10 atrakcji Jastrzębiej Góry
Jastrzębia Góra atrakcje nadmorskiej miejscowości. Z czego słynie i co zobaczyć odwiedzając Jastrzębią Górę. Zestaw miejsc i atrakcji dla całej rodziny, wartych zobaczenia. Zestaw ciekawostek, które powinien przeczytać każdy, kto planuje odwiedziny w Jastrzębiej Górze
Jastrzębia Góra
Choć człowiek zamieszkiwał to miejsce już w epoce żelaza (to wiemy z prowadzonych tu wykopalisk, Jastrzębia Góra powstała dopiero w okresie międzywojennym. To wtedy wytyczono drogi i działki budowlane, na których zaczęto stawiać pensjonaty. W jednym z nich (w Mewie) w 1930 roku zatrzymał się Józef Piłsudski.
Ale jeszcze wcześniej stała tu latarnia morska (a nawet dwie). Tę na Rozewiu (tuż przy granicy z Jastrzębią Górą) odwiedzał pisarz Stefan Żeromski, o czym przeczytasz za chwilę.
Ciekawe informacje o tym, czym wieś Jastrzębia Góra (w której mieszka ok. tysiąc mieszkańców) oczarowuje turystów, którzy w okresie letnim przyjeżdżają tu w sporej ilości. Jakie wakacyjne atrakcje czekają tu na całe rodziny i co koniecznie zobaczyć, odwiedzając Jastrzębią Górę.
1. Latarnia morska Rozewie
Ta najstarsza latarnia morska polskiego wybrzeża tak naprawdę znajduje się w miejscowości Rozewie, ale tuż przy granicy w Jastrzębią Górą. Dlatego warto zrobić tu spacer i odwiedzić to miejsce. Latarnia wciąż pełni swoją funkcję, ma wysokość 32,7 metra i jest punktem widokowym. Wewnątrz jest też skromne muzeum poświęcone Stefanowi Żeromskiemu, który tu jakiś czas temu przebywał. Nic dziwnego, że latarnia obecnie nosi imię tego pisarza. Latarnię można odwiedzać między majem a wrześniem. Obok latarni jest też mały pomnik – popiersie Żeromskiego. Także
pomnik upamiętniający objęcie Pomorza przez Wojsko Polskie w 1920 roku.
Prawie po sąsiedzku stoi druga latarnia morska, już nieczynna. Zbudowano ją w latach 1875-1910. Zatem jedno miejsce i tyle atrakcji, dlatego przedstawiamy je na początku naszego zestawienia.
2. Lisi Jar i pomnik
Lisi Jar, to ciekawe miejsce Jastrzębiej Góry. Ten wąwóz ma 350 metrów długości i maksymalnie 50 metrów głębokości. Jego zbocza porośnięte są starym lasem bukowym. Aby tu dotrzeć, schodzi się schodami.
Obok wejścia do Lisiego Jaru, przy ul. Rozewskiej stoi pomnik upamiętniający powrót króla Zygmunta III ze Szwecji.
3. Plaże w Jastrzębiej Górze i wybrzeża klifowe
W miejscowości są trzy kąpieliska morskie. Jedno przy ul. Bałtyckiej, dwa przy ul. Rozewskiej. Trzeba jednak wiedzieć, że nabrzeże Jastrzębiej Góry ma charakter klifowy. To znaczy, że nie można po prostu przejść nad morze, gdyż brzeg jest nawet ponad 30 metrów niżej. Trzeba skorzystać ze schodów. Najwyższe zejście wymaga pokonania aż 360. schodów w jedną stronę, co bywa męczące. Można też skorzystać z łagodniejszego zejścia, znajdującego się przy ul. Bałtyckiej.
4. Gwiazda Północy
Jastrzębia Góra, co dokładnie obliczono, jest najdalej na północ wysuniętą miejscowością Polski. Należało to jakoś uczcić. W 2000 r. postawiono tu Gwiazdę Północy czyli obelisk, na którym jest głaz z tablicą informacyjną. Miejsce symboliczne, przy którym można zrobić pamiątkowe zdjęcie i zapamiętać na zawsze, z czego słynie ta nadbałtycka miejscowość.
5. Promenada Światowida oraz atrakcje rodzinne
Zakopane ma Krupówki, Sopot ma Monciaka, a Jastrzębia Góra ma Promenadę Światowida. W wakacje jest tu tłoczno. Są tu zlokalizowane punkty gastronomiczne, sklepiki i wiele innych atrakcji dla turystów.
Co w Jastrzębiej Górze może zainteresować dzieci i być atrakcją rodzinną? Jest tu “dom do góry nogami”, którego nazwa wiele wyjaśnia i potrafi pobudzić wyobraźnię. Park wodny, to także atrakcja dla całych rodzin, a po takim wypoczynku można stanąć twarzą w twarz z gwiazdami znanymi z telewizji, odwiedzając Muzeum Figur Woskowych.
6. Spacery
Kto nie lubi tłoku, lubi aktywny wypoczynek i nie chce całego urlopu spędzać na plaży, z pewnością chętnie pospaceruje. Może zdobędziesz Górę Jastrzębską (68 m n.p.m.), od której nazwę ma Jastrzębia Góra i przy okazji dostrzeżesz choć jednego jastrzębia (podobno trochę tych ptaków wciąż tu pomieszkuje).
Ponieważ nabrzeże jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, można robić spacery wzdłuż morza. Są tu szlaki piesze i rowerowe. Przy okazji można dowiedzieć się szeregu informacji, gdyż przygotowano dla turystów także ścieżki edukacyjne. Ze znajdujących się wzdłuż nich tablic informacyjnych, można dowiedzieć się wielu interesujących informacji.
7. Białe noce
Jeśli planujesz wizytę w Jastrzębiej Górze, spróbuj zaplanować ją w czerwcu. Przez kilkanaście dni tego miesiąca zobaczysz na własne oczy, że w nocy wcale nie musi być ciemno. Wprawdzie Słońce chowa się za horyzontem, jednak niezbyt głęboko, dlatego o zmroku jest wtedy względnie widno.
8. Strondowy Jar
Wąwóz Strondowy Jar nie jest może tak znany ani tak efektowny jak wspomniany wyżej Lisi Jar, ale jest bliżej centrum. Jeśli więc i tak w Jastrzębiej Górze planujesz spędzić trochę czasu, na pewno warto zobaczyć także to miejsce. Szukaj go między ul. Pucką a Drogą Rybacką.
9. Rejs statkiem wycieczkowym po Bałtyku
Choć w Jastrzębiej Górze nie ma portu czy przystani, warto przebyć 8 km do pobliskiego Władysławowa, skąd wypływają statki wycieczkowe. Być w wakacje nad Bałtykiem i nie popłynąć statkiem? Lepiej skorzystać z tej możliwości, żeby potem nie żałować.
10. Koncerty organowe
Kościół św. Ignacego Loyoli stoi przy ul. Piastowskiej 14. Został zbudowany w latach 80. XX wieku czyli niedawno. Miejsce modlitwy – to jedno, dodajmy też, że w wakacje w kościele odbywają się koncerty organowe. W które dni i o której godzinie? O tym z pewnością można dowiedzieć się w Internecie przed przyjazdem lub już na miejscu.
Podsumujmy. Choć ta nieduża nadmorska miejscowość nie jest tak bardzo znana, jak szereg większych ośrodków znajdujących się nad Bałtykiem, warto ją odwiedzić. Jastrzębia Góra ma swoje urokliwe, oryginalne miejsca, które warto zobaczyć na własne oczy.
Jastrzębia Góra atrakcje: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Kartuzy
> Krynica Morska