balonowa guma do żucia ciekawostki

Ciekawostki o gumie do żucia

Czas czytania:5 minut/y, 29 sekund/y

Na pewno wiesz, co to guma do życia. A czy wiesz, że zapobiegła katastrofie lotniczej? I po co amerykańskim żołnierzom guma do żucia? Guma do ciekawostki, które warto poznać

Historia gumy do żucia

* Starożytni Grecy do czyszczenia zębów i odświeżania oddechu żuli żywicę z kory drzewa gumowego. Grecy żuli żywicę z drzewa mastykowego, Majowie z sapodilii, a Indianie ze świerku.

* Pierwszą gumą do żucia produkowaną do sprzedaży była guma świerkowa. Amerykanin John Curtis zaczął ją produkować w 1848 roku. Produkcja w jego kuchennym piecu była dosyć prymitywna, więc zdarzało się, że do gumy trafiały igły świerku, które drapały w podniebienie. Produkt szybko ulepszano. Do produkcji trafiały gumy o kolejnych smakach i zapachach.

* Wytwarzanie gumy do żucia w 1869 r. opatentowano w amerykańskim stanie Ohio. Zrobił to William Finley Semple (1832-1923) z Mount Vernon.

* W roku 1906 eksperymenty pracownika fabryki gumy du żucia w Filadelfii (USA), pozwoliły zmniejszyć jej lepkość. Od tej pory można było nadmuchiwać z niej baloniki.

Skład gumy do żucia

20% – masa gumowa, 60% – substancje słodzące, 19% – syrop skrobiowy. Do tego substancje aromatyczne, smakowe i barwiące.

balonowa guma do żucia ciekawostki
Taki widok, to dla miłośnika gumy do żucia raj! Ciekawostki o gumie do żucia

Guma do żucia w PRL-u i komiksy

* W latach 70-ych także w Polsce popularne były “Donaldówki” – gumy do żucia z dołączonymi karteczkami, na których były kolorowe mini-komiksy (historyjki) z postaciami z kreskówek Walta Disneya. Wiele dzieci kolekcjonowało je i wymieniało się nimi. Były do kupienia w sklepach Pewex za dolary lub bony, w cenie 0,35 USD za paczkę 10 sztuk. W latach 70. seria miała 108 historyjek, druga seria (lata 80.) liczyła 103 historyjki.

Po jakimś czasie konkurencją stały się podobne gumy balonowe. Były do nich dodawane historyjki z postaciami komiksu Fix und Foxi. Wydawcą komiksu był Rolf Kauka (1917-2000), prawdziwe nazwisko: Paul Rudolf Kauka, nazywany niemieckim Waltem Disneyem.

Po raz pierwszy do gumy do żucia dodawano kolekcjonerskie karteczki w latach 30. XX wieku. Amerykańska firma Hamilton Chewing Gum Ltd dołączyła wtedy do gum wizerunki znanych sportowców. Obecnie te karteczki uzyskują na aukcjach 1000 USD za sztukę.

> Tu więcej o gumie Donald

Guma do żucia i rekordy

* W 1965 r. Gary Duschl zaczął zwijać papierki po gumach do żucia. Utworzony z nich łańcuch w 2014 r. miał długość 27 kilometrów. Wykorzystał do tego 1.871.538 papierków. Ciekawe, jaką długość ten sznur ma teraz.

* Rekordowy balon z gumy do żucia nadmuchała Amerykanka Susan Montgomery. Miał średnicę 58,5 cm. Rekord transmitowała telewizja ABC i oczywiście trafił do Księgi Guinnessa.

balonowa guma do żucia ciekawostki
Po użyciu trzeba z nią coś zrobić… Niezwykłe fakty o gumie do żucia

Ciekawostki o gumie do żucia

* Przeciętny człowiek żuje 300 gum rocznie.

* Żucie gumy przyspiesza przepływ krwi, a przy okazji zwiększa aktywność mózgu.

* Ponieważ guma du żucia jest niskokaloryczna, a przeżuwanie to sygnał dla mózgu, że “coś jemy”, może być traktowana jako sposób na odchudzanie.

* Guma do żucia bez cukru stymuluje wydzielanie śliny i neutralizuje kwasy osadu nazębnego.

* Naukowcy stwierdzili, że żucie gumy tylko chwilowo odświeża oddech.

* Ile kalorii ma guma do żucia? 100 gram na 360 kcal.

* Kiedyś przestrzegano dzieci, aby nie używały gumy do żucia, gdyż pozostanie potem w żołądku. Tymczasem jest ona tak samo trawiona, jak inne produkty żywnościowe, które łykamy.

