W ten sposób będziemy mieli okazję skosztowania każdej potrawy, bez ryzyka wystąpienia rewolucji pokarmowej – podpowiada Karolina Wróblewska.

Do tego wszystkiego dochodzi obniżona aktywność fizyczna. Siedzenie za stołem zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu, więc to, co zjadamy, nie jest na bieżąco spalane. Ta długotrwała stagnacja prowadzi do osłabienia układu krążenia i wydolności oddechowej, powodując uczucie senności i nadmiernego zmęczenia. Pamiętajmy o odrobinie ruchu, może pójść na spacer?

Lekki alkohol i skromny deser

Wbrew pozorom, w trawieniu nie pomoże nam towarzyszący jedzeniu alkohol. Zwłaszcza ten wysokoprocentowy zakłóca pracę układu trawiennego. Do spełnienia toastu warto więc sięgnąć po wytrawne czerwone lub nieco delikatniejsze, białe wino, z którym nasza wątroba z pewnością poradzi sobie łatwiej, niż z alkoholami wysokoprocentowymi.

Przy okazji coś o świątecznych deserach. Podobnie, jak w przypadku innych potraw, także tu najistotniejszy jest umiar ilościowy. Nadmiar słodkości prowadzi do nagłego wzrostu poziomu cukru i tym samym powoduje wahania metaboliczne. A jeśli decydujemy się sięgać po słodkie smakołyki, spożywajmy je po daniach głównych. Dzięki temu organizm będzie mógł lepiej poradzić sobie z nadbagażem energetycznym.

Publicum

Przykładowe potrawy z menu wigilijno – bożonarodzeniowego czyli potrawy na wigilijny stół
– Wigilijny barszcz czerwony z uszkami
– Pierogi z kapustą i grzybami
– Zupa grzybowa z łazankami
– Zupa rybna
Karp przyrządzony na wiele sposobów (w galarecie, w panierce…)
– Kapusta z grzybami
– Groch z kapustą i łazanki z kapustą
– Kutia wigilijna doprawiona gryczanym miodem
– Śledzie
– Bigos wigilijny (kapustą z grochem)
– Lukrowany makowiec z dużą ilością bakalii
– Sernik z bakaliami
– Kompot z suszu (suszonych owoców)

Najpopularniejsze polskie kolędy
• Bóg się rodzi
• Cicha noc
• Do szopy, hej pasterze
• Dzisiaj w Betlejem
• Gdy się Chrystus rodzi
• Gdy śliczna panna
• Jezus malusieńki
• Lulajże Jezuniu
• Mędrcy świata
• Oj maluśki, maluśki
• Pójdźmy wszyscy do stajenki
• Przybieżeli do Betlejem
• Wśród nocnej ciszy
• W żłobie leży

Zobacz też: 
> Ciekawostki o kolędach, słowa kolęd
> Bombki choinkowe ciekawostki
> Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce