bumerang ciekawostki o bumerangu Australia Aborygeni bumerangi

Bumerang – najlepsze ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 51 sekund/y

Na pewno wiesz, co to bumerang. Właśnie nadeszła pora, abyś dowiedział się o nim znacznie więcej! Najbardziej fascynujące ciekawostki o bumerangu, niezwykłej broni, która powraca do rzucającego

Boo-mar-rang w języku Aborygenów znaczy: “kij, który nie wraca”. Bumerang jest bronią ręcznie miotaną, używaną do walki, polowań oraz w sporcie i rekreacji. Znany był w wielu miejscach świata (starożytny Egipt – patrz ilustracja na górze, germańskie plemiona w Europie, Północna i Środkowa Ameryka czy Południowo-Wschodnia Ameryka. Jednak tylko w Australii stworzono bumerang, który rzucony zatacza elipsę i powraca. Dlatego kojarzony jest głównie z Australią.

Jak rzuca się bumerangiem?

Bumerang podczas rzutu należy trzymać pionowo lub nieco go przechylić w prawo. Umiejętnie rzucony zostaje wprawiony w ruch wirowy, zaczyna lecieć po krzywej zamyka okrąg lotu i wraca. Osoba praworęczna rzuca go w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, leworęczna zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

bumerang ciekawostki o bumerangu Australia Aborygeni bumerangi
Bumerang w aborygeńskich wzorach

Z czego robione są bumerangi?

Najczęściej z drewna (sandałowiec, czarna akacja, drzewo mangrowe, kazuaryna), z ciosów mamuta (patrz: Bumerang w Polsce). Współcześnie bumerangi robione są z tworzywa (np. z włókna węglowego).

Mistrz rzutu bumerangiem

Barnaba Ruhe potrafił tak rzucić bumerangiem, że ten po zatoczeniu elipsy w powietrzu powracał i rozłupywał jabłko, które znajdowało się na jego głowie.

bumerang ciekawostki o bumerangu Australia Aborygeni bumerangi
Aborygeni – przebierańcy. Pokaz dla turystów

Zawody w rzucaniu bumerangiem

Podczas zawodów ocenianie są: długość lotu (rekord: ok. 240 metrów), czas przelotu (rekord: 3 minuty w powietrzu), precyzja rzutu i lotu.

Jak leci bumerang?

Dobrze rzucony bumerang osiąga prędkość 100 km na godzinę, obracając się wokół własnej osi, niemal 200 razy na sekundę. I oczywiście powraca do rzucającego. Bumerangi lecące po torze eliptycznym (wracające) prawdopodobnie stworzono do polowania na stada lecących ptaków.

Uluru bumerang ciekawostki o bumerangu Australia Aborygeni bumerangi
Góra Uluru (właściwie formacja skalna) – święte miejsce Aborygenów w środkowej Australii

Bumerang w Polsce

Najstarszy znany bumerang znaleziono w Polsce w Jaskini Obłazowej (w Tatrach), w 1985 roku. Jest wykonany z ciosu mamuta, ma 800 gramów wagi, 71 centymetrów długości, średnicę 5 centymetrów i grubość 1,5 cm. Szacuje się, że powstał 23-24 tys. lat temu, jest więc znacznie starszy od najstarszego drewnianego bumeranga znalezionego w Australii, mającego 10 tys. lat.

“Polski” bumerang powstał w okresie paleolitu, został zrobiony przez przedstawiciela kultury pawlowskiej. Ma ornament, niegdyś pokryty czerwoną barwą. Wraz z nim archeolodzy odkopali m.in. przedmioty obrzędowe, narzędzia i muszle.

Bumerang w kosmosie

Astronauta Takao Doi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdujący się w stanie nieważkości, rzucił papierowym bumerangiem. Ten wrócił do niego, gdyż do lotu bumerang nie potrzebuje grawitacji, tylko oporu powietrza. Dlatego bumerang rzucony w kosmicznej próżni na pewno nie wróci do rzucającego.

bumerang ciekawostki o bumerangu Australia Aborygeni bumerangi
Australia. Bumerangi w sklepie z pamiątkami

Bumerang ciekawostki inne

– Początkowo bumerang kształtem przypominał banana i był robiony z drewna.

– Bumerang z Australii jako pierwszy opisał Joseph Banks, uczestnik wyprawy Jamesa Cooka w 1770 roku.

– Bumerang ma kształt od lekko zakrzywionego po zbliżony do kąta prostego (90 stopni). Ma zasięg lotu do 150 metrów.

– W Australii znaleziono szkielet ludzki z XIII wieku. Po zbadaniu okazało się, że rany które spowodowały śmierć wojownika w walkach między plemionami Aborygenów, pochodziły od bumerangów.

Gdzie kupić bumerang?

Oczywiście najlepiej w Australii. Bumerang jest najczęściej przywożoną pamiątką z podróży do tego kraju.

Tekst: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Australii
> Ciekawostki o lodach
> Ciekawostki o motylach

mem memy internetowe dowcipy humor rysunki Poprzedni post Memy czyli jak internet zabija satyryków
Sławomir Zapała miłość w Zakopanem Następny post Cześć, tu Sławomir. Facet od hitu Miłość w Zakopanem