baszta Dobre Miasto ciekawostki zabytki atrakcje

Z czego słynie Dobre Miasto. 12 ciekawostek

Czas czytania:2 minut/y, 14 sekund/y

Z czego słynie Dobre Miasto ciekawostki i fakty o Dobrym Mieście. Historia, zabytki, co warto zobaczyć

Dobre Miasto ciekawostki

1) Dobre Miasto leży nad rzeką Łyną. To miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, położone 25 km od Olsztyna. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Dobre Miasto. Mieszka tu ponad 10 tys. ludzi, a miasto wchodzi w skład aglomeracji olsztyńskiej.

2) Historycznie Dobre Miasto leży na Warmii, na obszarze Pomezanii – dawnego pruskiego terytorium plemiennego.

3) Miejscowość Guddamistan założono w 1326 roku w miejscu grodu pruskiego nad brzegiem rzeki Łyny, a trzy lata później otrzymała prawa miejskie. Nazwę zniekształcono później do Guttstadt, co po łacinie tłumaczono na Bona Civitas (po polsku: Dobre Miasto).

4) DKS Dobre Miasto, to klub piłkarski założony w 1971 roku, początkowo jako Warfama.

bazylika Dobre Miasto ciekawostki zabytki atrakcje
Imponującej wielkości bazylika stoi w centrum. Dobre Miasto ciekawostki, zabytki

Zabytki w Dobrym Mieście, ciekawe miejsca

5) Bazylikę kolegiacką Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych zbudowano w XIV wieku (1357-1395). To druga pod względem wielkości wielkości świątynia Warmii. Była częścią wniesionego wówczas gotyckiego zespołu kolegiackiego. Od strony zachodniej znajduje się wysoka, czworoboczna wieża. Najstarszym ołtarzem wewnątrz świątyni jest Tryptyk Mariacki z ok. 1430 roku. Wewnątrz znajdują się m.in. organy z początku XVII wieku, mające 3522 piszczałki, a organista ma do dyspozycji 3 klawiatury. Adres: ul. Orła Białego 30.

6) Baszta Bociania (Bocianie Gniazdo), to architektoniczny symbol Dobrego Miasta, stojący tuż obok brzegu Łyny. Zbudowano ją w XIV-XV wieku i niegdyś wchodziła w skład murów miejskich. Adres: ul. Sowińskiego.

muzeum Dobre Miasto ciekawostki zabytki atrakcje
Muzeum, z prawej baszta. Dobre Miasto ciekawostki

7) W sąsiadującym z basztą budynku wyremontowanym w latach 70. XX wieku, mieści się Muzeum Dobrego Miasta. Dzięki wizycie w muzeum, można poznać dzieje miasta oraz Warmii. Muzeum jest czynna w soboty i niedziele w godz. 14-18 oraz w inne dni, po uzgodnieniach telefonicznych.

Skansen Miejski Dobre Miasto-ciekawostki zabytki atrakcje
Sąsiadujące ze sobą domy czyli Skansen Miejski. Dobre Miasto ciekawostki

8) Obok Baszty Bocianiej znajduje się Miejski Skansen. Są to odrestaurowane kamieniczki, w których wnętrzach zgromadzono historyczne wyposażenie. Można zobaczyć, jak wyglądały dawne punkty usługowe i rzemieślnicze (szewc, fryzjer, krawiec, fotograf, piekarnia).

9) Obok baszty stoi realistyczna postać jelenia z metalu. Jeleń znajduje się w hernie Dobrego Miasta.

jeleń herb Dobrego Miasta woj. warmińsko-mazurskie atrakcje
Figura jelenia z herbu Dobrego Miasta, woj. warmińsko-mazurskie

10) Cerkiew świętego Mikołaja wybudowano w latach 1736–1741. Od 1957 r. jest o świątynią greckokatolicką. Wewnątrz znajdują się barokowe ołtarze z XVII i XVIII wieku.

11) Wzdłuż brzegu Łyny znajduje się bulwar spacerowy. Można przejść się po drewnianej promenadzie. Są tu ławki, plac zabaw dla dzieci i fontanna.

12) W dawnym kościele ewangelickim (budowla neoromańska wzniesiona w latach 1830-1834) obecnie mieści się Centrum Kulturalno – Biblioteczne.

Dobre Miasto ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Braniewo
> Lidzbark

poznaj znajomych aplikacja envit ciekawostki Poprzedni post Znajdź znajomych na każdy wypad z tą innowacyjną aplikacją
humor koniak dowcipy o koniaku żarty alkohol Następny post Dowcipy o koniaku