miasto Grozny Czeczenia ciekawostki o Czeczenii

Niezwykłe ciekawostki o Czeczenii

Czas czytania:2 minut/y, 37 sekund/y

Z czego słynie Czeczenia ciekawostki o Czeczenii i najważniejsze informacje. Historia, ciekawe miejsca, stolica i miasta

Czeczenia fakty

1) Czeczenia (Republika Czeczenii), to autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Położona jest na Kaukazie, graniczy z Gruzją oraz trzema rosyjskimi republikami: Dagestanem, Inguszetią i Krajem Stawropolskim.

2) Powierzchnia Czeczenii wynosi 16 165 km² i mieszka tu 1,5 miliona ludzi (ok. 70%, to Czeczeni). Językami urzędowymi są rosyjski i czeczeński.

3) Symbolem narodu czeczeńskiego jest wilczyca, która jest bohaterką legendy. Czeczeński hymn zaczyna się od słów: „Narodziliśmy się tej nocy, gdy szczeniła się wilczyca”. Czeczeni uważają, że wilki to zwierzęta odważne, dumne, wolne i we własnej obronie gotowe rzucić się na znacznie większego przeciwnika.

4) W Czeczenii trudno porozumieć się po angielsku. Zdecydowanie bardziej powszechnym językiem jest rosyjski.

Czeczenia co zobaczyć

5) Zamek Phakoch zaczęto budować w XI-XII wieku. Stoi u wejścia do wąwozu Tazbichi, a cały kompleks ma 15 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Jest tu lokalne muzeum imienia Husseina Isajewa.

6) Grozny-City Towers, to 40-pietrowy apartamentowiec, hotel a zarazem kompleks biznesowy. Znajduje się w centrum Groznego, w pobliżu Centralnego Meczetu. Został otwarty w 2011 rolu.

7) W Szali w zbudowano wielki meczet. Jego otwarcie miało miejsce w 2012 roku. Jest uznawany za największy meczet w Europie, który pomieści 30 tysięcy wiernych wewnątrz oraz nawet 70 tysięcy na terenie wokół meczetu. Obiekt mieści się na terenie zajmującym 5 hektarów, a wewnątrz został zainstalowany 8-metrowy żyrandol ważący ok. 3 ton, składający się z 400 żarówek. Centralna kopuła świątyni ma wysokość ponad 40 metrów, a cztery minarety mają 63 metrów wysokości.

8) Do Czeczenii można dolecieć samolotem z Moskwy lub Stambułu. Można też dojechać pociągiem lub samochodem.

Ciekawostki o Czeczenii z historii

9) Po rozpadzie ZSRR, w latach 1991-1994 Czeczenia była krajem niepodległym, choć nieuznawanym przez inne kraje świata.
Niepodległość ogłosił Dżochar Dudajew, wybrany w wyborach prezydent.

10) W 1994 r. doszło do I wojny w Czeczenii. Została najechana przez wojska rosyjskie (bez powodzenia), a druga wojna (1999) zakończyła się podporządkowaniem Czeczenii władzom Rosji i ustanowieniem rządu uległego Moskwie. Zginęło wtedy kilkadziesiąt tysięcy Czeczenów. Do dziś sytuacja polityczna kraju jest bardzo skomplikowana.

11) Po 1917 r. (rewolucja w Rosji) na Kaukazie powstała Republika Górska Północnego Kaukazu. W jej skład wchodziły obszary obecnej Czeczenii, Inguszetii, Północnej Osetii i Dagestanu. Jednak w kolejnych latach wojska Rosji znów podbiły te tereny.

Stolica i miasta Czeczenii

12) Republika Czeczenii jest podzielona na 15 rejonów oraz 3 miasta: Grozny, Argun i Gudermes.

13) Grozny, to największe miasto i stolica Czeczenii. Mieszka tu ok 330 tys. ludzi, niemal 1/3 ludności całego kraju. Podczas wojny kaukaskiej (1817–1864) w 1818 roku Rosjanie założyli tu placówkę wojskową i początkowo mieszkali tu Kozacy. Grozny prawa miejskie uzyskał w 1869 roku. Obecnie ok. 95% mieszkańców, to Czeczeni.

14) Gudermes, to drugie pod względem liczby ludności miasto Czeczenii. Mieszka tu ok. 60 tys. ludzi. leży nad rzeką Sunża.

15) 40-tysięczne obecnie miasto Argun założono w połowie XIX wieku. Początkowo wioska nosiła nazwę Ustrada. Argun leżące nad rzeką o tej samej nazwie prawa miejskie uzyskało w 1967 roku.

Ciekawostki o Czeczenii: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Afganistan
> Kirgistan

kościół św. Barbary Gmina Szczerców ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Fakty i ciekawostki o gminie Szczerców
anegdoty z życia ciekawostki o anegdotach dowcipy żarty humor Następny post Anegdoty – humorystyczne perełki życia