Kraków, kabarety, satyra, satyrycy, Wesoły Wieżowiec

Kraków. Satyra i kultura

Czas czytania:4 minut/y, 11 sekund/y

New Yorker w Krakowie

O początkach amerykańskiego magazynu satyrycznego “New Yorker” można dowiedzieć się z wykładu w Krakowie, w dniu 24 sierpnia 2010 r.

Pierwszy numer magazynu “New Yorker” ukazał się w 1925 roku i choć miał być tygodnikiem, ku zdumieniu jego założycieli wyprzedał się w ciągu 36 godzin. 32-stronicowego “New Yorkera” stworzyli Harold Ross i jego żona Jane Grant. Miał być wyrafinowanym intelektualnie, ale  przeznaczony niekoniecznie dla klas wyższych czasopismem satyrycznym. Czasopismo słynęło m.in. ze znakomitych rysunków satyrycznych, które należą do najczęściej przedrukowywanych w amerykańskiej prasie.

O początkach “New Yorkera” można będzie dowiedzieć się z wykładu Jolanty Szymkowskiej-Bartyzel (jest pracownikiem naukowym w Instytucie Amerykanistyki i Studiów polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego) “Dżentelmen w Nowym Jorku, czyli rzecz o New Yorkerze”. Wykład odbędzie się w Krakowie, w Międzynarodowym Centrum Kultury, Sala Pod Kruki, ul. Rynek 25, w dniu 24 sierpnia 2010 r. o godz. 17.00.
2010-08-15

Rafał Bryndal w Krakowie

Uwaga Krakusy! 23 września portal Sadurski.com zaprasza do krakowskiego Klubu Pod Jaszczurami na spotkanie autorskie z satyrykiem Rafałem Bryndalem

23 września (wtorek), godz. 19.00 w Klubie Pod Jaszczurami (Kraków, Rynek Główny 8), w ramach cyklu Salon Literacki,  odbędzie się spotkanie z Rafałem Bryndalem. Ten satyryk wydał niedawno zbiorek zabawnych limeryków, zatytułowany “Limeryki”. Książeczka została okraszona rysunkami Marka Raczkowskiego.

Rafał Bryndal (ur. 1960) – satyryk, tekściarz i dziennikarz Radia Zet, twórca zespołów kabaretowych, autor sztuk teatralnych oraz scenariuszy sitcomów, stały współpracownik Przekroju, pisał także do Twojego Stylu, Machiny, Focusa. Wydał tomik wierszyków niby-limeryków “Święty Mikołaj, krawiec i Kutno” (2002) oraz “Księgę dobrych tekstów” (2004). Był uczestnikiem szóstej edycji Tańca z gwiazdami. W Radiu Zet prowadzi “Rozmowy rolowane” z Rafałem Sławoniem, Martą Lipińską i Edytą Jungowską oraz “Szyc z Bryndalem, czyli o dwóch takich, co mogą ukraść wszystko” (z Borysem Szycem). Wystąpił w filmie Bogusława Lindy “Jasne błękitne okna”, wciela się w postać „taty” w serialu kabaretowym “Rodzina Trendych” w TVP2.

Na plakacie Klubu Pod Jaszczurami opublikowano karykaturę Rafała Bryndala, który wykonał Szczepan Sadurski.
2008-09-22

Festiwal Literatury Niezależnej – Małopolska 2012

W pierwszy weekend czerwca (2-3 czerwiec 2012 r.) w Krakowie odbędzie się festiwal, na który już teraz zapraszamy

Literatura niezależna, to analogon kina niezależnego. Kino offowe to kinematografia niekomercyjna,czyli niskobudżetowe produkcje będące przekazem własnej, autorskiej, artystycznej wizji świata. Odnośnie do literatury niezależnej, częściej używa się słowa „niszowa”. Książki niszowe nie znajdują swojego miejsca na listach bestsellerów, pomijane są w recenzjach oraz opracowaniach mainstreamowych i salonowych krytyków, teoretyków i historyków literatury współczesnej. O wartości dzieła i wielkości pisarza nie decydują wysokości nakładów książek, sumy wydane na promocję, ani pochwały zaprzyjaźnionych środowisk opiniotwórczych. O tym chcemy głośno mówić! – tak o zbliżającym się Festiwalu pisze jego dyrektor Wojciech Wiercioch.

• Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY, Kraków, ul. Zakopiańska 62.
• Data: 2-3 czerwiec 2012.

Wydarzenia festiwalowe – czyli co się będzie działo?
• Powołanie kapituły Małopolskiej Nagrody Literackiej (dwie statuetki: Smok i Smoczek)
• Akcja internetowa: Powszechny Spis Literatów
• Kiermasz książki niszowej
• Kampania społeczna “Warto czytać”
• Promocja Kwartalnika Literackiego “Metafora”
• Biesiada aforystów i humorystów
• Rozstrzygnięcie konkursu literackiego “Poza prozy”
• Warsztaty Creative Writing
• Wykłady i debaty
• Spotkania autorskie
• Koncerty, wernisaże, spektakle, projekcje filmów

Organizatorzy:
• Wydawnictwo Miniatura, Kraków
• Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”, Kraków
• Stowarzyszenie Siwobrodych Poetów
• Kwartalnik literacko-artystyczny „Metafora”
Oficjalny partner: Partia Dobrego Humoru

Szczegółowy harmonogram Festiwalu zostanie opublikowany w drugiej połowie marca.
2012-03-14

Festiwal Radości i Uśmiechu

Po raz ósmy w Krakowie, w dniach 4-7 czerwca 2008, odbywa się Festiwal Radości i Uśmiechu Lajkonik

Przez cztery dni (4-7 czerwca) w Teatrze Ludowym w Krakowie odbędzie się VIII już Festiwal Radości i Uśmiechu Lajkonik. Festiwal przygotowany przez Fundację Teatru Ludowego i Zespół Szkół Specjalnych nr 14 w Krakowie, powstał z myślą o dzieciach niepełnosprawnych.

Tegoroczną edycja rozpocznie się występem aktorów Teatru Ludowego (przedstawienie “Pyza na polskich dróżkach”). Potem, przez cztery kolejne dni dzieci i młodzież będą wchodzić w role prawdziwych artystów, prezentując publiczności swoje wokalne, taneczne i aktorskie umiejętności. Ze swoim programem artystycznym wystąpią dzieci z pięciu krajów: Niemcy, Polska, Słowacja, Ukraina i Węgry.

Będą też imprezy towarzyszące, np. wyjście do Parku Wodnego oraz zwiedzanie muzeów.
2008-06-05

Zdarzenia czyli Gałkowska i Konecki

27 stycznia 2012 r. w Krakowie satyryczne spotkanie z Magdaleną Gałkowską i Markiem Koneckim

27 stycznia 2012 r. o godz. 19:00 w Klubie Muzycznym „Imbir” (Kraków, ul. Św. Tomasza 35) odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Artystyczne Zdarzenia. Będzie to spotkanie z poetką Magdą Gałkowską i Markiem Koneckim – rysownikiem satyrycznym, alpinistą i poetą.

Magdalena Gałkowska – polska poetka młodego pokolenia. Laureatka XIV edycji konkursu poetyckiego im. Jacka Bierezina (2008). Publikowała w wielu pismach literackich, m.in. w Odrze, Pograniczach, Pro Arte, Tyglu Kultury, Kozimrynku, Czasie Kultury, Arteriach. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich: nagroda główna TJW w Poznaniu 2004, wyróżnienie w konkursie „wiersz za 100 $” – 2007 i 2008, wyróżnienie “malowanie słowem” 2009, wyróżnienie “O kujawską lirę” 2010 i inne. Działalność literacka : I Salony Kulturalne w Bydgoszczy – marzec 2005, II Łódzka Noc Poetów – maj 2005, Dni Poezji w Brzegu – maj 2008, Festiwal “Pisz i śpiewaj poezję” – Pisz 2011.
2012-01-23

Na zdjęciu: Wesoły Wieżowiec Partii Dobrego Humoru w Krakowie

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Dariusz Pietrzak karykaturzysta, rysunek satyryczny
Kamil Glik Partia Dobrego Humoru Następny post Kamil Glik w Partii Dobrego Humoru