* Guma do żucia wchodziła w skład wyposażenia amerykańskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Powód? Podobno wzmagała czujność i redukowała napięcia psychiczne.

* Balonowa guma do żucia (balonówka) to guma, z której każdy może nadmuchać i zrobić z niej balonik. To dodatkowa atrakcja i rozrywka dla konsumentów.

* Niektóre gumy do żucia produkowane są po to, aby pomóc w rzuceniu palenia papierosów.

balonowa guma do żucia ciekawostki
Słodki i ciągnący przysmak młodego pokolenia. Guma do żucia ciekawostki

Recykling gumy do żucia

* Niedawno ze zużytych gum wyprodukowano 3 pary butów. Raczej nie weszły do seryjnej produkcji (para kosztowała 190 euro). Ze zużytych gum produkowane są też zabawki i opony.

* W 2007 r. zaprezentowano gumę do żucia, którą łatwo usunąć np. z chodnika lub podeszwy buta. Było to możliwe, dzięki dodaniu polimeru do jej składu.

* W Amsterdamie rocznie zbiera się z ulic 1,5 tys. ton zużytej gumy.

* Biodegradacja zużytej gumy do żucia trwa 5 lat.

balonowa guma do żucia ciekawostki
Guma do żucia w drażetkach. Ciekawostki o gumie do żucia

Guma do żucia na świecie

* Pod koniec lat 50. XX wieku w wąskiej uliczce San Luis Obispo (Kalifornia, USA) zaczęto wszystko oblepiać zużytymi gumami do żucia. Obecnie jest to największa atrakcja tego miasta.

* W 1911 r. pękł silnik samolotu lecącego nad Wielką Brytanią. Katastrofę powstrzymano zalepiając otwór gumą do żucia.

* Od 1992 r. w Singapurze obowiązuje zakaz żucia gumy. Nie można jej tam nawet sprzedawać, z wyjątkiem gumy bezcukrowej, przepisanej przez lekarza. Za złamanie zakazu grozi wysoka grzywna.

* Liderem w produkcji gumy do żucia jest Turcja. Produkowano tam m.in. znaną swojego czasu w Polsce gumę Turbo.

* Żołnierze USA wkraczający na teren innego kraju, rozdają gumę do żucia, aby zdobyć zaufanie i poparcie miejscowej ludności.

* 1 lutego obchodzimy Dzień Gumy do Żucia.

balonowa guma do żucia ciekawostki
Słynna w latach 90. guma Turbo. Guma do żucia ciekawostki

Gumowy biznes i klienci

* 100 ton – tyle na świecie jest produkowanej gumy do życia rocznie.

* Produkcją gumy do żucia zajmuje się ponad 100 fabryk na świecie.

* Jakie smaki gumy do żucia najchętniej kupujemy? Mięta, eukaliptus i cynamon.

* Około 40% gumy do żucia w USA żują osoby w wieku 12-24 lata.

* Guma do żucia produkowana jest w drażetkach lub listkach. Są produkowane gumy z dodatkiem cukru lub innych substancji słodzących lub bez. Są też dodawane różne składniki – witaminy, minerały, itp. Są także gumy do żucia z nikotyną, ziołowe, energetyczne, wybielające zęby, itd.

* Większość produkcji gumy do żucia na świecie sprzedaje się między Halloween a Bożym Narodzeniem.

* Wybrane marki i producenci gumy do żucia: Donald Bubble Gum (producent: holenderska firmę Maple Leaf B.V.), guma Turbo (producent: turecka firma Kent), Orbit i Winterfresh (producent: Wrigley Company).

Uwaga na gumę do żucia

* Połknięcie kilku gum do żucia na raz lub w krótkim czasie, może zakończyć się wizytą w szpitalu.

* Osoby cierpiące na syndrom jelita drażliwego, powinny zrezygnować z żucia gumy, ponieważ podczas żucia wdychana jest duża ilość powietrza.

* Lekarze twierdzą, że nie należy żuć gumy częściej niż 2 razy dziennie i najwyżej przez 10 minut. Zbyt częste żucie gumy może powodować wrzody żołądka, przeciążenie stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet ścieranie zębów.

Ciekawostki o gumie do żucia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o lodach
> Nosacz sundajski ciekawostki
> Ciekawostki o orzechach

wiosna pierwszy dzień wiosny ciekawostki topienie Marzanny Poprzedni post Niesamowite ciekawostki o wiośnie
Piotrków Trybunalski plener satyrycy karykaturzyści Partia Dobrego Humoru Następny post Partia Dobrego Humoru – ciekawostki, które warto znać