Bystrzyca Kłodzka – niesamowite ciekawostki
Z czego słynie Bystrzyca Kłodzka ciekawostki i najważniejsze fakty o Bystrzycy Kłodzkiej. To warto wiedzieć!
1) Bystrzyca Kłodzka, to 10-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim. Nazwa miasta nawiązuje do “bystrej” wody czyli górskiego potoku.
Bystrzyca Kłodzka ciekawostki z historii
2) XIV-wieczna Bystrzyca Kłodzka była rzemieślniczym miasteczkiem. Słynęła z wyrabianych tu sukien oraz z doskonałego piwa. W 1429 r. zdobyta przez wojska husyckie, nie ustrzegła się potem epidemii, pożarów i działań wojennych. Po 1622 r. były tu wojska austriackie, saskie i szwedzkie, co sukcesywnie wyniszczało miasto. W 1800 i 1823 r. Bystrzycę Kłodzką nawiedziły duże pożary. Mimo zniszczeń, do dziś zachował się średniowieczny układ miejski wraz z otaczającymi go murami, co jest rzadkością. W XIX w. miasto znów się rozwijało, a obie wojny światowe szczęśliwie go ominęły. Obecnie turyści mogą przemierzać najciekawsze miejsca Bystrzycy Kłodzkiej, korzystając z wyznaczonej Miejskiej Trasy Turystycznej.
Co warto zobaczyć w Bystrzycy Kłodzkiej?
3) Brama wodna
Została wybudowana na początku XIV w. z kamienia. Pobierano tu opłatę za wjazd do miasta. Ma na szczycie ostrosłupowy hełm z 1508 r. Niegdyś była tu krata spuszczana na łańcuchach.
4) Baszta rycerska (Rzeźnicza)
Kamienna baszta z otworami strzelniczymi z początku XVI wieku. Od 1608 r. ma ceglany hełm w kształcie ostrosłupa. W 1843 r. została przerobiona na dzwonnicę zboru ewangelickiego. Od 1964 r. w zborze jest Muzeum Filumenistyczne (Muzeum Zapałek), z działem poświęconym historii miasta. Adres: Mały Rynek 1.
5) Baszta Kłodzka
Została zbudowana w XIV w. i przylegała do Bramy Kłodzkiej (rozebranej w 1843 r.), będącej głównym wjazdem do miasta. Jest z kamienia, jej szczyt od 1568 r. zdobi ostrosłupowy hełm. W górnej części znajdują się otwory strzelnicze. Drewniany most rozebrano w 1855 r. przed zasypaniem fosy.
6) Mury miejskie
Zachowane do dziś niemal w całości, są zbudowane z kamienia i mają grubość 1 metra. Miały blanki z kilkoma furtami, w ich skład wchodziły 3 wymienione wyżej wieże. Później mury znacznie obniżono, dobudowano do nich budynki mieszkalne. Mury były tak solidne, że w 1319 r. król J.Luksemburczyk przyznał miastu samodzielność prawną. Tym samym Bystrzyca Kłodzka została jednym z miast królewskich.
7) Ratusz
Ratusz w Bystrzycy Kłodzkiej stał już w XIV wieku. Obecny budynek ratusza zbudowano w latach 1853-1854, w stylu neorenesansowym. Jego najstarszą częścią jest smukła wieża.
8) Pomnik św. Trójcy (Kolumna Trójcy Świętej)
Trzykondygnacyjny cokół z figurami świętych z 1736 r., stojący na Rynku.
9) Wójtostwo
Obronna wieża mieszkalna, siedziba wójta. Początkowo była odgrodzona od miasta wałami i fosą. Od 1604 r., kiedy została wykupiona przez miasto, była siedzibą wojska. W 1767 r. została obniżona, pozbawiona charakteru obronnego i połączona z sąsiednimi budynkami. Niektórzy nazywają ją zamkiem.
10) Kościół pw św. Michała Archanioła
Kościół istnieje od XIII wieku. Późniejsze zmiany spowodowały, że ma głównie charakter renesansowy i neobarokowy.
11) Pręgierz
Niegdyś stał na głównym Rynku, obecnie jest na Małym Rynku. Wykonywano na nim kary na przestępcach.
Bystrzyca Kłodzka ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Lębork
> Szydłowiec
> Lubomierz