rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka

Kronika Satyryka 5 i 6/2001

Czas czytania:5 minut/y, 3 sekund/y

Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 6/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, ciekawostki

Kronika Satyryka 6/2001

• W kwietniu “Twój Dobry Humor” zapowiadał wystawę-happening kilkunastu współpracujących z nami rysowników, zatytułowaną “RASIŚCI – czarno na białym”. Pierwsza z cyklu wystaw odbyła się w Lublinie. Wśród tłumu zwiedzających nie dostrzegliśmy protestujących Murzynów ani obrońców praw człowieka z transparentami. Każdy zrozumiał aluzję – przesłanie wystawy: nie należy cenzurować twórczości satyryków, a osoby i instytucje usiłujące to robić same wystawiają się na pośmiewisko. Niektórzy widzowie, zachęceni przez Szczepana Sadurskiego dorysowywali na portretach autorów wystawy okulary, wąsy, itp. Niestety zabrakło rzutek, którymi widzowie mieli przedziurawić portrety autorów. Ale chętnych na to raczej nie było – wszyscy woleli śmiać się z rysunków, co ewidentnie pokazało, że ich autorów nie uważają bynajmniej za rasistów. Czy tak samo będzie podczas kolejnych wystaw “RASIŚCI – czarno na białym” przekonamy się wkrótce.

• W sali “Pod rurami” restauracji Ratuszowa w Nowym Sączu pod koniec kwietnia miała miejsce wystawa i spotkanie autorskie Szczepana Sadurskiego, połączone z promocją (kwietniowego) dodatku podhalańsko-sądeckiego. do “Twojego Dobrego Humoru”. Spotkanie poprowadził Robert Drobysz.

• Galeria Humoru i Satyry “Na drabinie” we Włocławku pokazała wystawę będącą plonem II edycji konkursu “Reklama w krzywym zwierciadle”. Nagrodzone rysunki i informacje o laureatach drukowaliśmy w styczniu.

• Pub-galeria “Pirania” w Jarosławiu w maju pokazała wystawę Jarosława Hnidziejko z Białegostoku. W czerwcu kolejna wystawa: rysunki Leszka Ołdaka z Opola.

• W czerwcu do Trójmiasta zapowiadają swoje przybycie najlepsi polscy rozśmieszacze. Powód? Tego dnia rozpoczyna się Festiwal Dobrego Humoru. Tak jak przed rokiem, o festiwalu znów będzie głośno w mediach. Wystąpią znani satyrycy estradowi, zobaczymy aktorów popularnych seriali komediowych i telewizyjnych programów rozrywkowych. Podczas całego festiwalu (26-29 czerwca) będzie również ekipa “Twojego Dobrego Humoru”, która zorganizuje kilka wystaw satyrycznych. Nasi rysownicy będą rysować karykatury, będziemy rozdawać nasze gadżety. Przypominamy: można nas będzie spotkać przede wszystkim w gdańskim Jazz Clubie, nieopodal słynnego posągu Neptuna. Poznacie nas po dużym bannerze z logo naszego czasopisma.

• Galeria Ad-hoc działająca przy Ośrodku Kultury “Arsus” w Warszawie w maju zaprezentowała wystawę współpracowników “Twojego Dobrego Humoru” i Szczepana Sadurskiego.

• W kwietniu wystawę rysunków Szczepana Sadurskiego można było obejrzeć w Domu Kultury w Niemodlinie (woj. opolskie). Dziękujemy Michałowi Graczykowi za pomoc w jej organizacji.

• Henryk Cebula zdobył III nagrodę w siódmym międzynarodowym konkursie rysunku satyrycznego “Golden Keg 2000” w Preszowie (Czechy). Tematem konkursu było PIWO. Laureat nagrody musiał zatańczyć z piwem na czole, co uwieczniono na pamiątkowym zdjęciu. Gratulujemy!

• Galeria Sztuki w Centrum Kultury i Sportu w Ostródzie zaprezentowała plon I konkursu “Reklama w krzywym zwierciadle”, organizowanego przez Galerię Humoru i Satyry “Na drabinie” z Włocławka.

• Ukazała się książka Andrzeja Lichoty pt. “Chichoty”, a w niej 200 rysunków i teksty satyryczne autora z kilku ostatnich lat. Książka promowana była na wystawach A.Lichoty w Krakowie i Chrzanowie.

Kronika Satyryka 5/2001

Tekst rubryki “Kronika Satyryka” z czasopisma “Twój Dobry Humor” nr 5/2001. Wystawy i konkursy rysunku satyrycznego, Turniej Łgarzy, ciekawostki

• Tygodnik “Polityka” opublikował raport na temat poczucia humoru Polaków i stanu polskiej satyry. Raport ogólnikowy i pobieżny; po “Polityce” spodziewaliśmy się czegoś więcej. “Twój Dobry Humor” sklasyfikowano jako “pisemko humorystyczne” oraz przypisano nam cytowane dowcipy, których… nigdy nie drukowaliśmy. Odbieramy to jako żart primaaprilisowy, gdyż “niby-raport” ukazał się w przeddzień 1 kwietnia. Mamy nadzieję, że podobne wpadki “Polityce” zdarzać się będą nie częściej niż raz w roku.

