Kalifornia. Dolina Śmierci – Death Valley
Być może najgorętsze miejsce świata – Dolina Śmieci w Kalifornii. Jak tu naprawdę jest, czy warto tu przyjechać i co zobaczyć? Informacje i ciekawostki o Dolinie Śmierci oraz unikalne zdjęcia (c) Sadurski.com
Gdzie jest Dolina Śmierci?
1) Dolina Śmierci (Death Valley), to obszar o powierzchni 7800 km kwadratowych (225 km długości, 8 do 25 km szerokości). Znajduje się w południowej Kalifornii, na pustyni Mojave. Dolinę otacza pasmo górskie Panamint (najwyższy szczyt, to Telescope Peak, 3368 m. n.p.m.) oraz pasmo gór Amargosa.
2) To jedno z najgorętszych miejsc naszej planety. W dodatku rocznie jest tu do 50 mm opadów deszczu, a w niektórych latach deszcz nie pada wcale.
3) Death Valley to depresja (wysokość pod poziomem morza). Najniższy punkt Doliny Śmierci, to 86 m. p.p.m. czyli jezioro Badwater.
4) Dolina Śmierci od 1994 r. jest parkiem narodowym Death Valley National Park.
Temperatury w Dolinie Śmierci
5) W 1913 r. odnotowano tu temperaturę 56,7 stopni Celsjusza w cieniu, co jest światowym rekordem wysokości temperatury. Wilgotność powietrza wynosi tu zaledwie 1%.
6) Grunt rozgrzewa się tu do temperatury 100 stopni Celsjusza, więc nie sposób choć na chwilę zdjąć wtedy z nóg obuwia.
7) Mimo wysokich temperatur w ciągu dnia, w nocy temperatura może spaść kilka stopni poniżej zera.
8) Mimo wysokich temperatur, w Dolinie Śmierci mieszka ok. 400 gatunków zwierząt, m.in. kojoty i węże grzechotniki. Dodajmy, jest tu zielona oaza Furnance Creek, w której mieszkają ludzie.
Skąd wzięła się nazwa Dolina Śmierci?
9) Nazwa Death Valley funkcjonuje od 1849 roku. To wtedy dotarła tu grupa podróżników, którzy postanowili skrócić sobie drogę i przejść przez pustynną dolinę. Na szczęście dla nich była wtedy zima, więc pili wodę z kałuż po roztopionym śniegu. Po miesiącu, będąc na skraju wyczerpania, wreszcie dotarli na skraj pustyni. Miejsce które przeszli, nazwali Death Valley. Od tej pory to ekstremalne miejsce budziło grozę, ale też zyskiwało na popularności.
Kolejne informacje o Dolinie Śmierci
10) Dolina Śmierci, to miejsce wyjątkowo wietrzne. Wiatry osiągają tu prędkość do 160 km/h.
11) Na przełomie XIX i XX wieku czyli w czasie gorączki złota, było tu miasto Rhyolit. Na początku XX wieku mieszkało w nim ok. 10 tys. ludzi. Obecnie to miejsce opuszczone, dlatego nazwano je: ghost town (miasto duchów). Wciąż stoją tu ówczesne zabudowania.
12) W Dolnie Śmierci okresowo występują dwie rzeki: Salt Creek i Furnance Creek. Jest tu również słone jezioro Badwater (Zła Woda).
13) W Dolinie Śmierci kręcono zdjęcia plenerowe do dwóch części “Gwiezdnych Wojen”.
Niezwykłe zjawisko: wędrujące kamienie
14) W Dolinie Śmierci występuje niezwykłe zjawisko “wędrujących kamieni”. Występuje ono na dnie wyschniętego jeziora Racetrack Playa. Kamienie przesuwają się same, na odległość kilku do kilkudziesięciu metrów, pozostawiając za sobą ślady na piasku. Największy znany kamień, który tu wędruje, ma wagę 320 kg. Co ciekawe, kamienie poruszają się w różnych kierunkach i w różnym czasie względem siebie.
Zjawisko to nie zostało dotąd sfilmowane i przeczy znanym nam zasadom fizyki. Zjawiska nie wyjaśniła nawet specjalna grupa naukowców. Zainstalowali jednak czytniki, które być może pozwolą wyjaśnić to zjawisko.
Dolina Śmierci – porady
15) Wybierając się do Doliny Śmierci, należy zabrać ze sobą wszystko, co skutecznie chroni przed słońcem oraz dużo wody pitnej. Mimo ostrzeżeń, co jakiś czas giną tu turyści.
16) Niektórzy zostają tu w Dolinie Śmierci noc, aby zobaczyć (podobno) bajeczny widok zachodu i wschodu Słońca. Jest tu kilka hoteli i kempingów. W okresie największych upałów rozsądnie jest z tej atrakcji zrezygnować.
17) W Dolinie Śmierci nie mają zasięgu telefony komórkowe (a może ta informacja jest już nieaktualna?), a na pobliskiej stacji benzynowej ceny benzyny są wysokie.
18) Transport na terenie Doliny Śmierci oczywiście tylko samochodowy. Jeśli chcesz pojeździć poza drogą asfaltową, należy mieć samochód z napędem na cztery koła. Z klimatyzacji lepiej zrezygnować, bo grozi przeziębieniem. Poza tym dodatkowo zużywa benzynę. Uwaga na “normalne” samochody, nie sprawdzone w takich temperaturach. Silnik bardzo się rozgrzewa i jest obawa, że się zepsuje.
19) Furnance Creek w hrabstwie Inyo, to zielona oaza na terenie Doliny Śmierci. Jest tu siedziba władz Parku Narodowego, muzeum, kempingi. Ale my trafiliśmy tu, aby spod żaru lejącego się z nieba wreszcie wejść na trochę do klimatyzowanego pomieszczenia, wygodnie usiąść i napić się zimnego piwa. Od progu przywitała nas muzyka country i poczuliśmy się, jak prawdziwi kowboje. Wrażenia niezapomniane. A potem szybko do klimatyzowanego samochodu i dalej w drogę.
Co zobaczyć w Dolinie Śmierci?
20) Zabriskie Point, to najpopularniejszy tu punkt widokowy. Tu zatrzymuje się każdy.
21) Z Dantes View można oglądać panoramę. Uwaga na silny wiatr!
22) Na terenie Parku Narodowego Death Valley znajduje się Scotty’s Castle. Nie jest to bynajmniej zamek i nie mieszkał tu nigdy żaden Scotty. Jest to należące do Parku Narodowego dawne ranczo pewnego milionera, który w Dolinie Śmierci prowadził poszukiwania złota. Ranczo powstało w 1922 roku i jest jedną z tutejszych atrakcji.
Ciekawostki o Dolinie Śmierci i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Santa Monica, Kalifornia
> Monument Valley, Utah
> Glenn Canyon Damm, Kalifornia