• Turniej Łgarzy w Bogatyni wkroczył w dorosły wiek, a “Twój Dobry Humor” w tym roku był na nim po raz pierwszy i chyba nie ostatni. Na osiemnastą edycję turnieju nadesłano 821 tekstów 214 autorów. Nazwa Turniej Łgarzy jest nieco myląca. Po prostu należy nadesłać organizatorom satyryczny, zabawny tekst. Jeśli się spodoba, dziesięciu najlepszych autorów zapraszanych jest do Bogatyni, aby na scenie przedstawili lub po prostu przeczytali swój tekst.

W tym roku konkursowe jury, w skład którego weszli: Maria Czubaszek, Janusz Kosiński i Irena Neneman (radiowa Trójka), Janusz Kosiński (TVP1), Leszek Mazan (“Przekrój”), Szczepan Sadurski (“Twój Dobry Humor”), Edward Kuczyński (“Passa) i dziennikarze regionalnych i lokalnych mediów, przyznało tytuł Króla Łgarzy 2001 (oraz nagrodę w wysokości 3.500 zł) Adamowi Świciowi z Radzynia Podlaskiego za zabawne limeryki. Było też sporo nagród pieniężnych i rzeczowych, więc chyba każdy z uczestników wyjechał obdarowany. Oprócz konkursowiczów na scenie BOK w Bogatyni zaprezentowali się: Kabaret Klika, Czerwony Tulipan, Qviat rycerstwa, Wiesław Nideraus i Artur Andrus z radiowej Trójki jako błyskotliwy konferansjer (i nie tylko). W przerwie, w foyer widownia obejrzała wystawę współpracowników “Twojego Dobrego Humoru”.

• Redakcja tygodnika “Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie” i redakcja pisma satyrycznego “Twój Dobry Humor” ogłaszają pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu na rysunek satyryczny, którego tematem jest KOGUT. Nagroda główna: 2-osobowa wycieczka zagraniczna do Paryża (Francja) oraz statuetka “Koguci Pazur” odlana ze srebra. Termin nadsyłania prac: 5 czerwca 2001 (decyduje data stempla pocztowego). W skład jury wejdą: Zbigniew Jujka – rysownik, Szczepan Sadurski – rysownik, “Twój Dobry Humor”, Jerzy Kamiński – red. naczelny “Gazeta Powiatowa-Wiadomości Oławskie”.

• Z okazji 1 kwietnia w klubie “U Artystów” w Olsztynie otwarto wystawę rysunku satyrycznego rysowników woj. warmińsko-mazurskiego. Swoje rysunki pokazali: Brejdak, Bujnowski, Burniewicz, Dunin-Sulgostowski, Dauksza, Galicki, Jabłoński, Krzyśków, Kuształa, Małecki, Michalski, Okołowicz, Piszczako, Wierzyński i Wołos. Wystąpili też: zespół Hopyna, gadająca papuga i iluzjonista.

• 25 maja  Salonie Sztuki Jana Nagórnego w Ustce (Ustka, ul. Marynarki Wojennej 14) otwarta zostanie wystawa rysunków Małgorzaty Gnyś-Wysockiej pt. “Gnysiowisko”. Wystawa potrwa przez miesiąc.

• Otwarto kolejne wystawy w warszawskim Muzeum Karykatury: Jerzy Flisak: “Rysunek i plakat” oraz Teresa Jakubowska: “Graficzne humoreski”.

• Ogólnopolski Salon Karykatury i Satyry działający przy Bielańskim Ośrodku Kultury w Warszawie pokazał wystawę rysunku satyrycznego Szczepana Sadurskiego.

• Włocławska Galeria Humoru i Satyry “Na drabinie” zaprezentowała II Salon SPAK “Rok 2000 – i co dalej?”. Wystaw, w której uczestniczy ponad stu rysowników wcześniej pokazywano w Muzeum Karykatury.

• W warszawskiej galerii “Zapiecek” otwarto wystawę rysunków Jacka Frankowskiego.

• Cafe Pub “Trzynastka” w Szczecinie zaprezentował wystawę karykatur portretowych Krzysztofa Toboły.

• Jarosławska pub-galeria “Pirania” zaprezentowała wystawę Mirosława Kuźmy.

• W Jazz-clubie “Galeria” w Giżycku otwarto wystawa rysunków Józefa Jabłońskiego.

• Na warszawskiej AWF otwarto wystawę rysunków Konrada Wieczorkowskiego.

• Galeria MCK w Skierniewicach pokazała wystawę rysunków Jakuba Jakubowskiego.

Kronika Satyryka 5 i 5/2001 – informacje z rubryki w ogólnopolskim czasopiśmie satyrycznym Twój Dobry Humor

rysunek satyryczny karykatura Złota Szpilka Poprzedni post Kronika Satyryka 7 i 8/2001
mewa mewy Bałtyk Morze Bałtyckie ciekawostki Następny post Karykaturzyści Unia Europejska, Niemodlin